Data ważności kosmetyków – na co zwracać uwagę?

Data ważności kosmetyków – na co zwracać uwagę?


Na każdym opakowaniu powinniśmy znaleźć datę ważności kosmetyku lub okres jego trwałości po otwarciu. Czy tego czasu należy bezwzględnie przestrzegać? Czym grozi używanie kosmetyków po terminie i jak prawidłowo odczytać datę ważności?

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków?

Wszelkie produkty kosmetyczne powinny zawierać wskazania dotyczące okresu ich przydatności do użycia. Chociaż producenci stosują zunifikowane metody oznaczenia daty ważności kosmetyków, to nie wszystkie z nich mogą być dla nas jasne. Jeśli nie wiesz, jak odczytać termin trwałości na opakowaniu, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami!

Co oznaczają skróty PAO i EXP na opakowaniach kosmetyków?

Okres przydatności kosmetyku może być oznaczony na dwa sposoby. Najpopularniejszym z nich jest PAO (Period After Opening) – określający czas przydatności do użycia po otwarciu. Jak należy go rozumieć? Znajdź na odwrocie opakowania symbol otwartego słoiczka z napisem: 3M, 6M, 9M, 12M itd. Oznaczenia te to liczba miesięcy, w trakcie których dany kosmetyk nadaje się do stosowania (czyli przykładowo: 3 miesiące, 6 miesięcy itd.).

Na opakowaniu możesz też znaleźć oznaczenie EXP (Expiration date), co dosłownie oznacza datę ważności kosmetyku. Jeśli trwałość danego produktu kosmetycznego wynosi więcej niż 30 miesięcy, wówczas producent nie ma obowiązku umieszczać na opakowaniu informacji o dacie ważności. W takiej sytuacji powinien jednak zastosować oznaczenie PAO.

Co jest decydujące – data ważności czy termin przydatności po otwarciu?

Często zdarzy się tak, że na kosmetyku znajdziesz oba oznaczenia – PAO i EXP. Co w takiej sytuacji? Które oznaczenie jest ważniejsze? Jeśli PAO określa konieczność zużycia kremu do 3 miesięcy od otwarcia opakowania, ale wg EXP przez kolejne dwa miesiące będzie nadal obowiązywała data ważności, to należy trzymać się terminu wyznaczonego przez EXP. To właśnie data ważności kosmetyków powinna być dla nas wiążąca.

W odwrotnej sytuacji – jeśli kupimy krem blisko daty ważności, to pomimo oznaczenia PAO, że możemy z niego korzystać np. przez 6 kolejnych miesięcy, nie powinniśmy go używać po przekroczeniu daty wskazanej przy skrócie EXP.

Czym grozi stosowanie przeterminowanych kosmetyków?

Używanie kosmetyków po ustaniu daty ważności (nawet tych nieotwartych) może skutkować wystąpieniem podrażnień czy alergii skórnych. W starych, zjełczałych preparatach dochodzi bowiem do powstawania związków drażniących, które łatwo przyprawią naskórek o zaczerwienienie lub inne odczyny zapalne.


Z upływem czasu w stosowanych kosmetykach rozwijają się mikroorganizmy (z powietrza czy z naszych dłoni), co przyspiesza proces starzenia się substancji. Za najszybciej psujące się kosmetyki uznaje się te z dużą zawartością wody (np. tusze do rzęs, kremy), z kolei trwałość dłużej zachowają pudry, róże i inne bezwodne produkty.


Jeśli zauważysz zmianę konsystencji, koloru bądź zapachu używanej mascary, podkładu czy serum, od razu sprawdź datę ważności kosmetyku – najprawdopodobniej będzie się nadawał do wyrzucenia.

Czy istnieje średnia data przydatności kosmetyków?

Przyjmuje się przybliżone okresy przydatności po otwarciu dla poszczególnych rodzajów produktów kosmetycznych. Przykładowo:

- krem do twarzy – ok. 6 miesięcy,
- balsam do ciała – ok. 6–12 miesięcy,
- tusz do rzęs – ok. 6 miesięcy,
- szminka – ok. 24 miesięcy,
- puder w kamieniu – ok. 36 miesięcy,
- krem z filtrem UV – 1 sezon.

Co w sytuacji, gdy na opakowaniu nie ma daty ważności?

Unia Europejska dopuszcza możliwość pominięcia daty ważności w kilku przypadkach – gdy mamy do czynienia z próbkami kosmetyków, gdy opakowania są szczelne chemicznie, gdy nie ma ryzyka samoistnego otworzenia (np. aerozole) lub gdy substancje są stabilne chemicznie.

Może też zdarzyć się sytuacja, w której data przydatności nie została wydrukowana lub nie da się jej odczytać. Wówczas możemy skontaktować się z firmą, która jest odpowiedzialna za produkcję kosmetyku i poprosić o podanie terminu. Innym wyjściem jest odnalezienie numeru partii i wprowadzenie go do kalkulatora ważności kosmetyków. Warto mieć jednak na uwadze, że wyliczone przez to narzędzie informacje będą dość ogólne.

Pamiętaj, że nie tylko żywność, ale i kosmetyki należy bezwzględnie zużywać przed upływem terminu ważności. Stosowanie kremów, masek, balsamów czy płynów micelarnych po terminie przydatności nie tylko nie przyniesie spodziewanych efektów, ale też może skutkować wystąpieniem przykrych dolegliwości. Oprócz pilnowania daty ważności kosmetyków, do zachowania ich świeżości i przyjemności stosowania niezwykle ważny jest również odpowiedni sposób użytkowania i przechowywania.


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz