Kwas hialuronowy – eliksir młodości
Wbrew nazwie nie jest kwasem, tylko wielocukrem. Ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie. Na czym polegają wyjątkowe właściwości kwasu hialuronowego?
Historia kwasu hialuronowego rozpoczęła się w 1934 r., gdy Karl Meyer wraz ze swoim asystentem Johnem Palmerem wyizolowali jego cząsteczkę z ciała szklistego oka krowy. Co ciekawe, po raz pierwszy komercyjnie kwas hialuronowy został wykorzystany w procesie piekarniczym jako zamiennik jaj kurzych. W latach 60. XX wieku wykorzystano go w celach medycznych przy operacji siatkówki oka. Dopiero od 1980 r. wzrosła jego popularność w kosmetologii i medycynie.
Jak działa kwas hialuronowy?
Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody – 1 g kwasu hialuronowego może związać aż 6 litrów wody! Dzięki tym właściwościom kwas hialuronowy odpowiada za utrzymanie prawidłowego nawilżenia i napięcia skóry, wygładza jej powierzchnię, odżywia komórki, a tym samym opóźnia procesy starzeniowe i niweluje zmarszczki.
Gdzie występuje kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w każdym żywym organizmie, w tym także ludzkim. W naszym organizmie stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych, jest w mazi stawowej i w ciele szklistym oka, a ponad 50% całej puli kwasu hialuronowego znajduje się w skórze. Jak przytaczają w swoim artykule Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk:
Z wiekiem zawartość kwasu w skórze znacząco obniża się, co wraz ze zmianami zachodzącymi we włóknach sprężystych i kolagenowych powoduje odwodnienie, spadek elastyczności i zaniki skóry, co klinicznie przejawia się suchością skóry, występowaniem zmarszczek i bruzd.
Coraz częściej uzupełnia się więc niedobory kwasu hialuronowego poprzez dostarczanie go z zewnątrz w formie zastrzyków, kosmetyków czy suplementów.
Jakie produkty zawierają kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy i jego pochodne w postaci hialuronianu sodu oraz hialuronianu potasu są składnikami aktywnymi wielu kosmetyków nawilżających, ochronnych i przeciwstarzeniowych. Jest on wykorzystywany w różnych produktach do pielęgnacji twarzy, szyi, okolic oczu, np. w maseczkach, kremach, tonikach, a także preparatach przeciwko cellulitowi i rozstępom. Dopuszczalne stężenie kwasu hialuronowego wynosi 2%.
W zależności od tego, jakiego kosmetyku potrzebujesz, kwas hialuronowy znajdziesz np. w płynie micelarnym do twarzy Demakijaż i nawilżenie NUTRIDOME, który świetnie sprawdzi się przy codziennej pielęgnacji. Produktem pierwszej potrzeby z kwasem hialuronowym jako składnikiem aktywnym jest też np. krem do rąk Nawilżenie i wygładzenie NUTRIDOME. Nie tylko Twoja twarz zasługuje na skuteczne kosmetyki.
Kwas hialuronowy – liczy się wielkość cząsteczki
Cząsteczki czystego kwasu hialuronowego są zbyt duże, żeby przeniknąć w warstwę rogową, czyli pierwszą, najbardziej zewnętrzną warstwę naskórka, a od tego zależy skuteczność kosmetyku. Rozwiązaniem tego problemu są pochodne kwasu o różnych ciężarach cząsteczkowych. Wyróżniamy:
kwas wielkocząsteczkowy (HMW – High Molecular Weight) – nie przenika przez warstwę rogową. Tworzy film na powierzchni skóry, który zapobiega utracie wody, co powoduje jej wygładzenie i uelastycznienie.
kwas małocząsteczkowy (LMW – Low Molecular Weight) – wnika w warstwę rogową, wiąże wodę w górnych warstwach naskórka, zwiększa przenikanie innych składników aktywnych.
kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) – przenika przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej i wpływa na jej fizjologię
Skąd pochodzi kwas hialuronowy?
Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, a obecnie kwas hialuronowy pozyskuje się głównie w procesach biotechnologicznych przy wykorzystaniu szczepów paciorkowców Streptococcus. Zgodnie z informacjami naukowymi z Journal of Drugs in Dermatology zawartość już 0,1% kwasu hialuronowego w składzie kosmetyków znacząco wpływa na elastyczność i nawilżenie skóry.
Kiedy suplementować kwas hialuronowy?
Tabletki zawierające kwas hialuronowy stosuje się w dwóch celach: aby poprawić stan skóry lub wspomóc leczenie chorób stawów. Badania przeprowadzone przez naukowców potwierdzają, że wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy, przyjmowany doustnie, dociera do tkanki łącznej i wywiera wpływ na kondycję skóry. Zanim zdecydujesz się na konkretny suplement, skonsultuj się ze specjalistą, a także poczytaj opinie w internecie.
Co lepsze kolagen czy kwas hialuronowy?
Zdecyduj się na kolagen, jeśli poza zmarszczkami masz też problem z elastycznością naczynek krwionośnych, np. z żylakami lub pękającymi naczynkami. Jeśli natomiast borykasz się z ziemistą, zmęczoną cerą i czujesz, że Twoja skóra potrzebuje rewitalizacji, prawdopodobnie brakuje Ci kwasu hialuronowego. Twoim problemem są cienie pod oczami? Potrzebujesz produktu, który skutecznie je zredukuje oraz opóźni pojawianie się pierwszych zmarszczek, wypróbuj więc serum pod oczy Pure marki Orphica.
Kwas hialuronowy czy botoks?
W dzisiejszym świecie coraz częściej poddajemy się zabiegom medycyny estetycznej. Działanie botoksu polega na sparaliżowaniu nerwów ruchowych, co osłabia mimikę twarzy, a tym samym chroni ją przed utratą elastyczności. Efekt zabiegu utrzymuje się przez ok. 3-6 miesięcy. Przed podjęciem decyzji o inwazyjnej formie poprawy urody, rozważ bezpieczniejsze metody, np. zastosuj krem z kwasem hialuronowym. Do codziennej pielęgnacji wybierz np. krem do twarzy na dzień Nawilżenie i regeneracja NUTRIDOME, który zadba o nawilżenie Twojej cery każdego dnia.
Kwas hialuronowy ze względu na bezpieczeństwo stosowania i właściwości, które chronią skórę przed wysuszeniem i wiotczeniem, to nasz sprzymierzeniec w walce z czasem i starzeniem się organizmu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy krem z kwasem hialuronowym ani kosztowny zabieg nie wystarczą, jeśli kompleksowo nie zadbasz o skórę: zaczynając od zdrowego odżywiania, przez odpowiednie kosmetyki, a kończąc na unikaniu promieniowania UV i dymu papierosowego.