Jak szybko pozbyć się siniaka? Poznaj sprawdzone sposoby!
Siniaki, bo o nich mowa, towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa aż do starości. W pewnych okresach życia jest ich nieco więcej, z biegiem czasu mniej, choć nie zawsze. Niektóre osoby mają szczególną tendencję do pojawiania się siniaków. Jak szybko się ich pozbyć? Podpowiadamy, czym warto je smarować!
Jak długo schodzi siniak?
Podskórny wylew krwi, który powstaje na skutek uderzenia lub stłuczenia, zwany jest potocznie krwiakiem lub siniakiem. Zmianie najpierw towarzyszy ból, a po chwili na skórze pojawia się plama, która może przybierać różne kolory – od żółtego i zielonego, po granatowy, a nawet bordowy. By powstał siniak, uderzenie wcale nie musi być mocne.
Nie brakuje osób ze skłonnością do powstawania siniaków. W ich przypadku nawet niewielki nacisk może prowadzić do podskórnego wylewu krwi, co będzie skutkowało pojawieniem się obrzęku i nieestetycznej zmiany. Siniaki często tworzą się też na skutek pobierania krwi do badania, u osób cierpiących na anemię, przy niedoborach rutyny i witamin. Na powstawanie krwiaków podskórnych bardziej narażone są osoby starsze.
Jak długo schodzą siniaki? Każdy organizm w innym tempie rozkłada hemoglobinę, czyli barwnik czerwonych krwinek. Co za tym idzie, siniaki w zależności od wielkości i intensywności wylewu mogą goić się nawet do 10 dni. Jak zlikwidować siniaki szybko i skutecznie? Jest na to kilka sposobów.
Jak szybko pozbyć się siniaka?
Siniak na nodze możemy ukryć, zakładając długie spodnie lub sukienkę maxi. Siniaki na rękach zakryjemy długim rękawem. Nie zawsze jednak chcemy lub mamy możliwość ukrywać siniaki pod ubraniami. Wyjątkowe wydarzenia takie jak wesela, chrzciny czy inne ważne imprezy wymagają odpowiedniej oprawy.
Co, jeśli kreacja od dawna jest już wybrana, a na moment przed wyjściem z domu zauważamy siniaka? W takiej sytuacji możemy sięgnąć po kamuflujący korektor lub podkład w odcieniu zbliżonym do koloru skóry. Jeśli uznamy makijaż za najlepszą odpowiedź na pytanie, jak szybko pozbyć się siniaka, koniecznie pamiętajmy, by utrwalić płynny produkt przy użyciu odrobiny pudru.
Do zamaskowania siniaków możemy użyć też tzw. rajstop w sprayu. Przy niewielkich przebarwieniach świetnie zda egzamin balsam brązujący, który wyrówna koloryt skóry. Z kolei w chłodniejsze dni panie mogą postawić na rajstopy kryjące, całkowicie rozwiązujące problem.
Czym jeszcze można smarować siniaki?
Jak zlikwidować siniaki? Zamiast je ukrywać, możemy skutecznie przyspieszyć ich wchłanianie. Wystarczy wiedzieć, czym smarować siniaki, aby pozbyć się ich ze skóry znacznie szybciej. Pomocne okażą się w tym przypadku takie preparaty, jak:
- Żel aloesowy: pomaga zlikwidować stany zapalne, koi ból towarzyszący stłuczeniom i przyspiesza regenerację naczyń krwionośnych. Do żelu aloesowego możemy dodać kilka kropli wybranego oleju roślinnego – np. oleju jojoba, oleju arganowego czy oleju z pestek malin i rozsmarować preparat na całej powierzchni skóry. W ten sposób nie tylko przyspieszymy wchłanianie krwiaka, ale doskonale nawilżymy też ciało.
- Maść arnikowa: maść arnikową stosuje się w przypadku obrzęków, stłuczeń, dolegliwości reumatycznych oraz siniaków. Preparat stymuluje regenerację skóry, a do tego wykazuje działanie przeciwzapalne.
- Maść nagietkowa: ten produkt zdecydowanie warto mieć w swojej apteczce. Maść nagietkowa przyspiesza gojenie wszelkich zmian skórnych – obrzęków, stłuczeń, ukąszeń, siniaków, wybroczyn czy otarć.
- Żel na stłuczenia i obrzęki: jeśli zastanawiamy się, czym smarować bolesne siniaki, pomocne okażą się apteczne preparaty na stłuczenia i obrzęki. Nie tylko przyspieszają one wchłanianie krwiaków – wiele z nich ma również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Jak zlikwidować siniaki domowymi sposobami?
Oprócz wymienionych wyżej preparatów istnieje cała masa domowych sposobów na walkę z nieestetycznymi krwiakami. Jak pozbyć się siniaków szybko i bez wychodzenia z domu? Mamy na to 5 pomysłów!
Chłodny kompres
Najprostszą odpowiedzią na pytanie, jak zlikwidować siniaka, jest obłożenie stłuczonego miejsca kostkami lodu zawiniętymi w szmatkę. Lód należy umieścić w woreczku foliowym, a następnie owinąć całość miękkim ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką. Taki kompres obkurczy naczynia krwionośne, zahamuje wewnętrzne krwawienie i przyniesie ulgę w bólu.
Okłady z liści kapusty
Wewnętrzną stronę liścia kapusty należy stłuc młotkiem, tak by puścił sok (zewnętrzna strona powinna pozostać nienaruszona). Tak przygotowany liść należy nałożyć na stłuczone miejsce – wewnętrzną stronę z sokiem przykładamy bezpośrednio do siniaka. Zawarta w soku witamina C przyspieszy gojenie się zmiany.
Okłady z octu
Gazę lub niewielką ściereczkę wystarczy nasączyć odrobiną octu (może to być ocet spirytusowy, ale równie dobrze zadziała ocet jabłkowy czy ryżowy) i nałożyć na zasinione miejsce. Ocet pobudza krążenie krwi, więc siniak szybciej się zagoi.
Ciepłe okłady
Jak zlikwidować nieco starsze siniaki? Dobrym sposobem będą ciepłe okłady – poprawią krążenie krwi i przyspieszą gojenie. Warto zapamiętać, że można je stosować dopiero po upływie 24 godzin od pojawienia się krwiaka. Wcześniej lepiej sięgnąć po lód.
Delikatny masaż
Podczas nakładania maści lub żelu przeciw obrzękom warto przeprowadzić delikatny masaż. Najlepiej, jeśli będą to ruchy koliste wykonywane samymi opuszkami palców – dzięki temu aktywne składniki zawarte w kremie szybciej wnikną w skórę. Do tego masaż przyspieszy krążenie mikrokomórkowe, co spowoduje szybsze znikanie zmiany.
Dieta bogata w witaminę C
Osoby, które mają tendencję do pojawiania się siniaków, koniecznie powinny zadbać o dietę. Niech będzie ona szczególnie bogata w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne, wspomagając proces ich regeneracji. Zapobiec powstawaniu krwiaków pomogą takie produkty, jak żółta papryka, brokuły, kalafior, brukselka, owoce cytrusowe, kiwi czy truskawki, znane z wysokiej zawartości witaminy C.
Siniaki nigdy nie wyglądają estetycznie. Małe czy duże, potrafią przybierać najróżniejsze kolory, przez co zwykle widoczne są już z daleka. Jak się ich pozbyć? Wchłanianie podskórnych krwiaków przyspieszą apteczne preparaty, takie jak specjalistyczne żele na obrzęki, maść arnikowa lub nagietkowa oraz żel aloesowy. Bez wahania możemy także sięgnąć po domowe metody radzenia sobie z siniakami. Chłodne kompresy, okłady z octu czy liści z kapusty zdecydowanie przyspieszą regenerację skóry, przywracając jej zdrowy wygląd w ekspresowym tempie. A jeśli zechcemy ukryć siniaki, wystarczy posmarować je odrobiną kryjącego podkładu lub korektora i lekko przypudrować.