Używamy plików cookies w celu świadczenia usług. Przeglądając stronę internetową, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Więcej informacji
Darmowa dostawa tylko w aplikacji pobierz
Opuchnięte oczy spędzają Ci sen z powiek? Czas rozwiązać ten problem, bo opuchlizna pod oczami bardzo często wynika… właśnie z niedoboru snu. Jakie są inne przyczyny powstawania worów pod oczami? Jak je zwalczać i jak sprawić, by więcej się nie pojawiały? Przedstawiamy 6 kremów pod oczy, które najskuteczniej rozprawią się z opuchniętymi oczami!
Przyczyn worków pod oczami może być wiele. Najczęściej winę za ich powstawanie ponosi nasz tryb życia. Zarwana noc, zła jakość snu, nadmiar alkoholu i nikotyny oraz odwodnienie, to wszystko przyczynia się do gorszego krążenia i gromadzenia się limfy pod skórą. To dlatego możesz mieć wrażenie, że worki pod oczami są wypełnione płynem. Opuchnięte oczy rano sygnalizują o tym, że w nocy Twój organizm nie wypoczął wystarczająco.
Przyczyna worków pod oczami tkwi także w genetyce. Niektóre osoby mają z natury większą tendencję do powstawania tego typu nieestetycznych zmian. Worki pod oczami bywają też konsekwencją przyjmowania określonych leków, np. hormonalnych.
A co jeśli opuchlizna wystąpi tylko po jednej stronie? Opuchlizna pod okiem może świadczyć o jakiejś zmianie chorobowej w obrębie oka. Być może jest to objaw urazu lub stanu zapalnego. Jeśli zaobserwowałaś u siebie obrzęk tylko pod jednym okiem, a dodatkowo odczuwasz świąd, pieczenie lub ból oka, a gałka oczna jest zaczerwieniona, udaj się do lekarza.
Podkrążone oczy nie wyglądają estetycznie i dodają lat. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę. Poza tym wspomóż się dobrym kosmetykiem pod oczy z masłem shea, ceramidami, kwasem hialuronowym oraz substancjami rozjaśniającymi - kofeiną, zieloną herbatą lub witaminą C. Usuwanie worków pod oczami należy rozpocząć od dokładnego przyjrzenia się swojemu trybowi życia oraz zdrowiu. Walka z podpuchniętymi oczami nie przyniesie trwałych rezultatów, jeśli nie pozbędziesz się źródła problemu.
Co powinnaś sprawdzić i zmienić?
• Jakość i długość swojego snu. Zacznij się wysypiać, zadbaj o to, by nic nie wybudzało Cię w nocy.
• Odpoczynek. Postaraj się zwolnić tempo życia, unikaj nadmiaru stresu.
• Używki. Rzuć palenie i ogranicz alkohol. Unikaj picia większych ilości alkoholu, zwłaszcza późnym wieczorem.
• Dieta. Odżywiaj się zdrowiej i pij więcej wody. Pomoże ograniczenie cukru, soli i żywności przetworzonej, które sprzyjają gromadzeniu się wody.
• Kosmetyki. Sprawdź, czy Twoje kosmetyki nie są przeterminowane albo czy nie używasz ich po maksymalnym okresie przydatności po otwarciu. Np. w tuszu do rzęs z łatwością namnażają się bakterie, które przy każdym makijażu przenosisz na swoje rzęsy. W zbyt długo używanych kemach mogą rozwijać się także grzyby i pleśnie. Wszystkie te drobnoustroje mogą podrażniać oczy i powodować obrzęki! Poza tym sprawdź, czy Twój krem pod oczy nie zawiera substancji drażniących, takich jak syntetyczne konserwanty, wypełniacze i emulgatory.
• Pielęgnacja. Zastanów się, jak zmywasz makijaż. Czy robisz to wystarczająco delikatnie? Zwróć ponadto uwagę, czy nie nakładasz kremu pod oczy zbyt blisko linii rzęs. Kosmetyk może w ten sposób przenosić się do oczu i je podrażniać.
Może się wydawać, że niektóre czynniki nie mają większego wpływu na powstawanie worków pod oczami. Rzeczywiście, konserwanty w kremie mogą najwyżej podrażnić oczy, jednak jeśli dodatkowo przez dłuższy czas będziesz używać starego tuszu do rzęs, agresywnie zmywać makijaż i kiepsko się odżywiać, to wszystkie te zaniedbania razem mogą spowodować obrzęki.
Jak zlikwidować worki pod oczami? Już wiesz, że najpierw trzeba się przyjrzeć swojej rutynie i wprowadzić odpowiednie zmiany w codziennym życiu. Teraz możesz już poznać kilka prostych i sprawdzonych metod na to, jak pozbyć się worków pod oczami, które mimo pozytywnych zmian i tak od czasu do czasu mogą Ci się przytrafiać.
Za godzinę wychodzisz z domu, a Twoją twarz szpecą worki pod oczami? Przede wszystkim sięgnij po zimny okład. Sprawdzi się choćby schłodzona w lodówce łyżeczka, którą przyłożysz do skóry, mogą to być także schłodzone plasterki świeżego ogórka. Jeśli to za mało, wypróbuj masaż na worki pod oczami za pomocą kostek lodu (zawiniętymi w ściereczkę). Pobudzisz w ten sposób krążenie i błyskawicznie poprawisz napięcie skóry. Pamiętaj jednak, że nie jest to metoda dobra dla posiadaczek cery naczynkowej. Jeśli masz płytko unaczynioną skórę, lepiej stosuj okład z zaparzonych i schłodzonych torebek czarnej albo zielonej herbaty.
Aby worki pod oczami o poranku już nigdy Cię nie zaskoczyły, w lodówce zawsze trzymaj specjalne miękkie „okulary” z żelowym wypełnieniem. W awaryjnej sytuacji wystarczy je wyjąć i od razu nałożyć na oczy. Okulary schłodzą i wygładzą nie tylko skórę pod oczami, ale także wokół nich. Zdadzą egzamin w sytuacji, gdy masz opuchliznę także na górnych powiekach.
Gdy masz więcej czasu, np. po pracy, możesz wykorzystać takie domowe sposoby na opuchliznę, jak okład z surowego ziemniaka, maseczka z białka jaja kurzego i kawy albo japoński masaż patyczkami (do higieny uszu; kilkoma złączonymi patyczkami należy opukiwać przez kilka minut skórę wokół oczu).
Jak się pozbyć worków pod oczami przy pomocy kosmetyków? Do wyboru masz wiele kremów pod oczy o zróżnicowanym składzie, od tych do stosowania co wieczór, po kremy o natychmiastowym działaniu do nakładania rano, pod makijaż.
W ekstrakcie z pereł znajdują się aminokwasy i minerały takie jak wapń, magnez, krzem i sód. Ma działanie nawilżające, ale przy tym także poprawiające ukrwienie skóry i stymulujące produkcję kolagenu. Krem na podpuchnięte oczy i worki pod oczami z dodatkiem ekstraktu z pereł skutecznie chroni przed skutkami procesów starzenia. A im mocniejsze fundamenty skóry, tym mniejsza podatność na opuchnięcia. Krem na worki pod oczami to np. krem pod oczy Nutridome. Oprócz ekstraktu z pereł zawiera także ekstrakty z alg czerwonych (ochrona przed fotostarzeniem) i olej z awokado (zastrzyk witaminy E).
Ponieważ przyczyną worków pod oczami są nagromadzone pod skórą płyny, krem na opuchnięte oczy powinien przeciwdziałać akumulacji wody. Takie działanie mają kremy z peptydami zwiększającymi przepuszczalność naczyń krwionośnych. Sposób na worki pod oczami to także krem z wyciągiem z pokrzywy albo z dodatkiem kofeiny.
Jak usunąć worki pod oczami? Wykorzystaj moc zielonej pietruszki! Pietruszka ma udowodnione pozytywne działanie w usuwaniu obrzęków, między innymi dzięki zawartości potasu (potas zmniejsza objętość płynów zewnątrzkomórkowych i bezpośrednio kontroluje ilość wody w organizmie). Pietruszkowy krem to dobry krem na worki pod oczami dla mężczyzn – możesz go śmiało polecić swojemu partnerowi.
Dobry krem na worki pod oczami swoje działanie może opierać także na ekstrakcie z zielonej herbaty. Zielona herbata ma moc miejscowego znoszenia obrzęków, a dodatkowo rozjaśniania cieni pod oczami. W zielonej herbacie zawarty jest kwas taninowy – to ta substancja odpowiada za silne działanie ściągające tego rodzaju herbaty.
W kremie na worki pod oczami o właściwościach ściągających i likwidujących obrzęki można znaleźć także ekstrakt z bluszczu. Jak zlikwidować obrzęk limfatyczny za jego pomocą? Bluszcz zawiera saponiny, które drenują naczynia limfatyczne pod skórą i tym samym usuwają płyny nagromadzone w tkankach. Wzmaga także przepływ substancji aktywnych, a więc nie tylko likwiduje tzw. podkowy pod oczami, ale też zwiększa wchłanialność innych odżywczych składników kremu.
Jaką konsystencję kremu wybrać? Na obrzęki pod oczami najlepiej podziała krem-żel. Żel łatwo się wchłania, daje uczucie chłodu i odświeżenia. Aby zwiększyć jego przeciwobrzękowe działanie, przed użyciem warto włożyć go na kilka minut do lodówki. Wybierz żel z metalowym aplikatorem w formie kuleczki, który dodatkowo schłodzi okolicę oczu. Jak wiadomo, aplikacja kremu poprzez masaż zwiększa jego skuteczność!
Z workami pod oczami należy walczyć wielotorowo – zarówno przez zmianę codziennych nawyków pielęgnacyjnych i trybu życia, jak i przez odpowiedni krem pod oczy. Tylko w ten sposób osiągniesz trwałe efekty, a opuchnięcia pod oczami będą zdarzać się niezwykle rzadko.