Co lubią Twoje rzęsy?
Dbaj o nie, a będziesz mieć oczy niczym Audrey Hepburn. Gęste i ciemne rzęsy stanowią oprawę oka u kobiety i u mężczyzny. Jak je pielęgnować, żeby stały się atrybutem piękna?
Matka natura wyposażyła nas w rzęsy przede wszystkim dla celów ochronnych. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie oczu przed brudem, kurzem czy szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednak od wielu stuleci rzęsy pełnią również funkcję ozdobną. W starożytnym Egipcie nakładanie makijażu było tak powszechne, że robili to wszyscy, bez względu na przynależność do grupy społecznej, płeć czy wiek. Barwienie rzęs stanowiło tam jeden z podstawowych rytuałów upiększających; do farbowania rzęs na czarno używano mieszanki z sadzy, białka oraz oliwy.
Na górnej powiece rośnie od 120 do 250 rzęs. Na dolnej – między 50 a 150. Te na górnej powiece są dłuższe (zazwyczaj osiągają 8–12 mm). Rzęsy mają własny cykl życia i zmieniają się w zależności od trzech faz. To stały proces, choć często przebiega niezauważalnie. Anagen to okres aktywnego wzrostu rzęs. Następnie, w fazie obumierania, czyli katagenu, rzęsy nie są już odżywiane, choć znajdują się jeszcze na powiece. Ostatnia faza, czyli telogen, to moment, kiedy martwe rzęsy wypadają. Szybkość wzrostu zależy od wielu czynników, m.in. trybu życia, ogólnego stanu zdrowia czy skłonności genetycznych.
Dlatego rzęsy – podobnie jak włosy – wymagają starannej i systematycznej pielęgnacji. Bardzo ważne, aby każdego dnia wieczorem dokładnie zmyć makijaż oczu. Na płatek kosmetyczny nałóż niewielką ilość płynu micelarnego albo mleczka. Według ostatnich zaleceń ekspertów nie należy pocierać powieki, tylko przyłożyć do niej płatek i chwilę poczekać, do rozpuszczenia kosmetyku, a następnie powtarzać czynność, aż wacik stanie się zupełnie czysty.
Warto regularnie zapewniać rzęsom naturalną pielęgnację z wykorzystaniem składników dostępnych w przyrodzie. Już nasze mamy i babcie wiedziały, że skuteczna jest kuracja olejkiem rycynowym, migdałowym albo oliwą z oliwek. Trzeba jednak uważać, aby substancja nie dostała się do oczu (nałóż ją wacikiem albo czystą szczoteczką od maskary). Możesz również do powieki przykładać płatek kosmetyczny nasączony ostudzoną zieloną herbatą, a Twoje rzęsy odżyją.
Osłabione, rzadkie rzęsy ze skłonnością do nasilonego wypadania zregeneruje profesjonalna odżywka. Nakładana tuż przy nasadzie rzęs kompleksowo odżywi cebulki. Wzmacniająco zadziałają ekstrakty z lnu, kwiatów nagietka oraz skrzypu polnego. Poszukaj odżywki, która została przebadana dermatologicznie i jest hipoalergiczna. Ważne, żeby stosować ją codziennie, a efekty staną się widoczne po ok. 2–3 tygodniach.
Być może nie wiesz, że osłabione rzęsy nierzadko są skutkiem nieprawidłowej diety. Odżywisz je od środka, włączając do jadłospisu warzywa, świeże i suszone owoce, strączki, pełnotłusty nabiał, kiełki, otręby, jajka, orzechy, ziarna, kakao, mięso, ryby, owoce morza.
I jeszcze jedno. Jeśli podobnie jak Marilyn Monroe nie wyobrażasz sobie życia bez zalotki, mamy złą wiadomość. Jej częste, a zwłaszcza nieumiejętne używanie może osłabić rzęsy i nasilić ich wypadanie.
"Nie zamienię na żądną inną, to skarb watr swojej ceny."
Zosia, nutridome.pl
Orphica
Innowacyjna odżywka, która przyspiesza naturalny wzrost rzęs i wzmacnia je u nasady
Darmowa dostawa
Produkt chwilowo niedostępny