Popękane pięty. Dlaczego skóra na stopach pęka? Jak poradzić sobie z tym problemem?
Popękane pięty to powszechna przypadłość, która może się pojawić w każdym wieku. Ta z pozoru drobna dolegliwość nie tylko sprawia, że stopu wyglądają nieatrakcyjnie. Zaniedbane pięty powodują też ból w trakcie chodzenia i mogą być symptomem poważniejszych chorób. Na szczęście z popękanymi piętami można łatwo sobie poradzić, wykorzystując sprawdzone domowe sposoby.
Problem pękających pięt mógłby wydawać się błahy, ponieważ to kłopot przede wszystkim estetyczny. Mimo tego jednak w skrajnych przypadkach obolałe, nadmiernie zrogowaciałe pięty mogą powodować powikłania o wiele groźniejsze, niż w swojej najczęstszej, łatwej do zwalczenia postaci. Gdy na piętach obecne są ranki i uszkodzenia, o wiele łatwiej o zakażenie bakteryjne, a stąd już tylko krok do powikłań. Jak zatem zadbać o tę część ciała i cieszyć się w pełni zdrowymi stopami?
Dlaczego pięty pękają?
Zanim jednak zabierzemy się do pielęgnacji naszych stóp, warto dowiedzieć się, dlaczego właściwie pięty pękają. Dzieje się tak z powodu o wiele grubszej warstwy skóry pokrywającej tę część ciała. Im grubsza jest ta warstwa, tym szybciej rośnie naskórek, który nie zawsze zdąży się złuszczyć w naturalny sposób. Powoduje to nadmierne wysuszenie pięt, objawiające się właśnie pękaniem wierzchniej warstwy naskórka.
Sam problem może powodować szereg różnych czynników: począwszy od dietetycznych, higienicznych i mechanicznych (tj. związanych ze zbyt dużym obciążeniem, jakie muszą znosić pięty), poprzez zakażenia bakteryjne i choroby współwystępujące, aż po uwarunkowania genetyczne. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:
- znaczna nadwaga i otyłość,
- wady postawy,
- uboga w witaminy (m.in. witaminy A), mało zróżnicowana dieta,
- odwodnienie,
- niektóre choroby (np. cukrzyca lub łuszczyca),
- przedłużony ucisk na pięty (niewygodne obuwie, zbyt długie pozostawanie w pozycji stojącej),
- skłonność skóry do przesuszenia.
Gotowe sposoby na pękające pięty
Aby przynieść ulgę popękanym piętom, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Są one polecane przede wszystkim tym osobom, u których problem występuje przewlekle lub z tendencją do częstych nawrotów. Preparaty te mogą przybrać różną postać, ale warto przed zakupem zwrócić uwagę na ich skład.
Najważniejsze substancje, które owe środki powinny zawierać, to mocznik oraz witamina A – obydwa te składniki działają przede wszystkim nawilżająco, zatrzymując w skórze wodę i cenne substancje mineralne. Na rynku znaleźć można różnorodne preparaty, najczęściej w formie kremów, peelingów, maski do stóp lub nawet skarpetek nawilżających. Dodatkowo warto też zastosować suplementację w postaci kompleksów witaminowo-mineralnych, zwłaszcza wtedy, gdy trudno jest nam dostarczyć te składniki w pożywieniu.
Pamiętajmy jednak o tym, że sam preparat to nie wszystko. Równie istotna jest bowiem mechaniczna pielęgnacja pięt polegająca na ścieraniu obumarłego naskórka. Krem, maska czy żel najlepiej zadziała wtedy, gdy będzie mógł wniknąć do głębszych poziomów skóry – należy więc niejako ułatwić mu zadanie poprzez odsłonięcie ich za pomocą starcia wierzchniej, uszkodzonej warstwy. Nie zapominajmy także o przynajmniej częściowej eliminacji przyczyn pękających pięt – warto więc zadbać o nasz organizm przede wszystkim od wewnątrz oraz pomyśleć o wygodnym obuwiu.
Popękane pięty: domowe metody
Z racji tego, że pękające pięty są dolegliwością towarzyszącą ludziom od wieków, to na przestrzeni wielu lat powstało wiele tradycyjnych, domowych sposobów radzenia sobie z tym problemem. Miejmy jednak na uwadze, iż pomogą nam one głównie wtedy, gdy problem nie jest zbyt dokuczliwy i polega przede wszystkim na oszpeceniu naszych stóp. Gdy bowiem sytuacja się pogarsza, może być konieczne zasięgnięcie porady lekarza.
By zatem nieco pomóc naszym piętom, możemy skłonić się ku prostym kuracjom, które bez trudu przeprowadzimy w zaciszu własnego domu. Jeśli zatem borykamy się z popękanym naskórkiem w tej partii ciała, spróbujmy:
1. Zastosować kąpiel dla stóp z dodatkiem oliwy z oliwek, naturalnego mydła i odrobiny soli kuchennej – używamy do tego ciepłej, ale nie gorącej wody, a po ok. 20 minutach usuwamy zrogowaciały naskórek za pomocą delikatnej tarki.
2. Wymoczyć stopy w naparze z siemienia lnianego – olej zawarty w nasionach tej rośliny zadziała kojąco i nawilżająco.
3. zastosować napar wykonany z krwawnika lub nagietka (działanie przeciwzapalne), nostrzyka lub korzenia żywokostu (zawierają łagodzącą alantoinę) oraz liści babki (działa podobnie jak len) – w naszym naparze połączymy wszystkie składniki w proporcjach 1:1:1.
4. przygotować odżywczy peeling z dodatkiem mleka, miodu i oleju kokosowego – wszystkie składniki mieszamy ze sobą, a następnie wmasowujemy w popękaną skórę, taką mieszankę warto trzymać na piętach przez ok. 15 min.
Domowe sposoby działają łagodniej, ale również mogą przynieść ulgę. Warto stosować je naprzemiennie i według własnych potrzeb, zachowując oczywiście zdrowy rozsądek. Naturalną kurację bez problemu można też połączyć ze stosowaniem preparatów farmakologicznych.
Popękane pięty a złe nawyki
Powtórzmy jednak, że nawet tak banalny problem, jakim często jest pękająca skóra pięt, należy starać się zlikwidować u źródła. Być może zatem na jakiś czas trzeba będzie odłożyć do szafy buty na wysokim obcasie (zastępując je wygodniejszymi) lub w miarę możliwości zmienić tryb życia. Popękane pięty rzeczywiście szpecą, lecz zarazem mogą być objawem innych, głębszych problemów