Czy hybryda uczula?

Czy hybryda uczula?

Problem uczulenia na hybrydy dotyczy coraz większej liczby osób. Pojawia się on nie tylko wtedy, gdy dopiero rozpoczynamy przygodę z tego rodzaju produktami – reakcja alergiczna może wystąpić nawet u osób, które od lat stosują lakiery hybrydowe. Uczulenie może być skutkiem drobnych różnic w składzie między poszczególnymi partiami produktów. 


Jakie są przyczyny uczulenia na hybrydę? Jakie są jej objawy oraz jak je leczyć?

Uczulenie na hybrydy - przyczyny związane z wrażliwą skórą


Czy hybryda może uczulać? Odpowiedź jest oczywista: reakcję alergiczną może wywołać praktycznie każdy związek chemiczny, z którym mamy styczność. Uczulenie na lakier hybrydowy najczęściej ma swoją przyczynę właśnie w jego składzie.


Alergia na hybrydy może być skutkiem oddziaływania na skórę substancji konserwujących o bardzo drażniącym działaniu takich jak toluen, formaldehyd czy ftalan dibutylu (DBP). Szczególnie duże ryzyko występuje wśród kobiet o szczególnie wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze.


Chcąc jednak odpowiedzieć na częste pytanie osób, które obawiają się uczulenia na hybrydę – po jakim czasie może się pojawić – nie da się podać konkretnego przedziału. Nie jest niczym niezwykłym uczulenie na hybrydy po roku czy nawet wielu latach noszenia takiego manicure.

Uczulenie na hybrydę – przyczyny związane z błędami przy robieniu hybryd


Alergia na hybrydę może pojawić się nie tylko u osób o wrażliwej skórze. Dochodzi do niej wtedy, gdy jej bariera zostanie w jakiś sposób przerwana. Częstą przyczyną uczulenia na hybrydy jest kaleczenie skórek przy paznokciach podczas przygotowywania płytki do nałożenia manicure.


Wśród osób, które dopiero uczą się robić hybrydy, uczulenie może pojawić się, gdy skórki są zalewane lakierem. Ryzyko reakcji alergicznej zwiększa także nieprawidłowe utwardzanie, np. lampą ze starymi świetlówkami lub o zbyt małej mocy, a także stosowanie acetonu do usuwania manicure z paznokci lub usuwania obecnej na lakierach hybrydowych warstwy dyspersyjnej.


Uczulenie na hybrydy pojawia się najczęściej u osób wykonujących manicure hybrydowy samodzielnie w warunkach domowych. Okolice paznokci są bardzo delikatnym, podatnym na uszkodzenia obszarem ciała. Bez specjalnego przeszkolenia łatwo uszkodzić płytkę lub odsunąć skórki zbyt mocno, co może doprowadzić do reakcji obronnej organizmu na skutek kontaktu lakieru ze zbyt dużą powierzchnią naszego ciała.


Jednak dlaczego hybrydy uczulają również osoby korzystające wyłącznie z usług profesjonalnych salonów manicure oraz ich pracowników? W tym przypadku przyczyna tkwi po prostu w kontakcie z drażniącymi substancjami. Szczególnie dotyczy to samych manicurzystek, które narażone są na długotrwałą ekspozycję na takie preparaty jak aceton czy cleanery. Dlatego zaleca się, by dla własnego bezpieczeństwa wykonywały pracę w rękawiczkach oraz maseczce ochronnej (uczulenie na hybrydy może pojawić się również na skutek wdychania oparów).

Uczulenie na lakier hybrydowy - objawy


Pierwsze objawy alergii na hybrydy obejmują przede wszystkim swędzenie oraz pieczenie skóry wokół paznokci. Z czasem mogą pojawić się zmiany skórne takie jak łuszczenie czy wysypka, które mogą rozprzestrzenić się na całe dłonie. Może także dojść do puchnięcia palców i całych rąk.


To, jak wygląda uczulenie na hybrydy, zależy przede wszystkim od organizmu. U niektórych osób może ono wystąpić tylko na jednym palcu, u innych objąć całe dłonie lub nawet większe obszary skóry. U niektórych mogą wystąpić nawet bardzo poważne objawy uczulenia na hybrydę: plamy na ciele lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.


Pamiętaj, by natychmiast usunąć manicure hybrydowy z płytki paznokcia i skontaktować się z lekarzem, gdy tylko podejrzewasz wystąpienie u siebie alergii na hybrydę. Objawy, które powinny Cię zaalarmować to: 


    • świąd skóry wokół paznokcia,

    • zaczerwienienie skóry palców lub całych dłoni,

    • pieczenie,

    • rozpulchnienie skóry wokół paznokci,

    • bolesność lub nadwrażliwość skórek

    • ból palców,

    • pojawienie się wypełnionych płynem surowiczym pęcherzyków lub krostek.


Pamiętaj, że reakcja alergiczna nie minie sama – zignorowane objawy uczulenia mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, rozprzestrzeniając się na całych rękach, w okolicach oczu, ust lub szyi oraz w pozostałych rejonach ciała.


Zaniedbanie reakcji alergicznej może skutkować pojawieniem się pęknięć skóry i trudno gojących się ran, a także oddzielaniem się płytki paznokci od łożyska (onycholizą). Leczenie tak zaawansowanych zmian na paznokciach i skórze jest długie i trudne. Istnieje też duże ryzyko zakażenia pojawiających się ranek, co wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego. 

Uczulenie na hybrydy - leczenie


Jak wyleczyć uczulenie na hybrydę? Pierwszym, niezbędnym krokiem po zauważeniu objawów, jest szybkie zdjęcie lakieru. Najlepiej zrobić to poprzez spiłowanie pilnikiem – moczenie paznokcia w acetonie może zaostrzyć objawy. Przy alergii na hybrydę leczenie można zacząć od moczenia dłoni w naparze z rumianku mającym właściwości łagodzące. Równie ważne jest nawilżanie przesuszonej i podrażnionej skóry, co wspomoże procesy regeneracji. Najlepsza na objawy uczulenia na hybrydę jest maść witaminą A. Warto wybierać preparaty zawierające także olejek z drzewa herbacianego o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych.


W poważnych przypadkach uczulenia na lakier hybrydowy leczenie musi być prowadzone przez lekarza dermatologa za pomocą specjalistycznych leków na receptę. Doradzi on także, w jaki sposób dbać o skórę, by nie dopuścić do wystąpienia w przyszłości uczulenia na hybrydę, jak złagodzić ewentualne pierwsze objawy i czy w ogóle możemy wrócić do stosowania manicure hybrydowego.

Alergia na hybrydy - czy nawraca?


Przy problemie, jakim jest uczulenie na lakier do paznokci, leczenie nie sprawia, że nie występuje ryzyko nawrotów. Wręcz przeciwnie – już jednorazowa reakcja alergiczna gwarantuje, że w przyszłości wystąpią kolejne, często nawet silniejsze niż pierwsza. 


Z tego powodu po wyleczeniu uczulenia następny manicure hybrydowy można nałożyć nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy.


Jeśli masz pewność, które produkty wywołały zmiany, koniecznie się ich pozbądź. Dotyczy to zarówno lakierów hybrydowych, jak i wszystkich innych specyfików oraz akcesoriów, które miały z nimi jakikolwiek kontakt.


Przy robieniu nowego manicure hybrydowego zwracaj szczególną uwagę na ostrożne opracowanie płytek, by nie uszkodzić paznokci ani skórek. Każda warstwa lakieru oraz inne produkty takie jak baza i top powinny zostać nałożone ostrożnie, by nie miały kontaktu ze skórą oraz być dokładnie utwardzone pod lampą o odpowiedniej mocy (minimum 36 W).

Co poza lakierem hybrydowym może powodować reakcję alergiczną?


Przyczyną reakcji alergicznej mogą być wszystkie substancje chemiczne zawarte w produktach do paznokci, szczególnie jeśli są one nakładane niestarannie i mają kontakt ze skórą. Na co zwrócić uwagę przy nałożeniu lakieru i innych preparatów, by zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii?

Lakier hybrydowy na skórkach


Przy stosunkowo gęstym produkcie, jakim jest lakier hybrydowy, zalane skórki są częstym problemem. Jego rozwiązaniem może być stosowanie wygodnych pędzelków, takich jak w polecanych przez stylistki lakierach marki Hands.

Należy też zwracać uwagę na nakładanie cienkich warstw lakieru na paznokcie.

Uczulenie na hybrydę przez lampę


Uczulenie na hybrydę a lampa – czy jest tu jakiś związek? Okazuje się że tak, choć samo światło ultrafioletowe nie powoduje występowania reakcji alergicznych. Problem może pojawić się, gdy używasz niskiej jakości lampy, która emituje niewystarczającą ilość światła dla prawidłowego zastygnięcia lakieru. Niedostateczne utwardzenie hybryd może sprawić, że zawarte w lakierze substancje o potencjalnie uczulającym działaniu są aktywne podczas kontaktu z płytką.

Nadmiar pigmentu w lakierach kolorowych


Przyczyną uczuleń u wielu kobiet bywa także pigment – lakiery hybrydowe, zwłaszcza w ciemniejszych odcieniach, często zawierają go naprawdę dużo. Jeżeli podejrzewasz, że możesz być uczulona na barwniki, rozwiązaniem są jasne odcienie, takie jak nude lub te stosowane przy tworzeniu manicure francuskiego. Pomalowane nimi paznokcie wyglądają równie szykownie jak te w głębokich, nasyconych barwach, ale ich stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem uczuleń.

Nieuczulające hybrydy


Czy zatem istnieje bezpieczna hybryda dla alergików? Okazuje się, że tak. Obecnie na rynku dostępne są hybrydy, które nie uczulają. Określa się je mianem 7-free, 3-free lub 10-free; nie zawierają one substancji konserwujących znanych z tradycyjnych lakierów, odpowiedzialnych za większość przypadków uczuleń. 


Lakiery hybrydowe 7- free


Jak sprawdzić, czy hybryda uczula? Przede wszystkim należy przeanalizować ich skład i wybierać lakiery typu 7-free. Nie mogą one zawierać następujących siedmiu substancji: formaldehydu, toluenu, DBP, a także żywicy formaldehydowej, ksylenu, kamfory ani tozyloamidu etylenu. Wybór tego rodzaju produktów jest coraz szerszy, dzięki czemu możliwe staje się stworzenie pięknej hybrydy, która nie uczula.


Przede wszystkim jednak, jeżeli kiedykolwiek wystąpił u Ciebie problem uczuleń na preparaty do manicure hybrydowego, zadbaj o kilka kwestii, zanim zdecydujesz się na zrobienie kolejnego zdobienia paznokci tego typu. Po pierwsze, dokładnie wylecz dłonie. Po drugie, daj organizmowi odpocząć od alergenu. Pozwoli to zmniejszyć liczbę przeciwciał odpowiedzialnych za nadmierną reakcję na daną substancję i zminimalizuje ryzyko wystąpienia kolejnej. Pamiętaj też, by w czasie leczenia nie wykonywać żadnych testów skórnych, szczególnie na własną rękę – po prostu unikaj jakiejkolwiek ekspozycji na potencjalne alergeny. Staraj się unikać malowania paznokci – w klasycznych lakierach również mogą być zawarte podobne alergeny, co w hybrydach. Dodatkowo może dojść do alergii krzyżowych, których przyczynę jest trudniej ustalić, i których wyleczenie jest praktycznie niemożliwe domowymi sposobami i prawie zawsze wymaga stosowania przepisanych przez dermatologa sterydów oraz antybiotyków.


Jeśli jesteś fanką manicure hybrydowego, to przeczytaj także:


Jak zrobić manicure hybrydowy?

Paznokcie nude - zawsze modna klasyka

Paznokcie na każdą okazję - do pracy, do szkoły i na imprezę

10 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu manicure hybrydowego

Jak zrobić ombre na paznokciach?


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz