Jak pielęgnować cerę trądzikową?

Jak pielęgnować cerę trądzikową? 


Cera trądzikowa przysparza wielu kłopotów – wypryski, zaskórniki i inne niedoskonałości są zmorą nie tylko nastolatek. Kluczowe znaczenie dla uzdrowienia takiej skóry ma jej odpowiednia pielęgnacja. To dzięki niej możemy złagodzić objawy i utrzymać cerę w doskonałej kondycji.

Charakterystyka cery trądzikowej

Jak rozpoznać cerę trądzikową? To bardzo proste. Jej elementami charakterystycznymi są: zaskórniki, krosty, grudki. zaczerwienienia i nadmierne wydzielanie sebum.

Cera trądzikowa to prawdziwa zmora nastolatek – mniej więcej około 12-19 roku życia niemal każdy z nas zmaga się z tzw. trądzikiem młodzieńczym. Do niedawna wierzono, że z wiekiem trądzik znika samoistnie – dziś wiemy, że ten problem dotyczy również wielu dorosłych. Dlaczego? Na powstawanie trądziku wpływ mają bowiem nie tylko hormony, ale także: stres, zła dieta (żywność przetworzona), nieodpowiednia pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki a także alkohol i nikotyna. 

Pielęgnacja cery trądzikowej

Jak dbać o skórę trądzikową? Na bok należy odłożyć mity mówiące o tym, że trądzik trzeba wysuszyć. Skóra usiana krostkami i grudkami wymaga bardzo delikatnej, codziennej pielęgnacji, która w dłuższej perspektywie pomoże całkiem pozbyć się problemu. 


W szerokiej ofercie naszego sklepu Nutridome.pl znajdują się kosmetyki do cery trądzikowej o zróżnicowanym składzie, które odpowiednio pielęgnują i dbają o skórę twarzy każdego dnia, zapewniając jej świeży i promienny wygląd. Sprawdź sama!


Oczyszczanie

Podstawą pielęgnacji cery trądzikowej jest jej dogłębne oczyszczanie zarówno rano, jak i wieczorem. Jeśli mamy taką możliwość, to nie zaszkodzi też powtórzyć tego rytuału w ciągu dnia. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru bakterii i wydzielonego sebum. Do mycia skóry twarzy najlepiej użyć delikatnych, antybakteryjnych środków – kremowych żeli lub pianek myjących – koniecznie bez granulek!


Kolejnym skutecznym preparatem jest olejek z drzewa herbacianego na trądzik. Olejek łatwo przenika przez naskórek, zwalcza bakterie i normalizuje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu świetnie nadaje się do walki z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem cery.

Tonizacja

Cera trądzikowa najczęściej ma problem z nadmierną produkcją sebum, by pozbyć się efektu świecenia i zminimalizować produkcję sebum, należy po oczyszczeniu skóry użyć normalizującego toniku.

Nawilżanie

Cerę trądzikową trzeba nawilżać regularnie, sięgając przy tym po odpowiednie kremy dostosowane do jej potrzeb. W tym przypadku idealnie sprawdzą się kremy normalizujące.

Makijaż

Najlepiej lekki i delikatny. Warto przychylnym okiem spojrzeć np. na podkłady mineralne, które wykazują działanie antybakteryjne. Makijaż warto jest nosić jak najkrócej – czyli zmyć od razu po powrocie do domu. 

Peeling

Istotnym elementem jest też złuszczanie martwego naskórka. Taki zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu. Najlepiej wykorzystać do tego peeling enzymatyczny, który oczyszcza skórę, a jednocześnie jej nie podrażnia.



Domowe sposoby pielęgnacji cery trądzikowej

Domowe sposoby na skórę trądzikową fantastycznie uzupełniają pielęgnacyjny rytuał. Warto pamiętać o tym, że opisane niżej zabiegi nie wyleczą samodzielnie trądziku, ale włączone do pielęgnacji zdecydowanie poprawią ogólną kondycję skóry.

Napar z rumianku

Rumianek świetnie sprawdzi się na trądzik, dzięki właściwościom antybakteryjnym i ściągającym. Jak go stosować? 2 łyżeczki rumianku zaparzyć w szklance wrzątku. Ostudzony płyn trzeba przecedzić przez sitko i w takiej postaci używać do przemywania twarzy. 

Maska z aloesu

Doskonale nawilżona skóra? Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie aloes! Wystarczy zblendować 2-3 liście doniczkowego aloesu, a powstały żel przecisnąć przez sitko i nałożyć na twarz. Taką maskę na cerę trądzikową warto stosować przynajmniej raz w tygodniu! 

Maseczka z miodu

Ta najprostsza na świecie maseczka rewelacyjnie sprawdzi się przy pielęgnacji skóry trądzikowej. Miód odżywia i nawilża skórę, a do tego wykazuje działanie antybakteryjne. Wystarczy łyżeczkę naturalnego miodu rozgrzać w dłoniach i równomiernie rozprowadzić po skórze twarzy. Po 15 minutach maskę zmywamy ciepłą wodą. 

Czego należy unikać przy cerze trądzikowej?

Cera trądzikowa potrzebuje szytej na miarę pielęgnacji. Szukając kosmetyków dla siebie, warto celować w proste składy i delikatne formuły. W odstawkę powinny pójść wszystkie kosmetyki zawierające alkohol. To on odpowiedzialny jest za wysuszanie skóry, które może wzmagać reakcję obronną, czyli nadmierną produkcję sebum. Dobrze jest zrezygnować również z kosmetyków, które mają w składzie SLS, wazelinę, silikony, parafinę, i glikole – te składniki z dużym prawdopodobieństwem będą powodowały zapychanie porów.

Jakie produkty są za to mile widziane? Delikatne pianki i żele myjące, normalizujące kremy i toniki. W składach warto szukać ekstraktu z nagietka, rumianku i kory brzozowej. Warto sięgać także po aloes, olejek z czarnuszki (do stosowania miejscowego) czy napar z lipy do przemywania twarzy. 

Koniecznie trzeba też pamiętać o ochronie skóry przed słońcem. Promienie UVA nie tylko przyspieszają starzenie się skóry, ale także powodują powstawanie blizn pozapalnych. Krem z filtrem przeciwsłonecznym należy stosować przez cały rok – nie tylko w lecie. 

Dieta a cera trądzikowa - co warto jeść, a czego trzeba unikać?

Na zdrowy stan skóry trądzikowej ma wpływ nie tylko odpowiednia pielęgnacja, ale także prawidłowa dieta. Jakie produkty należy odstawić, aby uniknąć wyprysków? Przy cerze trądzikowej najlepiej odstawić słodycze, alkohol, kawę i przetworzoną żywność. Natomiast do diety dobrze wprowadzić:

- Ryby, cytrusy, wątróbkę: zawierają witaminę A.

- Zboża, mleko, jajka: są źródłem witaminy B2, która łagodzi stres.

- Orzechy ziemne, awokado, chude mięso: zawierają witaminę B3, która dotlenia skórę.

- Ziarna słonecznika, brokuły, oleje roślinne: w nich zawarta jest witamina E, która wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne.

- Jajka, orzechy, grzyby: znajdziemy w nich cynk, który poprawia ogólny stan cery trądzikowej.


Pielęgnacja skóry trądzikowej bywa wymagająca. Warto dogłębnie poznać jej potrzeby i preferencje, by stworzyć swój dedykowany program pielęgnacyjny. Odpowiednie kosmetyki w połączeniu ze zbilansowaną dietą i solidną porcją odpoczynku przyniosą wyraźne efekty. Czysta skóra bez krostek, blizn, podrażnień i nadmiernej ilości sebum? Każdy może cieszyć się takim efektem, dlatego swoją pielęgnacyjną rewolucję warto zacząć już dziś.


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz