Peeling skóry głowy: wszystko, co musisz o nim wiedzieć!
Różnorodne peelingi na stałe wpisały się do repertuaru środków, którymi możemy poprawić kondycję naszej cery. Czy jednak peeling można przeprowadzić również na skórze głowy? Jak najbardziej – jego efekty mogą być wprost oszałamiające!
Peeling skóry głowy działa podobnie, jak peelingi innych partii ciała. Jego zadaniem jest złuszczanie obumarłych partii naskórka, co w efekcie poprawia kondycję skalpu. Jak zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów? Piękne, lśniące i zdrowe włosy rosną tylko na zdrowej skórze głowy, która jest odpowiednio oczyszczona, nawilżona i bez podrażnień. Wypróbuj peeling trychologiczny, który pobudza mieszki włosowe i działa wzmacniająco na włosy. Regularne stosowanie peelingu stopniowo zmniejsza wypadanie włosów i zwiększa objętość Regularne peelingowanie głowy (raz w tygodniu – w zależności od potrzeb) wspiera nie tylko skórę, ale także cebulki i nasadę włosów: dzięki tym zabiegom staną się one mocniejsze, bardziej lśniące i lepiej zabezpieczone przed wypadaniem.
Peeling skóry głowy – dla kogo?
Peeling skóry głowy należy do mało inwazyjnych zabiegów. Oznacza to, że może pozwolić sobie nań każdy – bez względu na typ cery czy też stan włosów. Szczególnie dobrze sprawdzi się wtedy, gdy nasza skóra wykazuje tendencje do łojotoku, zapychania mieszków włosowych, nadmiernego łuszczenia lub przesuszenia (jego najczęstszym objawem jest łupież). Peeling głowy polecany jest także wtedy, gdy borykamy się z wypadającymi lub przerzedzonymi włosami.
Warto przy tym zaznaczyć, że tego typu zabiegi zwiększają także wchłanialność różnorodnych wcierek – peeling możemy więc potraktować jako jeden z początkowych etapów kompleksowej pielęgnacji skóry głowy.
Peeling głowy – najważniejsze efekty
Najważniejsze efekty stosowania peelingu głowy to przede wszystkim:
- pobudzenie krążenia skóry,
- odetkanie mieszków włosowych,
- pozytywny wpływ na strukturę każdego włosa,
- usuwanie martwego naskórka,
- ograniczenie rozwoju bakterii,
- lepsza przyswajalność substancji zawartych w innych kosmetykach,
- regulacja wydzielania sebum.
Ta krótka charakterystyka korzyści wynikających z peelingowania głowy działa również w drugą stronę. Jeśli zatem unikamy tego typu zabiegów, nasza skóra może zareagować dolegliwościami takimi jak m.in.:
- szybsze przetłuszczanie,
- łojotok i związane z nim zapalenie skóry,
- obniżona efektywność innych kosmetyków,
- wypadanie włosów, zmniejszenie ich objętości,
- swędzenie, przesuszenie, łuszcząca się skóra głowy.
Jaki peeling będzie najlepszy dla Twojej głowy?
Rodzaje peelingów przeznaczonych dla skóry głowy w dużym stopniu przypominają te, których używa się w przypadku innych partii ciała. Każdy z nich działa z różnym natężeniem i przeznaczony jest do innych typów skóry. Warto jednak, o ile to możliwe, wypróbować każdy rodzaj, by przekonać się, który przynosi najlepsze efekty.
Peeling mechaniczny
Mechaniczny peeling skóry głowy to preparat, który działa najsilniej spośród wszystkich kosmetyków przeznaczonych do tego typu pielęgnacji. Jego działanie opiera się o zawarte w składzie drobinki, które działają na skórę ścierająco. W dobrej jakości peelingu drobinki te mają pochodzenie naturalne: mogą to być np. sproszkowane ziarna kawy czy też zmielone pestki owoców. Ze względu na swoje stosunkowo silne działanie, peeling mechaniczny należy stosować z rozwagą wtedy, gdy posiadamy delikatną, wrażliwą skórę skłonną do podrażnień.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny to swojego rodzaju rozpuszczalnik dla obumarłych warstw naskórka. Zawarte w nim substancje (np. pochodząca z egzotycznych owoców papaina) działają właśnie na tej zasadzie, rozpuszczając martwe partie skóry. Brzmi groźnie? Bynajmniej, peeling enzymatyczny działa bowiem o wiele delikatniej niż ścierający peeling mechaniczny. Z tego względu może być stosowany niezależnie od typu skóry.
Peeling kwasowy
Peeling kwasowy działa podobnie, co peeling enzymatyczny, ale zawarte w jego składzie substancje aktywne to nie enzymy, a (jak nietrudno się domyślić) kwasy; spośród nich najczęściej natkniemy się na kwas mlekowy i różnorodne kwasy owocowe. Dużą zaletą peelingów z tej kategorii jest łatwość aplikacji i zmywania: po jego zastosowaniu nie musimy się martwić tym, że we włosach zostaną niechciane resztki i drobiny.
Peelingi domowej roboty
Solidną alternatywą dla peelingów obecnych w drogeriach jest samodzielne przygotowanie takiego preparatu. Zazwyczaj wystarczą do tego składniki, które znajdziemy w spiżarni: owoce, kawa czy też oliwa z oliwek, które mieszamy z używanym na co dzień szamponem. Warto dodać do nich także bardziej specjalistyczne substancje, np. glinkę, aloes lub sól morską.
Jeden z najprostszych peelingów to nawilżający peeling cukrowy – cukier jest bowiem świetnym humektantem. Aby go przygotować, wystarczą 3 łyżeczki cukru i odrobina szamponu do rozrobienia. Preparatu używamy do masażu głowy: słodkie kryształki działają w tym wypadku jak ścierające drobinki, ale peeling ten możemy potraktować również jako maskę. Po całym zabiegu skóra będzie pobudzona, dobrze ukrwiona i przygotowana na kolejne zabiegi.