Olejek rycynowy - właściwości. Olej rycynowy na włosy i skórę.

Olejek rycynowy - jakie ma właściwości, do czego służy? 

Prosta formuła dla pięknych włosów i paznokci

Od wieków był stosowany przy dolegliwościach jelitowych i jako środek kosmetyczny. Pielęgnuje, nawilża, wygładza skórę i włosy. Olejek rycynowy to odpowiedź na wiele kobiecych trosk. Jak wykorzystuje się go w kosmetologii? Poznaj tajemnicę niepozornego oleju!


Olej rycynowy (Oleum Ricini) pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego. Jego głównym składnikiem, który odpowiada za niezwykłe właściwości, jest gliceryd 18-węglowego kwasu rycynolowego. Oprócz niego w składzie wyodrębniono glicerydy kwasu oleinowego, linolowego, palmitynowego i stearynowego. Cechy charakterystyczne olejku rycynowego to gęsta konsystencja i jasny kolor (biały lub żółty). Olej rycynowy pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno lub gotowania z wodą. Już w starożytności czerpano z prozdrowotnych właściwości substancji, wykorzystując ją m.in. w leczeniu zaparć lub do wywoływania porodów. Dziś niepozorna rycyna jest składnikiem kosmetyków, po które sięgają głównie panie pragnące zadbać o skórę, włosy czy paznokcie. Przeczytaj, jak stosować olej rycynowy i zafunduj sobie nieskomplikowaną kurację odmładzającą!

 
Nawilżający, naturalny olej rycynowy zimnotłoczony 100% organiczny Mel Skin - 1


Olej rycynowy, czyli jak to się zaczęło

Olejek rycynowy, nazywany potocznie rycyną, to substancja dobrze znana w medycynie ludowej. Wykazuje właściwości przeczyszczające  – drażni błonę i wzmaga perystaltykę jelit, dzięki czemu ułatwia wypróżnianie. Z tego powodu stosowany jest w zaparciach, przy zatruciach i niestrawnościach. Wiele lat temu wspomagano się olejkiem, by przyspieszyć akcję porodową. Odkryto także, że ta niepozorna substancja może być wykorzystywana również przy innych dolegliwościach – bólu głowy, brzucha, krzyża, uczuciu ciężkości nóg. W takiej sytuacji pomagają ciepłe okłady z olejku rycynowego. Na tym jednak nie koniec – liczne badania nad rycyną doprowadziły do rewolucyjnego odkrycia. Z powodzeniem można używać jej do produkcji kosmetyków. Osoby borykające się z kłopotami z cerą, z przesuszoną skórą głowy czy stóp lub słabymi paznokciami mogą skorzystać z dobroczynnego wpływu olejku rycynowego. Jak? Podpowiadamy poniżej.


Olejek rycynowy na włosy - lek czy kosmetyk?

Olej rycynowy stosowany jest do pielęgnacji włosów. Zabiegi z jego użyciem warto regularnie powtarzać. Wystarczy wmasować olejek we włosy i nałożyć na skórę głowy. Aby zadziałał jeszcze skuteczniej, zaleca się założyć czepek i pozostawić olejek przynajmniej na godzinę, a najlepiej na całą noc. Dobroczynne działanie substancji sprawi, że włosy będą zregenerowane, odświeżone i odżywione. Co równie istotne, nie będą się elektryzować, a ich rozczesanie nie sprawi trudności. Olejek można również wcierać w same końcówki włosów, jeśli to właśnie ich kondycja jest największym problemem. Oto kilka argumentów przemawiających na korzyść olejku:


  • zapobiega wypadaniu włosów;
  • przyspiesza ich wzrost;
  • reguluje wydzielanie sebum i usprawnia pracę gruczołów łojowych;
  • działa antybakteryjnie i grzybobójczo, łagodząc stany zapalne;
  • wzmacnia i uelastycznia włosy;
  • ułatwia ich układanie;
  • przyciemnia.


Olejek rycynowy możesz stosować na porost włosów, ale również wówczas, gdy chcesz poprawić ich kondycję i wygląd. Jak łatwo zauważyć, łączy on w sobie właściwości leku i kosmetyku. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest używanie produktów, które w składzie zawierają nie tylko olej rycynowy, lecz także inne cenne substancje – olej lniany, makadamia, sojowy czy z awokado.


Olej rycynowy na paznokcie

Olej rycynowy działa korzystnie również na paznokcie i skórki. W tym przypadku kluczem do sukcesu również będzie systematyczność. Regularne wcieranie rycyny w płytkę paznokcia i otaczającą ją skórkę może przynieść pożądane efekty. Te rezultaty to przede wszystkim wzmocnienie paznokci i wygładzenie oraz uelastycznienie skórek. Wszystko za sprawą witaminy A i E oraz minerałów, które zawiera olejek. Stosowanie olejku rycynowego wpłynie na nie pozytywnie, a Ty zauważysz, że:


  • paznokcie są mocniejsze i pięknie lśnią;
  • skórki wokół paznokcie są elastyczne i mniej widoczne;
  • paznokcie nie łamią się i nie kruszą.


Aby dobrze wykorzystać właściwości pielęgnacyjne olejku, przygotuj maskę na dłonie. Potrzebna będzie oliwa z oliwek, żółtko i kilka kropli rycyny. Preparat wetrzyj w dłonie i paznokcie, załóż rękawiczki i pozostaw na noc. Paznokcie możesz również moczyć w podgrzanym olejku lub smarować nim przed snem. Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowej odżywki stworzonej na bazie kilku olejków – rycynowego, arganowego i abisyńskiego. Preparat pielęgnuje, wzmacnia, chroni i nadaje Twoim paznokciom blasku.


Olejek rycynowy w pielęgnacji brwi i rzęs

Olejek rycynowy na rzęsy i brwi działa podobnie jak na włosy – przyciemnia, wzmacnia, przyspiesza wzrost. Pierwsze efekty możesz zauważyć już po tygodniu stosowania. Jeśli chcesz, aby rezultaty były bardziej spektakularne, stosuj olejek nawet przez kilka miesięcy. Musisz pamiętać, że cel osiągniesz dzięki regularnemu nakładaniu preparatu (najlepiej codziennie rano lub przed snem). Możesz także dbać o rzęsy za każdym razem, gdy nakładasz tusz. Wypróbuj rozwiązanie, jakim jest maskara z dodatkiem olejku rycynowego. Nie tylko podkreślasz i wydłużasz rzęsy, lecz także wzmacniasz je, odbudowujesz i zabezpieczasz!

 
Tusz do rzęs pogrubiający, wydłużający i zagęszczający z olejem rycynowym Nutridome - 1
Oszczędzasz 12 zł

Pielęgnacja skóry twarzy


Dzięki swoim właściwościom olejek wpływa pozytywnie na kondycję skóry. Przede wszystkim:


  • nawilża ją i wygładza, uelastycznia;
  • sprawia, że w krótkim czasie przesuszone miejsca zastępuje miękki, delikatny naskórek. 


Olejek rycynowy dogłębnie oczyszcza, dlatego warto szukać kosmetyków do demakijażu, których jednym ze składników jest rycyna. Przykładem może być olejek do demakijażu Vianek, którego bazę stanowią naturalne oleje roślinne i rumianek. Preparat łagodzi podrażnienia, koi skórę, dokładnie usuwa zanieczyszczenia, nawilża i regeneruje. Warto także zastąpić tradycyjne mydła, produktami z naturalnych składników. Mydło sodowe delikatnie myje, nawilża, oczyszcza, pielęgnuje skórę. Nie wysusza, a pozostawia ją nawilżoną, miękką i delikatnie pachnącą. Mydło malinowe Opcja Natura ma aksamitną, kremową konsystencję i przyjemny aromat.

 
100% naturalne mydło sodowe w kostce malinowe tradycyjne z olejami roślinnymi Opcja Natura - 1
Niedostępny

Olejek rycynowy jest także polecany osobom zmagającym się z problemami skórnymi jak np. trądzik. Działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, wspomagając leczenie i proces regeneracyjny skóry.

I na tym jednak nie koniec, ponieważ rycyna stosowana jest również w produkcji kosmetyków do makijażu. Pomadki, błyszczyki, bronzery z dodatkiem olejku rycynowego to doskonały pomysł dla osób, które chcą dbać o skórę, nakładając makijaż. 

Pamiętaj, że właściwości nawilżające rycyny możesz wykorzystać do pielęgnacji suchej, popękanej skóry pięt, kolan i łokci. Jeśli jesteś osobą cierpliwą i systematyczną, możesz wcierać sam olejek rycynowy lub stosować okłady na problematyczne miejsca.  


Kosmetyki z olejkiem rycynowym

Oprócz tego, że zaopatrzysz się w czysty olejek rycynowy, sięgnij po kosmetyki, które mają go w składzie. Doskonałym przykładem są produkty Nutridome, takie jak maskara chroniąca i odżywiająca rzęsy. Tusz pięknie je podkreśla, pogrubia i wydłuża, a rycyna regeneruje i zabezpiecza przed złamaniem. Jeśli zmagasz się z problemem słabych i łamliwych paznokci, sprawdź działanie odżywki Touch Orphica, która oprócz olejku rycynowego zawiera także olejek arganowy i olej abisyński. Taka kompozycja pozwoli zregenerować zniszczoną i zmęczoną zabiegami płytkę, nawilży i zmiękczy skórki. Preparaty z olejkiem rycynowym to również kosmetyki do demakijażu i oczyszczania skóry z dodatkiem kojącego i łagodzącego podrażnienia olejku rycynowego jak wspomniany olejek do demakijażu czy mleczko oczyszczające Sylveco. Preparaty z dodatkiem naturalnych składników (olej migdałowy czy olej z czarnuszki na włosy) o potwierdzonym działaniu to doskonała alternatywa dla produktów zawierających sztuczne substancje.


Jeśli szukasz preparatu, który rozwiąże wiele Twoich problemów, sięgnij po popularną rycynę. Wykorzystaj w codziennej pielęgnacji kosmetyki, w których składzie znajdziesz ten drogocenny naturalny składnik. Korzystaj z mocy złocistego płynu i spraw, że Twoja skóra, włosy i paznokcie zachwycą zdrowym i pięknym wyglądem!

 
Oczyszczające mleczko arnikowe do każdego rodzaju cery Sylveco - 1
 
Regenerująca odżywka do paznokci Touch wzmacniająca płytkę i pielęgnująca skórki Orphica - 1

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz