Mycie pędzli do makijażu. Odpowiednia pielęgnacja Twoich przyborów

Mycie pędzli do makijażu. Odpowiednia pielęgnacja Twoich przyborów

Czyszczenie pędzli do makijażu to z pozoru błahy temat, którego jednak nie warto pomijać. Jak zatem sprawić, by nasze wizażowe narzędzia mogły należycie służyć nam w trakcie przygotowania codziennego make-upu?

Regularne mycie pędzli, które na co dzień wykorzystujemy w celu przygotowania makijażu, to jeden z podstawowych nawyków charakteryzujących dobrą wizażystkę. Mimo że żywotność pędzli jest w dużym stopniu związana z jakością materiałów użytych do ich produkcji, to jednak odpowiednia troska pomoże sprawić, że przyrządy te będą spełniać swe zadanie przez relatywnie długi czas – mowa tu zarówno o pędzlach z włosiem naturalnym, jak i sztucznym.

Weźmy również pod uwagę, że czysty pędzel znacznie zmniejsza ryzyko przenoszenia bakterii i innych zarazków, które obecne są na przykład w kurzu lub pozostałościach sebum. To szczególnie istotne zwłaszcza wtedy, gdy nasza cera posiada dość problematyczną charakterystykę (np. wykazuje skłonności do trądziku). Pory skórne, drobne ranki czy otwarte zmiany trądzikowe to tylko niektóre z miejsc, przez które mogą wnikać mikroby i drobnoustroje. Skutkiem będą m.in. stany zapalne, alergie czy podrażnienia, dlatego też odpowiednia dbałość o pędzle pozwoli zminimalizować ryzyko powstawania tego typu problemów.

 
Pędzel do pudru z puszystym włosiem Nutridome - 1
 
Wielofunkcyjny pędzel do bronzera, różu i rozświetlacza z płaskim włosiem Nutridome - 1

Czym myć pędzle do makijażu?

Aby dokładnie pozbyć się brudu z naszych pędzli, będziemy potrzebować odpowiednich środków. Najprostszym z nich jest szare mydło w kostce: zawarte w nim detergenty z pewnością poradzą sobie z większością bakterii, mikrobów i pozostałości po makijażu. Jeśli nasz pędzel wykonany jest z delikatnego, naturalnego włosia, spróbujmy zamiast mydła użyć hipoalergicznego szamponu dla niemowląt.

Gdy mamy do czynienia z mocno zabrudzonym pędzlem, na którym obecne są m.in. stwardniałe grudki po tuszu czy podkładzie, sięgniemy po nieco mocniejszy specyfik. Olejek do czyszczenia lub antyseptyczny płyn przeznaczony specjalnie do tego celu pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się uporczywych pozostałości. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie do tego celu płynu do naczyń, ale w tym przypadku znacznie zwiększa się ryzyko powstawania alergii skórnych.

Jak skutecznie myć pędzle do makijażu?

Krok pierwszy: przygotowania

Mycie pędzli nie należy do skomplikowanych czynności, a ponadto nie zabierze nam zbyt dużo czasu. Na początek przygotujmy miseczkę z roztworem środka czyszczącego i ciepłej wody; dobrze jest również zaopatrzyć się w tarkę z wypustkami, przeznaczoną specjalnie do tego celu. Przyda się również łagodny preparat do demakijażu (np. płyn micelarny), którym przetrzemy trzonki pędzli.

Krok drugi: mycie

Zaczynamy od wypłukania pędzla pod bieżącą wodą. Następnie na włosie nakładamy wybrany specyfik czyszczący, mieszając go z wodą aż do uzyskania piany. Kolejny krok to dokładne mycie: jeśli posiadamy tarkę, wystarczy przejechać kilka razy po jej wypustkach. Starajmy się zamoczyć jedynie włosie: ciepła woda może bowiem rozpuszczać kleje, które łączą poszczególne elementy pędzla.

Mycie można uznać za zakończone, jeśli z włosia będzie wypływać czysta, przezroczysta woda. Na koniec możemy również użyć delikatnego (bezalkoholowego) środka dezynfekującego.

Krok trzeci: suszenie

Wyczyszczone pędzle odstawiamy do wyschnięcia na jednorazowym (papierowym) ręczniku. Nie kładziemy ich na brudnej powierzchni, takiej jak na przykład grzejnik: w ten sposób we włosie mogą wniknąć bakterie, intensywne ciepło zaś na pewno osłabi konstrukcję całego pędzla. Z tego samego powodu podczas suszenia nie stosujemy również elektrycznej suszarki.

 
Pędzel do podkładu z dwiema długościami włosia do stopniowania krycia nr 8 Say Makeup - 1
 
Pędzel do podkładu ze skośną główką i płaskim włosiem nr 7 Say Makeup - 1

Jak często myć pędzle do makijażu?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od rodzaju kosmetyków, które mają kontakt z twoimi przyborami. Płynne lub kremowe preparaty (żele, ciężkie fluidy, podkłady, korektory) bardzo szybko przyciągają rozmaite zanieczyszczenia – z tego względu pędzle wykorzystywane podczas ich nakładania należy umyć po każdym zastosowaniu.

Inaczej w przypadku sypkich kosmetyków. Rozświetlacze, bronzery, pudry czy róże w kamieniu są mniej wymagające pod względem higieny pędzli, dlatego też można je przemywać co kilka zastosowań (minimum kilka razy w miesiącu).


 
Pędzel do podkładu ze ściętą końcówką dopasowującą się do kształtu twarzy Nutridome - 1
 
Pędzel do cieni z płaskim zaokrąglonym syntetycznym włosiem Nutridome - 1

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz