Lifestyle Redakcja Nmag

Świąteczny savoir-vivre krok po kroku

Świąteczny czas jest wyjątkowy, a atmosfera w trakcie kolacji podniosła. Warto poznać savoir-vivre obowiązujący tego wieczoru, aby uniknąć faux pas.

Wigilia to wyjątkowy wieczór, jedyny taki w trakcie całego roku. Jego przebiegiem rządzą pewne zasady, które zwykle nazywamy tradycjami. Chociaż często różnią się one w zależności od regionu, z którego pochodzimy, to pewne z nich są niezmienne. Na pewno uniwersalne są na przykład zasady etykiety, zwane savoir-vivre. Warto je znać, aby nikogo nie urazić i zachować miłą atmosferę, dzięki której święta Bożego Narodzenia są tak lubiane. Z naszym świątecznym poradnikiem etykiety krok po kroku dowiesz się, jak nie popełnić żadnego błędu.

Przygotowania

Planowanie zacznij już przed wielkim wieczorem. Przygotuj odpowiedni strój, elegancki i stosowny do okazji. Panowie powinni założyć garnitury, panie – sukienki. Wbrew polskim zwyczajom nie powinniśmy zdejmować butów w mieszkaniu, ale niedopuszczalne jest również wchodzenie w zaśnieżonym czy ubłoconym obuwiu – powinniśmy mieć ze sobą odpowiednie, czyste, na zmianę.
Przed Wigilią należy również zapytać gospodarzy o to, czy potrzebują pomocy w przygotowaniach. Z zasadami etykiety zgodne jest przyniesienie własnej, wcześniej zrobionej potrawy, niegrzeczne jest natomiast przychodzenie z posiłkiem bez uprzedniego ustalenia.
Oczywiście obowiązuje bezwzględna punktualność – nie należy przychodzić ani za wcześnie, ani za późno.

Wielkie wejście

Do zadań gospodarzy należy między innymi przywitanie gości oraz udzielenie pomocy przy zdejmowaniu i odkładaniu wierzchniego odzienia. Następnie wskazujemy im miejsce, w którym mogą się zrelaksować przed posiłkiem i porozmawiać z innymi członkami rodziny.
Jako przybywający powinniśmy natomiast pamiętać o poruszonej już kwestii obuwia, grzecznie będzie również zaproponować pomoc gospodarzom w ostatnich przygotowaniach. Nie narzucajmy się jednak w przypadku odmowy – być może wolą zająć się tym sami.

Życzenia

Przez wiele osób najmniej lubiana część Wigilii. Warto jednak pamiętać, że do stołu zasiadamy przecież z osobami nam najbliższymi. Poświęćmy więc wcześniej chwilę zastanowienia na to, jakie dobre słowo możemy im powiedzieć. Życzenia powinny być indywidualne, bez oklepanych formułek i ogólników. Lepiej powiedzieć jedno, trafne zdanie, które w jakiś sposób odnosi się do konkretnej osoby. Uważajmy jednak na drażliwe tematy – absolutnie nie życzymy dzieci bezdzietnej parze, schudnięcia czy znalezienia życiowego partnera osobie, która od dawna jest samotna. Tego typu życzenia mogą być potraktowane jako zawoalowane przytyki i przyniosą odwrotny skutek.

Posiłek

Są pewne uniwersalne zasady, którymi kierujemy się w trakcie posiłku. Nie zmieniają się one radykalnie tylko z powodu wyjątkowości wigilijnej kolacji – nie mlaszczemy, serwetkę rozkładamy na kolanach, nie dmuchamy na zbyt gorące jedzenie. Chwalimy potrawy, unikamy mówienia z pełnymi ustami i nie zaglądamy innym do talerzy, komentując czy namawiając do jedzenia.
Zgodnie z bożonarodzeniowymi tradycjami należy natomiast spróbować wszystkich potraw. Świąteczny savoir-vivre mówi również o tym, że przy stole nie powinno być alkoholu. Ze względu na obecność ryb na stole – jedzmy je elegancko, powoli, na talerzu oddzielając mięso od ości.
W trakcie Wigilii rozmawiajmy o przyjemnych, neutralnych tematach, unikając kłótni, ożywionych dyskusji o polityce czy krytykowania.
Po skończonym posiłku – zaproponujmy gospodarzom pomoc, ale znów, uszanujmy ich odmowę, jeżeli wolą zająć się tym sami.

Prezenty

Kupując prezenty starajmy się, aby były one dopasowane do gustu osoby obdarowywanej, a także niezbyt drogie. Pamiętajmy o statusie majątkowym drugiej osoby, mając na uwadze fakt, że zbyt kosztowny podarunek może ją zachwycić.
Etykieta nakazuje, aby otrzymany podarek otworzyć od razu, na oczach osoby, która go nam wręczyła. Bezwzględnie należy okazać radość i wdzięczność, nawet, jeżeli prezent nie trafił idealnie w nasze gusta. Chociaż czasami jest to trudne, pamiętajmy, że w ten szczególny dzień ważny jest gest – niech naszym prezentem dla drugiej osoby będzie radość z odpakowanego przedmiotu. Nic nas to nie kosztuje. Planujemy nietrafioną rzecz oddać komuś, sprzedać lub zwrócić do sklepu? Zróbmy to dyskretnie, aby nie sprawić nikomu przykrości.

Mamy nadzieję, że świąteczny czas będzie dla was miły, pełen ciepła i radości. Wigilijny poradnik savoir-vivre pozwoli przygotować się do tego wieczoru, a cała reszta zależy już wyłącznie od was. My życzymy wam spokojnej, rodzinnej atmosfery i wspaniałego Bożego Narodzenia.

Produkty z artykułu

Mogą Ci się także spodobać

Top 5 kremów na dzień
Lifestyle

Krem na dzień to absolutny must have. Poznaj nasze typy

5 kroków do pięknych włosów - nmag
Lifestyle

Czy skutecznie dbasz o to, aby mieć zdrowe włosy? Sprawdź!

Co zabrać na zimowy urlop - nmag
Lifestyle

Zimowy niezbędnik urlopowy każdej kobiety

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *