Twoje zakupy
Prezent do zamówienia
Przejdź do kasy
https://static.nutridome.pl/svg/Nutridome_logotype_brand.svg

Darmowa dostawa tylko w aplikacji pobierz

Różeniec górski - naturalny antydepresant o mocy 140 substancji aktywnych

Zmniejsza stężenie kortyzolu, przeciwdziała stanom depresyjnym, redukuje niepokój, lęk, ból głowy i bezsenność... To nie fragment ulotki leku pozyskiwanego w skomplikowanych procesach technologicznych, lecz krótki opis działania rośliny, która w aptece Matki Natury zajmuje szczególne miejsce. Poznaj tajemnice różeńca górskiego i zobacz, w jaki sposób może Ci pomóc odnaleźć spokój, a przy okazji wzmocnić organizm i przeciwdziałać innym schorzeniom!

Różeniec górski - co to jest?


Różeniec górski (łac. Rhodiola Rosea) to roślina, której lecznicze właściwości odkryli medycy starożytnych Chin. To właśnie ci ludzie poszukiwali panaceum na wiele chorób w aptece Matki Natury i bardzo często im się to udawało - nawet w przypadku zaburzeń nastroju i chorób układu sercowo-naczyniowego. 


Dziś czerpiemy z tej skarbnicy mądrości pełnymi garściami, dopełniając wiedzę starożytnych nowoczesnymi technologiami. Dzięki temu z korzenia różeńca w laboratoriach na całym świecie pozyskuje się cenną substancję, z których tworzone są lecznicze suplementy.  

Czy wiesz, że…


…różeniec górski należy do rodziny gruboszowatych i występuje na półkuli północnej w obszarach subarktycznych? Spotykamy go w Europie, Azji i Ameryce Północnej, a w  Polsce można go znaleźć jedynie na terenie Sudetów i Karpat.


Wiemy, że wysuszony i sproszkowany korzeń różeńca obfituje w wiele związków fitochemicznych, do których należą, m.in. fenylopropanoidy,  fenyloetanoidy glikozydy alkoholu cynamylowego, katechiny, czy kwas galusowy i jego pochodne. To jedynie kilka z ponad 140 substancji, które do tej pory udało się odkryć w korzeniu Rhodiola Rosea, a większość z nich ma wyjątkowo pozytywny wpływ na nasze organizmy. 

Różeniec górski - właściwości


Wiosenne przesilenie lub jesienna chandra naraża nas na huśtawkę nastroju, senność, a także przejściowe osłabienie organizmu, które sprawia, że częściej łapiemy przeziębienia oraz infekcje. Z kolei przemęczenie i przewlekły stres wysysa z nas siły witalne, a nawet wpędza w stany depresyjne, wywołując ciągłe zmęczenie, a nawet rozmaite dolegliwości psychosomatyczne. Ten opis pasuje do kondycji psycho-fizycznej wielu osób, lecz mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi zdobędziesz wiedzę, która ochroni Cię przed tymi dolegliwościami. 


Zacznijmy od tego, że różeniec górski to roślina o bardzo szerokim spektrum oddziaływania na organizm, a jej właściwości lecznicze wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku:


    • obniżonego nastroju;

    • wyczerpania fizycznego i psychicznego;

    • zaburzeń koncentracji;

    • stanów depresyjnych i nerwicowych;

    • osłabionego układu odpornościowego;

    • częstych infekcji.

Stres, czyli "cichy zabójca"


Nie bez przyczyny mówi się o stresie jako chorobie cywilizacyjnej, „cichym zabójcy” i jednym z głównym faktorów aktywujących lub przyspieszających wiele schorzeń układowych. A zatem jego kontrolowanie i redukcja staje się priorytetem w staraniach o dobrą kondycję fizyczną oraz psychiczną. Oczywiście w dążeniu do zdrowej równowagi może pomóc nam właśnie różeniec górski. 


Pragniemy z całą mocą podkreślić, że nic jednak nie zastąpi dobrego snu, codziennego ruchu na świeżym powietrzu, ani zdrowego balansu między pracą, a wypoczynkiem, lecz podpowiadamy, że naturalny suplement może skutecznie pomóc w profilaktyce lub przeciwdziałaniu objawom stresu.  

Różeniec górski na stres


Skuteczność różeńca górskiego w walce ze stanami depresyjnymi i obniżonym nastrojem wynika z zawartych w jej korzeniu substancji leczniczych, do których należą flawonoidy, fitosterole oraz katechiny. To właśnie te związki wykazują działanie detoksykujące, przeciwutleniające i prozdrowotne,  a ich główną zaletą jest zdolność do redukcji kortyzolu, czyli hormonu stresu. 


Jeśli zatem szukasz suplementu na stres i naturalnego „antydepresanta”, to różeniec górski może okazać się idealnym wyborem, ponieważ:


    • zmniejsza stężenie kortyzolu (hormonu stresu);


    • zmniejsza stres oksydacyjny (tlenowy), czyli sprzyja równowadze między produktami ubocznymi przemian metabolicznych. Mówiąc bardziej przystępnym językiem, pomaga organizmowi samooczyszczać się z wolnych rodników, których nadmiar może prowadzić do uszkadzania komórek oraz zaburzeń pracy całego organizmu;


    • zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia;


    • pomaga w leczeniu depresji, nerwicy oraz stanów lękowych;


    • poprawia funkcje poznawcze;


    • zmniejsza skutki zmęczenie fizycznego;


    • wspiera i normalizuje zdrowy sen;


    • redukuje uczucie zmęczenia i niepokoju oraz bóle głowy wywołane stresem;


    • poprawia libido (zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn). 

Różeniec górski na serce i choroby układu krwionośnego

Różeniec górski kojarzony jest przede wszystkim z rośliną, która przeciwdziała skutkom przewlekłego stresu, jednak jej właściwości wspierają także organizm w walce z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Zawarte w różeńcu górskim substancje: 


    • wpływają pozytywnie na układ krążenia i prawidłowy przepływ krwi oraz limfy;

    • redukują miejscowe niedokrwienia;

    • wspierają ogólną wydolność fizyczną organizmu.

Wybierz wersję