Oleje do twarzy: jak je stosować i dlaczego warto? [INFOGRAFIKA]

Oleje do twarzy: jak je stosować i dlaczego warto? [INFOGRAFIKA]

Naturalne oleje do twarzy mogą stanowić bazę codziennej pielęgnacji każdej cery. Odpowiednio dobrane do skóry są w stanie spełnić wszystkie jej potrzeby. Świetnie sprawdzają się zarówno samodzielnie, jak i jako odżywczy dodatek do kosmetyków. Jak je stosować i dlaczego warto?

Oleje do twarzy – niezastąpione w pielęgnacji

Roślinne oleje są skoncentrowanym źródłem cennych witamin i składników odżywczych dla skóry. Możne je wykorzystywać na wielu etapach pielęgnacji cery. Dzięki temu, kupując jeden produkt, otrzymuje się niezawodny kosmetyk do różnych celów.

Oleje dogłębnie nawilżają i uelastyczniają skórę twarzy, przywracając jej równowagę wodno-tłuszczową. Część z nich wspomaga gojenie ran i zapobiega powstawaniu blizn. Niektóre spowalniają starzenie się komórek, inne poprawiają koloryt cery. Odpowiedni olej znajdzie się na każdą ewentualność i potrzebę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wymieszać ze sobą oleje o różnych właściwościach, tworząc idealną kombinację dla siebie. Regularnie poddawana takiej naturalnej pielęgnacji, skóra twarzy odwdzięczy się zdrowym i promiennym wyglądem.

Jak stosować olej do twarzy?

Oleje kosmetyczne cenione są za swoją uniwersalność. Z jednej strony, świetnie oczyszczają skórę i z powodzeniem zastępują mleczko czy płyn micelarny do demakijażu. Z drugiej, doskonale sprawdzają się jako produkt nawilżający cerę po jej umyciu.

Możemy wmasowywać je w zwilżoną twarz samodzielnie lub dodawać do ulubionych kosmetyków, aby zwiększyć ich właściwości odżywcze. Na bazie olejków stworzymy również regenerujące maseczki do twarzy. Jakie są najpopularniejsze zastosowania tych drogocennych cieczy?

Oleje do masażu twarzy

Oleje warto wykorzystywać do delikatnego masażu twarzy. Dzięki temu poprawimy mikrokrążenie w komórkach, dotleniając je. Dodatkowo ułatwimy wniknięcie cennych składników oleju do głębszych warstw naskórka. Efekt spotęgujemy, jeśli lekko podgrzejemy ciecz przed nałożeniem jej na twarz. Podczas masowania uważajmy, aby nadmiernie nie naciągać skóry.

Oleje do oczyszczania twarzy

Płyny i mleczka do demakijażu często nadmiernie wysuszają skórę. Zdarza się również, że mają problem z rozpuszczeniem tłustych czy wodoodpornych formuł. Warto więc zastąpić je olejem do mycia twarzy. Wystarczy rozetrzeć go w dłoniach i wmasować w skórę, a następnie chwilę odczekać, by zdążył zadziałać. Taką mieszankę możemy wstępnie usunąć ściereczką z mikrofibry, zwilżoną ciepłą wodą. Pozbyć się pozostałości zanieczyszczeń pomoże żel myjący.

Olej dobrze jest wykorzystywać nie tylko do demakijażu, ale również do codziennego mycia twarzy. Dzięki temu, że przyciąga brud, dokładnie oczyszcza pory, zapobiegając powstawaniu wyprysków i zaskórników.

Baza pod makijaż

Oleje świetnie sprawdzają się także jako baza pod makijaż, zwłaszcza u osób z suchą cerą. Najlepiej postawić na taki o lżejszej konsystencji i odczekać, aż całkowicie się wchłonie. Dogłębnie nawilżona i odżywiona skóra jest najlepszym płótnem dla kolorowych kosmetyków. Kilka kropli oleju można dodać także do porcji kremu, stosowanego zwykle przed makijażem. Im bardziej przetłuszczająca się skóra, tym mniej hojnym należy być przy dawkowaniu.

Dodatek do kosmetyków

Gdy znajdziemy olej, który szczególnie korzystnie działa na naszą skórę, możemy wzbogacać nim skład wszelkich stosowanych kosmetyków. Poprawimy w ten sposób właściwości nakładanego serum, toniku czy hydrolatu. Na bazie oleju stworzymy także domową maseczkę na twarz. Wystarczy zmieszać go z odrobiną kwasu hialuronowego lub żelu aloesowego. Są to humektanty, które absorbują i wiążą cząsteczki wody, wspomagając dogłębną regenerację naskórka.

Jaki olej do twarzy wybrać?

Każda cera ma unikalne potrzeby, które należy uwzględnić, dobierając idealny olejek do twarzy. Istotna jest już sama konsystencja produktu. U osób z tłustą cerą dobrze sprawdzają się lekkie, szybkoschnące oleje. Z kolei cięższe olejki chronią suchą skórę przed utratą wilgoci, zostawiając na niej lipidowy film.

Warto zwrócić uwagę również na sposób pozyskania cieczy. Osoby zmagające się z uczuleniami i alergiami skórnymi powinny skłonić się w stronę rafinowanych olejów. Podczas oczyszczania eliminuje się bowiem ich charakterystyczny kolor i zapach, który mógłby podrażnić wrażliwy naskórek.

Oczywiście istotne są także same właściwości olejów. To one powinny zaważyć na tym, jaki olejek do twarzy wybierzemy. Jedne wspomagają leczenie trądziku, inne chronią skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przed rozpoczęciem przygody z olejkami warto więc zapoznać się z korzyściami, jakie mogą nam przynieść.

Oleje do cery trądzikowej

Tłustej i problematycznej cerze służy olej z drzewa herbacianego. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym nie tylko pielęgnuje, ale również leczy skórę. Dodatkowo normalizuje pracę gruczołów łojowych, regulując wydzielanie sebum.

Podobne właściwości ma olej z geranium. Ułatwia on oczyszczenie skóry z toksyn, działa antyseptycznie i zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych.

Warto zainteresować się również olejkiem z rumianku, który wspomaga proces gojenia i regeneracji naskórka. Łagodzi także podrażnienia i hamuje namnażanie bakterii.

Oleje do cery suchej

Sucha skóra potrzebuje dogłębnego nawilżenia i poprawy jędrności. Warto aplikować na nią olej lawendowy, znany z właściwości zmiękczających i wygładzających. Dzięki temu, że działa odmładzająco, sprawdza się również u osób z cerą dojrzałą.

Regenerację naskórka wspomaga także olej arganowy. Dogłębnie odżywia on skórę twarzy, dostarczając jej cennych witamin. Spłyca zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych.

Jaki olej polecany jest jeszcze do suchej cery? Regularnie aplikowany olej makadamia pozwala uzyskać efekt elastycznej i napiętej skóry. Chroni ją również przed matowieniem i szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Oleje do cery naczynkowej

W pielęgnacji cery naczynkowej szczególnie dobrze sprawdza się olej z dzikiej róży. Dzięki wysokiej zawartości witaminy C, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając ich uszkodzeniom. Działa również rozjaśniająco i antyoksydacyjnie.

Na cerę naczynkową warto nakładać także olej z marakui. Rozjaśnia on zaczerwienienia, uszczelniając poszerzone naczynka. Dodatkowo intensywnie odżywia i dotlenia skórę.

Korzystny wpływ na naczynka wykazuje również olej z kocanki. Działa obkurczająco, zmniejszając opuchliznę i niwelując przebarwienia. Poza tym redukuje stany zapalne i alergiczne oraz stymuluje odbudowę naskórka.


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz