Proteiny, emolienty i humektanty. Równowaga PEH dla Twoich włosów
Emolienty, humektanty, proteiny… Już same te nazwy potrafią przyprawić o zawrót głowy! Wyjaśniamy, o co chodzi z najważniejszymi składnikami preparatów do włosów i w jaki sposób dobierać je umiejętnie. Dowiedz się, jak zachować równowagę PEH!
Emolienty, humektanty i proteiny to bodaj najważniejsze składniki, jakie znajdziemy w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Szampony, odżywki, maski – to tylko niektóre produkty, które w składzie zawierają właśnie te elementy. Każdy z nich wykazuje inne działanie, dlatego też znajomość ich działania pozwoli Ci lepiej dobierać kosmetyki i sprawić, że Twoje włosy zalśnią pełnym blaskiem!
Emolienty, humektanty, proteiny - dlaczego są tak ważne?
Włosy każdej kobiety różnią się od siebie – nie tylko wyglądem, ale też podatnością na przyjmowanie różnych substancji. To, co dla jednych włosów będzie wspaniałą kuracją, dla innych może okazać się pomyłką. Przykładowo grube, naturalnie zdrowe włosy na szampon ze zbyt dużą ilością protein mogą zareagować splątaniem i napuszeniem. Planując pielęgnację, dobrze więc wiedzieć, z którymi preparatami szczególnie warto bliżej poznać Twoje włosy i ich porowatość.
Humektanty na włosy - czyli nawilżacze
Humektanty to substancje, których zadaniem jest zapewnienie włosom odpowiedniego nawilżenia. Z tej grupy w kosmetykach najczęściej znajdziemy glicerynę, aloes, pantenol czy też niacynamid. Niedobór nawilżenia możemy poznać przede wszystkim po zmatowiałych i oklapniętych włosach. Preparaty z dużą ilością humektantów polecane są więc zwłaszcza tym osobom, których włosy łamią się i często przesuszają – nawilżacze mogą bowiem skutecznie zwiększyć ich objętość.
Proteiny do włosów - czyli budulec
Główną funkcję, jaką spełniają proteiny do włosów, jest odbudowa struktury każdego włosa. Z tej grupy najczęściej stosowane są przede wszystkim keratyna, kolagen, a także jedwab. Proteiny wypełniają mikrouszkodzenia, sprawiając, że włosy odzyskują blask i stają się grubsze. Z drugiej strony przeproteinowanie” włosów doprowadzi do ich spuszenia – zwłaszcza u osób stosujących kilka proteinowych preparatów naraz. Pewną alternatywą jest zastosowanie protein pochodzenia roślinnego, które działają nieco łagodniej.
Emolienty do włosów - czyli powłoka
Ostatnią grupą składników, które znajdziemy w preparatach do włosów, są emolienty: przykładowe substancje to m.in. lanolina, parafina, silikony, alkohol cetylowy oraz szereg naturalnych olejów i wosków. Emolienty na swój sposób zmiękczają włosy, zatrzymując obecną w nich wodę.
Odpowiadają głównie za ich wierzchnią warstwę fryzury, dodatkowo chroniąc ją przed czynnikami zewnętrznymi; mogą także pomóc osobom, których włosy nadmiernie się puszą lub rozdwajają. Przy tym emolienty, w odróżnieniu od humektantów i protein, znajdziemy w składzie praktycznie każdego preparatu.
Równowaga PEH. Jak dozować proteiny, emolienty i humektanty?
Równowaga PEH (Proteiny-Emolienty-Humektanty) to sposób, dzięki którym twoje włosy otrzymają takie składniki, jakich rzeczywiście potrzebują. Jak jednak zauważyliśmy wcześniej, włosy każdej kobiety różnią się od siebie: to, co doskonale zadziała na jedne włosy, w innych może przynieść niechciane efekty. Warto więc samodzielnie eksperymentować - po to, by znaleźć idealne dla siebie preparaty.
Zanim zaczniesz samodzielnie miksować rozmaite elementy, warto dowiedzieć się, jaki typ włosów posiadasz. Pod tym względem najpopularniejszy jest model przynależności włosów do jednej z trzech grup (nisko-, średnio- i wysokoporowate). Dobrze jest też mieć pod ręką prosty schemat opisujący wzajemne znoszenie efektów rozmaitych składników:
- humektanty równoważą proteiny (i odwrotnie),
- proteiny i humektanty równoważą emolienty,
- ponadto emolienty zapewniają końcowy szlif składnikom preparatu, na swój sposób “domykając” ich działanie.
Zaznaczmy jednak jeszcze raz: w dziedzinie troski o włosy najlepiej próbować rozmaitych preparatów w różnych dawkach. Może się bowiem okazać, że nasze włosy szczególnie polubią pojedynczy składnik – wtedy zaś uzyskamy świetny wyznacznik dla planowania dalszych działań.
Początkowo jednak może być trudno zachować równowagę – dlatego też jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kompleksową pielęgnacją włosów, wypróbuj preparaty zawierające mniej składników lub też samodzielnie przygotuj maskę lub odżywkę.