Włosy przetłuszczające się. Praktyczny przewodnik.

Włosy przetłuszczające się. Praktyczny przewodnik - 1

Używasz szamponu z górnej półki, układasz fryzurę i wyglądasz świetnie. Mija kilka godzin i… no właśnie. Przetłuszczające się włosy psują cały efekt, a cały problem dopełnia frustracja. Tymczasem diabeł może tkwić w szczegółach, tak małych jak gruczoły łojowe. Przeczytaj nasz artykuł w 3 minuty i dokonaj szybkiej autodiagnozy. 


 Tłuste czy przetłuszczone?

Jaka jest różnica między tłustymi, a przetłuszczającymi się włosami?  Zasadnicza, ponieważ tłuste włosy to efekt braku higieny lub pominiętego prysznica po joggingu lub po ciężkim dniu w pracy. Z kolei przetłuszczające się włosy to problem kosmetologiczny uwarunkowany zbyt dużą aktywnością gruczołów łojowych. 


Warto dodać, że włosy najczęściej przetłuszczają się, jeśli skóra głowy jest nadmiernie sucha i zmusza gruczoły do wzmożonej pracy. Przyczyn suchości skóry głowy może być wiele. Aby postawić autodiagnozę problemu warto nieco wczytać się w temat.   


Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Dlaczego wiele kobiet (niezależnie od wieku) mogłyby myć głowę nawet dwa razy dziennie, a ich włosy po kilku godzinach nie będą wyglądało zbyt świeżo? To sprawka gruczołów łojowych oraz w znacznej mierze uwarunkowań genetycznych. Jeżeli dołożymy do tego duetu tłustą cerę, niewłaściwą dietę i źle dobrany szampon, to włosy niemal zawsze będą się szybko przetłuszczały.


Co to jest sebum?

Zacznijmy od Adama i Ewy, czyli od prapoczątku!  


Skóra głowy naszych bardzo dalekich przodków zaopatrzona była w gruczoły łojowe, które produkowały sebum, czyli mieszankę lipidową będącą jednym z elementów skóry właściwej. Do dziś nie zmieniło się nic, mimo że już dawno opuściliśmy Eden. Powiększyła się natomiast nasza wiedza na temat kosmetologii oraz anatomii człowieka, dlatego wiemy, że sebum w niemal połowie składa się glicerydów, a jego skład dopełniają:


    • woski (ok. 20%);

    • skwalen (ok. 10%);

    • cholesterol (ok. 2%);

    • inne substancje, w tym węglowodory i estry. 


Wiemy także, że sebum jest nam potrzebne, ponieważ ta oleista substancja tworzy po prostu barierę ochronną dla naszej skóry, która chroni ją, np. przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zabezpiecza ją także przed bakteriami oraz tworzy naturalną tarczę ochronną przed czynnikami środowiskowymi, czy mikro-uszkodzeniami skóry. Ponadto sebum spełnia ważną funkcję w procesie dostosowania się skóry do zmian temperatury oraz utrzymania odpowiedniego poziomu pH. 


Jest jednak pewien problem… 

Jeśli gruczoły łojowe produkują:

    • zbyt mało sebum, to nasza skóra staje się matowa, cienka i mniej odporna na infekcje bakteryjne lub grzybiczne;

    • zbyt dużo sebum może prowadzić do trądziku, przetłuszczających się włosów oraz innych problemów kosmetologicznych. 


Co wpływa na ilość sebum?

Odpowiedź na to proste pytanie jest dość skomplikowane. Uporządkujmy zatem najważniejsze informacje, które pomogą Ci określić przyczynę przetłuszczających się włosów


    1. Uwarunkowania genetyczne: czyli obiektywne i niezależne uwarunkowania wynikające z predyspozycji genetycznych, które odziedziczyliśmy po rodzicach, dziadkach i wcześniejszych pokoleniach naszych przodków. 


    2. Zmiany hormonalne: okres dojrzewania i menopauzy to czas, w których dochodzi do dość gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej mających duży wpływ na pracę gruczołów łojowych. Właśnie dlatego nastolatki oraz dojrzałe kobiety często borykają się z problemem przetłuszczających się włosów. Warto dodać, że przyjmowanie leków hormonalnych (np. tabletek antykoncepcyjnych) także ma wpływ na ilość wydzielanego sebum. 


    3. Niewłaściwy szampon: gdy do nadprodukcji sebum dołożymy pielęgnację, która zbyt mocno przesusza skórę, to prawdopodobnie pogłębimy problem przetłuszczających się włosów. Właściwy wybór szamponu bardzo często okazuje się kluczowy i pozwala rozwiązać lub zminimalizować problem.

 

    4. Zła dieta: czyli dieta niezbilansowana ze zbyt dużą ilością cukrów prostych i tłuszczów także może powodować zaburzenia pracy gruczołów łojowych, a w konsekwencji przetłuszczania się włosów. 


    5. Poważne choroby: przetłuszczające się włosy, a raczej nadprodukcja sebum wiąże się czasem z poważnymi schorzeniami, takimi jak parkinsonizm, czy inne choroby neurologiczne. 


Jaki wybrać szampon do włosów,

 które się przetłuszczają?


Na półkach drogerii znajdziesz wiele produktów z napisem „szampon do włosów przetłuszczających się”. Każdy z nich na pierwszy rzut oka będzie wydawał się skuteczny – przecież został opracowany z myślą o konkretnym problemie kosmetologiczno-dermatologicznym. 


Ceny szamponów utrudnią wybór, ponieważ w tej kategorii znajdziesz produkty zarówno w niskich, jak i wysokich cenach. Który zatem szampon do włosów przetłuszczających będzie najlepszy? 


Odpowiedź jak zwykle zawarta jest w składzie samego szamponu. 


Paradoksalnie warto zacząć od tego, że bardzo ważne jest to, czego nie posiada szampon do włosów przetłuszczających się. Chodzi oczywiście o sztuczne substancje zapachowe, parabeny i inne składniki, SLS (ang. Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (ang. Sodium Laureth Sulfate), które mogą powodować przesuszanie się skóry.  

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz