Jak zlikwidować cienie pod oczami? Kosmetolog radzi

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Kosmetolog radzi

Sińce pod oczami to nieestetyczny problem. Sine oczy sprawiają, że cała twarz wygląda na smutną, zmęczoną, a nawet chorą. Podkrążone oczy bywają oznaką choroby, ale zdecydowanie częściej wynikają z naszych zaniedbań i przemęczenia. Jak usunąć cienie pod oczami? Co pomoże na sińce pod oczami? Przedstawiamy rady, które przygotowaliśmy razem z naszą kosmetolog!


Sińce pod oczami – charakterystyka problemu

Cienie pod oczami mogą przybierać przeróżną postać. Podkrążone oczy miewają najczęściej siny kolor. Lekko fioletowe cienie pod oczami to efekt prześwitywania przez skórę naczyń krwionośnych – skóra w tym miejscu jest wyjątkowo cienka. Na sińce pod oczami spowodowane przez prześwitywanie naczyń krwionośnych szczególnie narzekają kobiety z cerą naczynkową, czyli płytko unaczynioną.


 
Krem pod oczy nawilżający na zmarszczki i cienie z ekstraktem z pereł Nutridome - 1


Niekiedy cienie pod oczami przybierają odmienne barwy. Czy żółte cienie pod oczami świadczą o innych problemach ze zdrowiem niż cienie fioletowe? Różnice najczęściej wynikają z indywidualnych cech osobowych i zabarwienia skóry – typ ciepły ma większą tendencję do powstawania żółtych cieni. A ciemne cienie pod oczami? Brązowe cienie pod oczami pojawiają się zwykle u osób, które narażone są na nadmierną ekspozycję na słońce. – Brązowienie skóry pod oczami powodują promienie UV. Ponadto promieniowanie znacznie przyspiesza procesy starzenia skóry, a im starsza skóra, tym większa jest tendencja do cieni pod oczami – wyjaśnia nasza kosmetolog.


Sińce pod oczami – przyczyny

Przyczyny podkrążonych oczu najczęściej są prozaiczne. To zmęczenie i niehigieniczny tryb życia. Podkrążone oczy pojawiają się na skutek zarwania nocy, złej jakości snu i braku odpoczynku. Sińce pod oczami mogą mieć także szereg innych przyczyn:

  •       stres,
  •      odwodnienie spowodowane piciem zbyt małych ilości wody i zbyt dużych ilości kawy (bardzo częsta przyczyna!)
  •       palenie tytoniu,
  •       picie alkoholu,
  •       przewaga białka w diecie,
  •       zaniedbania lub błędy w pielęgnacji okolic oczu,
  •       stosowanie leków, np. antykoncepcji hormonalnej,
  •       uwarunkowania genetyczne.


Szczególne nasilenie problemu możesz zauważyć o poranku, gdy masz za sobą trudną noc. Wieczorem piłaś alkohol i położyłaś się późno spać? Do tego jadłaś słone przekąski i przez cały dzień nie wypiłaś wystarczającej ilości wody? – Wszystko to spowodowało zatrzymanie wody pod skórą, co rano widoczne jest w postaci zasinienia, a nierzadko także obrzęku skóry pod i wokół oczu – tłumaczy kosmetolog.

 
Przeciwzmarszczkowy krem pod oczy z probiotykami 40+ Derm Good - 1
Oszczędzasz 34 zł

Cienie pod oczami – przyczyny w złym stanie zdrowia

Jakie są inne przyczyny cieni pod oczami? Czasami sińce nie wynikają z niezdrowego stylu życia – są sygnałem rozwoju choroby. Plotki głoszą, że cienie pod oczami oznaczają nowotwór, ale uspokajamy: takich diagnoz nie wolno stawiać sobie samej, w dodatku bez analizy innych objawów! Musisz wiedzieć, że sińce pod oczami bardzo rzadko występują jako pierwszy objaw tak poważnej choroby. Najczęściej pojawiają się na znacznie późniejszym etapie i wynikają z niedożywienia i osłabienia organizmu na skutek stosowania terapii przeciwnowotworowej.


O jakich chorobach świadczą cienie ze znacznie większym prawdopodobieństwem? Przyczynami sińców pod oczami mogą być:


Anemia. Oczy łatwo zdradzają niedobory zarówno żelaza, jak i innych kluczowych składników odżywczych.

• Alergia. Zwłaszcza alergia wziewna powoduje objawy w obrębie oczu. Mogą to być opuchlizna, zaczerwienienie, ale też właśnie cienie pod oczami.

Zaburzenia pracy tarczycy.

Problemy z nerkami. Sińcom towarzyszą wówczas trudności z oddawaniem moczu i obrzęki twarzy.

Zakażenie pasożytnicze. Podkrążone oczy występują wraz ze spadkiem masy ciała, bólami brzucha i nudnościami.


Pamiętaj, że samo pojawienie się cieni pod oczami nie jest jeszcze podstawą do zdiagnozowania choroby. Dopiero wraz z innymi objawami może skłonić do wizyty u lekarza.

Sińce pod oczami u dziecka

A co, jeśli zauważysz podkrążone oczy u dziecka? W przypadku najmłodszych raczej trudno mówić o przemęczeniu albo nadmiarze stresu, które mogłyby spowodować taki stan rzeczy. Czy sińce pod oczami u dziecka świadczą zatem o chorobie? Czasami można to zrzucić na „specyficzną urodę” dziecka, to znaczy na jego płytko unaczynioną i cienką skórę, ale wówczas lekkie zasinienie pod oczami występuje u dziecka przez większość czasu. Inaczej, gdy cienie wcześniej nie występowały i pojawią się nagle. Nie należy wówczas wpadać w panikę, ale zaobserwować, czy sińcom pod oczami nie towarzyszą inne niepokojące objawy, a następnie udać się do lekarza. Najczęściej cienie pojawiają się na skutek alergii, niedoborów żelaza albo chorób pasożytniczych. Szczególnie bacznie przyjrzyj się podkrążonym oczom u niemowlaka. U takich maluszków może to być sygnał zapalenia spojówek lub zakażenia dróg moczowych.

Cienie pod oczami u mężczyzn

Cienie pod oczami to także powszechny problem u mężczyzn. Panowie z reguły dbają o swoją cerę słabiej niż kobiety, stosują mniej zdrową dietę, częściej przesadzają z używkami i zapominają o regularnym nawadnianiu organizmu. Cienie pod oczami u mężczyzn najlepiej jest zwalczać regularnie poprzez smarowanie okolic oczu odpowiednim kremem pielęgnacyjnym, łączącym nawilżanie z odżywianiem i wygładzaniem skóry pod oczami. Produkt zaaplikowany wieczorem sprawi, że spojrzenie Twojego partnera będzie świeższe, a jego twarz będzie wyglądać na bardziej wypoczętą. Dobrym rozwiązaniem będzie krem pod oczy z olejem arganowym Monolit, który pomoże uporać się nie tylko z cieniami, ale również zmarszczkami.

Co na cienie pod oczami?

Jak pozbyć się sińców pod oczami? Metod jest wiele, a podzielić możemy je na metody doraźne oraz długoterminowe. Czasami sińce zaskakują nas o poranku i musimy pozbyć się ich natychmiast – wówczas z pomocą przychodzą proste triki, które można wykorzystać przed wyjściem z domu. Zwykle jednak na cienie pod oczami warto działać konsekwentnie przez dłuższy czas. Tutaj w grę wchodzą kremy na cienie pod oczami. Wory pod oczami wyglądają nieestetycznie i dodają lat. Najszybciej można się ich pozbyć stosując żele z aplikatorem, chłodzące płatki pod oczy lub zimne kompresy. Podczas codziennej pielęgnacji warto robić masaż okolicy oczu i używać kremów z kofeiną, która usprawnia drenaż w okolicy oczu i zapobiega obrzękom.

 
Krem pod oczy na noc z organicznym olejem konopnym i szpatułką do masażu Slaap - 1
Niedostępny

Co na sińce pod oczami? Jeśli winowajcą jest zastój limfy pod skórą, możesz wykorzystać metody usprawniające krążenie, drenujące i likwidujące obrzęki. W pierwszej kolejności sięgnij po schłodzone w lodówce łyżeczki albo plasterki świeżego ogórka. Metal szybko schłodzi skórę, a ogórek na oczy dodatkowo podziała rozjaśniająco. Dobrym sposobem na cienie pod oczami będzie także masaż lodem. Kostki lodu należy zawinąć w czystą ściereczkę i wykonać nimi chłodzący masaż. – Nie jest to jednak metoda dla posiadaczek cery naczynkowej – uczula nasza kosmetolog. – Tak intensywne chłodzenie mogłoby nasilić pękanie i tak już kruchych naczynek w skórze pod oczami – wyjaśnia.


Jak rozjaśnić cienie pod oczami? W awaryjnych sytuacjach pomoże Ci specjalna żelowa maska na oczy, musisz tylko stale trzymać ją w lodówce. Wówczas będziesz mogła sięgać po nią w każdej nagłej sytuacji. Chłód, który akumuluje żel w masce, przyjemnie relaksuje skórę wokół oczu i w kilka minut niweluje cienie pod oczami.


 
Żelowe serum pod oczy z peptydami, sokiem z ogórka i algami morskimi Natural Secrets - 1
Niedostępny
 
Hydrożelowe chłodzące płatki pod oczy Eveline - 1

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Spróbuj rozmasować je… patyczkami do uszu. Wystarczy, że zwiążesz ze sobą kilka patyczków i ich czubkami opukasz skórę pod oczami i wokół nich. Pobudzisz w ten sposób krążenie. Zabieg powinien trwać kilka minut.

Doskonałym sposobem na cienie pod oczami jest regularne stosowanie kremu pod oczy z kwasem hialuronowym, który jako humektant intensywnie nawilża skórę i wyrównuje jej koloryt. Dzięki temu skóra staje się gładka i promienista, czego efektem jest rozświetlona i odmłodzona twarz.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Najlepsze i najłatwiejsze do wykonania domowe sposoby na cienie pod oczami to okłady na oczy z herbaty bądź ziół. Wystarczy, że zaparzysz torebki czarnej albo zielonej herbaty, a następnie ostudzisz je i schłodzisz w lodówce. – Przyłóż je potem na 10 minut do powiek i pozwól działać zawartym w herbacie katechinom oraz polifenolom. W ten sam sposób możesz też wykorzystać rumianek, znany z właściwości redukujących cienie i opuchnięcia – radzi kosmetolog.


Sposoby na cienie pod oczami to także maseczka z tartego surowego ziemniaka albo z ubitego białka jaja kurzego i mielonej kawy. Ziemniak, dzięki zawartości witaminy C, podziała na cienie rozjaśniająco. Ponadto rozszerzy naczynia krwionośne, usprawniając odpływ nagromadzonych płynów ustrojowych. Jeśli chodzi zaś o maseczkę z białka i kawy, ma ona podwójne działanie. Z jednej strony ściąga skórę (białko), z drugiej powoduje miejscowe odwodnienie (kawa zmniejsza obrzęki, a tym samym zapewnia poprawę kolorytu).


Pamiętaj, że wszystkie domowe sposoby na cienie pod oczami, choć proste do wykorzystania, powinny być stosowane z zachowaniem bezpieczeństwa. – Cokolwiek nakładasz na powieki i czymkolwiek smarujesz skórę pod oczami, rób to tak, by nie przenieść niczego przypadkiem do oka – zaznacza kosmetolog Nutridome. – Walcząc o promienny wygląd skóry pod oczami, nie możesz przecież nabawić się problemów z samymi oczami! Pamiętaj, że jest to bardzo wrażliwy organ – dodaje.


A jak usunąć cienie pod oczami… dietą? Bardzo dobre pytanie! Warto wspomóc się od wewnątrz i codziennie pić napary z ziół, które pomagają usuwać nagromadzoną w organizmie wodę. Należą do nich pokrzywa, perz i mniszek lekarski. Do dań warto dodawać natkę pietruszki, która również działa moczopędnie.

Krem na cienie pod oczami. Jaki wybrać?

Aby krem pod oczy można było określić mianem dobrego, w swoim składzie powinien mieć substancje łagodzące obrzęki, obkurczające naczynka oraz rozjaśniające. Do najskuteczniejszych substancji spełniających te kryteria zaliczamy:


  •          witaminę C – jej rozjaśniające działanie zostało potwierdzone naukowo,
  •         kofeinę – usuwa nadmiar płynów pod skórą,
  •          ekstrakt z zielonej herbaty – chroni przed starzeniem się skóry,
  •         algi morskie – detoksykują skórę,
  •         ekstrakt z pietruszki – działa podobnie do kofeiny.

 
Krem pod oczy z algami i zieloną herbatą redukujący zmarszczki i napinający skórę Biosoma - 1
 
Krem pod oczy z marokańskim olejem arganowym i olejem z pestek winogron Nacomi - 1
Niedostępny


Spośród wielu kremów pod oczy wybrać również taki, który zawiera aloes, żurawinę, wyciąg z rumianku, wyciąg z arniki, wyciąg z nagietka, pantenol lub alantoinę. Dobry produkt powinien łączyć skuteczność z łagodnością, ponieważ skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka i wrażliwa.

Najlepszy krem na cienie pod oczami? Naturalny!

Najlepiej sięgać po krem na sińce o naturalnym składzie, taki jak krem pod oczy z witaminą C Mel Skin. Jest to krem, który działa przede wszystkim rozjaśniająco na skórę pod oczami, ale nie tylko. Produkt działa kompleksowo, bo chroni także przed starzeniem się skóry, a tym samym przed zmarszczkami. Jest to w 97 procentach naturalny kosmetyk o lekkiej i bezzapachowej formule. Co, oprócz witaminy C, zawiera krem na cienie pod oczami marki Mel Skin?


- Witaminę E – znaną jako witamina młodości, składnik kluczowy dla dobrej kondycji skóry.

- Masło shea – działa ochronnie i wzmacniająco, łagodzi też podrażnienia.

- Aloes – kojący i chłodzący, pomaga niwelować opuchliznę.

- Ekstrakt ze skórki granatu – silny antyoksydant, stanowi naturalny czynnik ochronny przed promieniami UV.


 
Rozświetlający krem pod oczy z witaminą C Mel Skin - 1
Oszczędzasz 22,50 zł

Ekstrakt ze skórki granatu to bardzo cenny składnik – zwraca uwagę kosmetolog Nutridome. – Znajdują się w nim kwas elagowy, witamina C, polifenole taninowe, niacyna oraz alkaloidy piperynowe. To prawdziwe bogactwo składników odżywczych dla skóry dojrzałej! Zawartość ekstraktu ze skórki granatu sprawia, że krem Mel Skin to naprawdę dobry krem na cienie pod oczami i inne problemy tej strefy – mówi kosmetolog.

Kosmetyki na cienie pod oczami warto też uzupełnić o serum pod oczy. Serum wesprze walkę z cieniami i w połączeniu z kremem pod oczy szybciej i wyraźniej odmłodzi Twoje spojrzenie. Jakie serum wybrać? – Polecam serum PURE marki Orphica. Oprócz redukcji opuchlizny i cieni, zapewnia także zmniejszenie widoczności zmarszczek poprzez nawilżenie i odżywienie skóry – mówi nasza kosmetolog. Serum należy stosować raz dziennie, wieczorem. Wystarczy kilka małych kropel i aplikacja poprzez masaż delikatnymi, okrężnymi ruchami.

 
Skoncentrowane serum pod oczy ze śluzem ślimaka na cienie, na zmarszczki, na opuchnięcia Pure Orphica - 1

Jak zakryć cienie pod oczami? Makijażowe triki

Jeśli często miewasz podkrążone oczy, możesz nauczyć się robić makijaż na cienie pod oczami. Sam podkład nie ukryje problemu, dlatego lepiej używać korektora na cienie pod oczami.


Jaki korektor na cienie pod oczami wybrać? Nie jest to proste zadanie, bo kosmetyk z jednej strony musi zapewniać dokładne krycie, z drugiej zaś być na tyle lekki, by nie podkreślać zmarszczek pod oczami. Pamiętaj, że drogi i zachwalany przez użytkowniczki korektor nie da pożądanych rezultatów, jeśli będziesz go niewłaściwie używać. – Wbrew pozorom to nie najciemniejszy i najbardziej skoncentrowany korektor podziała najskuteczniej. Musisz wybrać taki kosmetyk, który zneutralizuje kolor skóry pod oczami – wyjaśnia nasza kosmetolog. – Niektóre kobiety wierzą natomiast, że tylko najjaśniejszy korektor będzie w stanie rozjaśnić skórę. To również błąd. Kolor korektora należy dobierać zgodnie z odcieniem swojej cery – dodaje.



 
Kryjący korektor pod oczy z witaminą C na niedoskonałości 01 Ivory Nutridome - 1
 
Wodoodporny korektor kryjący cienie pod oczami i niedoskonałości porcellain 010 Catrice - 1

Co to oznacza w praktyce? Do wyboru masz korektory w kilku tonacjach, np. żółtej, różowej czy pomarańczowej. Każdy z nich pasuje do innego koloru skóry oraz – co ważne – do innego koloru cieni pod oczami.

Różowa tonacja. Korektory w różowej tonacji mają chłodny odcień i pasują posiadaczkom bladej cery. Najlepiej maskują zielony odcień. Wybierz korektor o różowych tonach, jeśli za cienie odpowiadają u Ciebie widoczne pod skórą żyłki.


Żółta tonacja. Pasuje kobietom z ciepłą oraz neutralną tonacją cery. Korektory w żółtej tonacji najlepiej kryją fioletowe zabarwienie, a więc korektor z żółtymi tonami to typowy korektor na cienie pod oczami.


Pomarańczowe tony. Nadają korektorowi ciemniejszego koloru, więc sprawdzą się w maskowaniu ciemnych, brązowych cieni.


Cieliste tony. Najsubtelniejszy rodzaj korektora. Pasuje większości typów urody, ale ma najsłabsze właściwości kryjące.


Jak zakryć cienie pod oczami? Musisz także zwrócić uwagę na technikę nakładania korektora. Nie aplikuj go wyłącznie na zasinione miejsca, ale również ponad wewnętrznym kącikiem oka (powyżej załamania powieki) oraz przy linii rzęs. Taką aplikacją na pewno ukryjesz cienie i sprawisz, że nie będą odróżniać się zabarwieniem od skóry wokół oczu. Uważaj także z ilością kosmetyku. Większość korektorów prezentuje się lepiej, gdy nakłada się je z umiarem.


Jak usunąć cienie pod oczami? Medycyna estetyczna

Jak zlikwidować cienie pod oczami? Jeśli inne metody okażą się niewystarczające, możesz spróbować zabiegów pod oczy u kosmetyczki lub w salonie medycyny estetycznej. Usuwanie cieni pod oczami przeprowadza się za pomocą mezoterapii igłowej i mikroigłowej, osocza bogatopłytkowego oraz kwasu hialuronowego. Innym popularnym zabiegiem na cienie pod oczami jest przeszczep tkanki tłuszczowej albo laser frakcyjny. Niezwykle skuteczną metodą jest także karboksyterapia. Karboksyterapia na cienie pod oczami silnie dotlenia skórę, poprawia mikrokrążenie i odżywia okolice oczu, dzięki czemu po zabiegu pod skórą nie dochodzi już tak łatwo do powstawania obrzęków.


Większość zabiegów ma kompleksowe działanie, to znaczy poprawia krążenie, stymuluje produkcję kolagenu, wypełnia skórę i poprawia jej jędrność. Jak pozbyć się cieni pod oczami za pomocą tych zabiegów? Jeśli zależy Ci na jak najtrwalszym efekcie, wybierz przeszczep tłuszczu. To bardzo bezpieczna metoda (tkankę pobiera się z innej części ciała), która nie powoduje uczuleń. Jeśli chodzi o zabieg na cienie pod oczami z wykorzystaniem kwasu hialuronowego, należy go powtarzać co 12–15 miesięcy. Wiele z zabiegów na cienie pod oczami można też łączyć, np. osocze bogatopłytkowe można podawać przy okazji wykonywania mezoterapii igłowej, ale można też podać je w osobnym zabiegu. Nie wiesz, które zabiegi na cienie pod oczami wybrać? Bez obaw – dobraniem odpowiedniego zabiegu w odniesieniu do stanu Twojej skóry zajmie się lekarz.


Aby pozbyć się problemu cieni pod oczami, najlepiej jest uzdrowić swój styl życia. Jednak rzeczywistość nie jest idealna i czasem trudno jest zredukować stres albo lepiej się wysypiać. Z sińcami pod oczami – bez względu na przyczynę – pomoże Ci walczyć właściwa, delikatna pielęgnacja okolic oczu z kremem na cienie w pierwszej kolejności.


Wypróbuj zaproponowane metody i znajdź swój najlepszy sposób na cienie pod oczami!



← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz