Antyoksydanty - co to jest i jakie są ich właściwości?

Antyoksydanty – co to jest i jakie są ich właściwości?


Wiele ostatnio mówi się o szkodliwym działaniu wolnych rodników oraz walczących z nimi antyoksydantach. Słowa pozornie znane, bo stanowią jedynie ogólnik - slogan, który widziany i słyszany w reklamach, głównie w prasie, internecie i telewizji, powtarzany jest również w aptekach i salonach piękności. Co naprawdę kryje się pod tymi nazwami i jak poprawić stan swojej cery za pomocą przeciwutleniaczy? Sprawdź!


Antyoksydanty - co to jest?

Antyoksydanty (inaczej przeciwutleniacze) to w dużej mierze naturalne substancje roślinne, które powstają w procesie oddychania komórkowego. Są to związki chemiczne, które występują w przyrodzie i mają wiele dobroczynnych właściwości, np. przeciwnowotworowych, zmniejszających ryzyko cukrzycy, chorób serca oraz spowalniających starzenie organizmu.

Antyoksydanty spowalniają reakcje utleniania w organizmie, biorą udział w obronie organizmu przed bakteriami czy wirusami oraz przeciwdziałają namnażaniu wolnych rodników, czyli cząsteczek niesparowanych elektronem, które dążąc co “sparowania” pobierają te elektrony od zdrowych komórek. Wolne rodniki niszczą w ten sposób zdrowe komórki, czyniąc w organizmie wielkie szkody. Konsekwencją ich powstawania jest przede wszystkim szybsze starzenie się skóry.

Czym jest antyoksydacja?

Antyoksydacja to proces oczyszczania i neutralizowania szkodliwego działania wolnych rodników. Dokonać tego można na dwa sposoby: poprzez wprowadzenie do swojej diety odpowiednich produktów oraz zmianę stylu życia, a także stosowanie preparatów bogatych w przeciwutleniacze.


 

Najsilniejsze antyoksydanty

Najważniejsze z nich to przede wszystkim witaminy C, E, A. Dzięki odpowiedniej ilości tych witamin w organizmie - jesteśmy mniej narażeni między innymi na choroby układu krążenia. Odpowiednia ilość - w zależności od naszego organizmu - ponieważ nadmiar tego rodzaju witamin również może szkodzić naszemu organizmowi. 

Warto pamiętać, że antyoksydanty to nie tylko witaminy. Działanie antyoksydacyjne mają również karotenoidy i flawonoidy. Wspierają one działanie witamin, a znajdują się w zielonych, żółtych i pomarańczowych warzywach i owocach. Najlepsze źródła tych związków to aronia, kakao, owoce dzikiej róży, czarna porzeczka, żurawina, warzywa strączkowe czy orzechy. Cennym źródłem antyoksydantów są również m.in. kiełki pszenicy, szpinak, marchew, sałata, tłuszcze roślinne, świeży łosoś, mięsa ryb, grejpfrut, ziarna sezamu, pestki dyni, natka pietruszki czy mango.

Wymienione wyżej produkty zawierają duże ilości witaminy A i E, minerałów takich jak mangan, selen, cynk oraz koenzymu Q10, który stanowi ważny element przy działaniu antyoksydacyjnym. Q10 naturalnie występuje w organizmie człowieka, jednak z wiekiem jego poziom spada. Dlatego należy go uzupełniać poprzez dietę i pielęgnację.

Co jeśli nie dostarczymy tych składników? Skutkiem dysharmonii między utleniaczami a przeciwutleniaczami będzie przyspieszony proces starzenia.

Antyoksydanty w kosmetykach

Przeciwutleniacze występują nie tylko w produktach spożywczych, ale także w kosmetykach. Antyoksydacja w pielęgnacji polega na hamowaniu procesów starzenia i poprawie ogólnej kondycji skóry. Produkty zawierające antyoksydanty, posiadają właściwości przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe. Antyoksydanty stosowane w preparatach kosmetycznych chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego odpowiedzialnego za fotostarzenie się skóry oraz powstawanie nieestetycznych przebarwień.

 

 

 

 
Rewitalizujące serum do twarzy z witaminą C, z witaminą A i witaminą E Mel Skin - 1
Oszczędzasz 29,75 zł
 
Odmładzający krem do cery dojrzałej z koenzymem Q10 i witaminą E Mel Skin - 1
Oszczędzasz 22,50 zł
 
Żel aloesowy do twarzy, ciała, włosów zawierający 99% soku z liści aloesu Holika Holika - 1

Wybór odpowiedniego kosmetyku

Antyoksydanty wykorzystywane w kosmetyce powinny charakteryzować się odpornością na działanie czynników fizycznych i chemicznych. Istotna jest również trwałość w podwyższonej temperaturze oraz wysoka skuteczność w niewielkich stężeniach. Warto sprawdzić, czy wybierane produkty mają naturalne składy. Im ich więcej - tym lepiej.

Jak uchronić się przed kolejną porażką przy wyborze odpowiedniego kosmetyku? Warto analizować składy wybranych kremów. Warto przed zakupami dowiedzieć się też jakich właściwości antyoksydacyjnych najbardziej potrzebuje nasza skóra, a co ją uczula. Najlepiej jeśli kosmetyki z antyoksydantami będą dostosowane do odpowiedniego rodzaju cery.


Działania i właściwości antyoksydacyjne

 

Działania antyoksydacyjne oznaczają, że związki widniejące na ulotce zwalczają wolne rodniki, a więc są skuteczne w utrzymywaniu młodego i świeżego wyglądu skóry. Skuteczne, bo skondensowane, a ich proporcja jest optymalna. Warto pamiętać o tym, że nie można oczekiwać natychmiastowego efektu, a preparaty należy stosować regularnie. Efekt przyjdzie po pewnym czasie.

Właściwości antyoksydacyjne dotyczą preparatów, które działają delikatniej, gdyż nie zawierają skondensowanej dawki przeciwutleniacza. Neutralizują wolne rodniki pod warunkiem, że przyjmuje się/spożywa się określoną ilość przez dłuższy czas. Właściwości antyoksydacyjne przypisuje się suplementom, witaminom oraz niektórym preparatom pielęgnacyjnym.



Jakie antyoksydanty znajdują się w kosmetykach?

Witamina C

Królowa wśród antyoksydantów. Rozjaśnia przebarwienia, stymuluje syntezę kolagenu i poprawia koloryt cery. Przyjmowana w wysokim stężeniu nadaje skórze zdrowy, piękny wygląd.

Witamina E

Cieszy się mianem „witaminy młodości”. Powód? Witamina E poprawia strukturę lipidową skóry, zapobiega zmianom starczym, zapewnia ochronę komórkom tłuszczowym skóry, regeneruje i nawilża.

Koenzym Q10

Ma podobne działanie do witaminy C i witaminy E, ale łatwiej przenika w głąb skóry. Kosmetyk z koenzymem Q10 nie spowoduje podrażnień, świetnie wpłynie na elastyczność i jędrność skóry oraz ochroni skórę przed fotostarzeniem.


Aloes

Aloes jest bogaty w witaminy z grupy B oraz witaminy A, C, E, sole mineralne i kwasy organiczne. Właściwości aloesu to m.in. nawilżenie i regeneracja skóry, ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Jest niezastąpiony w leczeniu oparzeń, egzemy i trądziku.

Kurkuma

Spowalnia procesy starzenia, poprawia jędrność skóry, redukuje stany zapalne i pracę gruczołów łojowych, dlatego świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej oraz przy egzemach. Ponadto, likwiduje przebarwienia słoneczne.

Olej z pestek winogron

Wygładza zmarszczki, nadaje cerze zdrowy, ładny wygląd. Doskonale nawilża i sprawia, że skóra staje się jedwabiście miękka. Szczególnie polecany dla osób po 40.

Zielona herbata

Przez Japończyków nazywana napojem długowieczności i młodości. Sekretem jest skład, a więc polifenole i witamina C. Zielona herbata ma działanie antybakteryjne i ściągające. Zapobiega degradacji kolagenu oraz przyspiesza regenerację uszkodzeń skóry. 

Dlaczego warto wybierać kosmetyki z antyoksydantami?

Jeśli oczekujesz skutecznego działania i konkretnych efektów, wybieraj kosmetyki z antyoksydantami. Preparaty wzmacniające struktury kolagenu i opóźniające procesy starzenia, nie dają takich efektów. Warto podkreślić, że krem przeciwstarzeniowy czy przeciwzmarszczkowy znacznie różni się od kremu o działaniu antyoksydacyjnym. Sekretem jest stężenie poszczególnych substancji oraz skład produktu.


Należy pamiętać, że wolne rodniki zostaną zneutralizowane tylko przez dedykowane składniki ukierunkowane na konkretny cel.

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz