Co zrobić, żeby się nie pocić? Sposoby na nadmierne pocenie się

Co zrobić, żeby się nie pocić? Sposoby na nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie się przy małym wysiłku to krępująca przypadłość, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Szacuje się, że z tym problemem może zmagać się 1–3% populacji. Jakie są przyczyny pocenia się? Co zrobić, żeby się nie pocić, a zamiast tego cieszyć się świeżością w każdej sytuacji? Sprawdzamy!


Nadmierne pocenie się przy małym wysiłku – przyczyny

Na naszej skórze znajduje się kilka milionów gruczołów potowych. Pocimy się w upalne dni, gdy się stresujemy, w trakcie wysiłku fizycznego. Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu i ma na celu ochronić ciało przed przegrzaniem się. Niektórzy z nas pocą się jednak niezależnie od warunków zewnętrznych – dlaczego? U części osób odpowiedzialne będą uwarunkowania genetyczne, u innych będzie to zwiastun infekcji lub choroby.


Do najczęstszych przyczyn nadpotliwości należą:

- zatrucie alkoholem,

- nieodpowiednia dieta,

- otyłość,

- zmiany hormonalne,

- nadczynność tarczycy,

- menopauza,

- ciąża i połóg,

- grypa,

- gruźlica,

- choroba Parkinsona,

- cukrzyca.


Jak zapobiec poceniu się dłoni?

Nadpotliwość zwana również hiperhydrozą ma zazwyczaj charakter miejscowy. Oznacza to, że nadmiernemu poceniu ulegają zwykle poszczególne części ciała. Mogą to być pachy, stopy, dłonie, a nawet twarz i głowa. Jak zapobiec nadmiernemu poceniu się? Zacznijmy od dłoni, które u wielu osób stają się wilgotne pod wpływem stresu, lęku lub innych silnych emocji.


Podstawą pielęgnacji silnie pocących się dłoni będzie częste mycie z użyciem mydła antybakteryjnego, a także dezynfekowanie i dokładne osuszanie – najlepiej prywatnym ręcznikiem lub jednorazowym ręcznikiem papierowym. Dodatkowo warto sięgnąć po dezodorant w kremie, który zahamuje wydzielanie potu. Odrobinę produktu wystarczy rozetrzeć w dłoniach (nadmiar możemy nanieść na stopy lub na skórę pod pachami) i już można cieszyć się świeżością i delikatnością.


 
Naturalny dezodorant w kremie Cytrusowy Duet Mglife - 1
 
Dezodorant w kremie naturalny pod pachy dla kobiet i dla mężczyzn Mel Skin - 1

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy bez gorączki

Nadmierne pocenie się skóry głowy i twarzy to poważny problem, z którym bardzo często zmagają się kobiety w okresie zmian hormonalnych. Dojrzewanie, ciąża czy menopauza to najczęstsze przyczyny występowania nadpotliwości tej strefy. Problem jest poważny, bo nadmierne pocenie się głowy i twarzy jest od razu widoczne. Skutkiem ubocznym jest zrujnowana fryzura i makijaż, zapychanie się porów czy wypryski.


Jak walczyć z nadpotliwością w takich partiach? Na co dzień starajmy się stosować naturalne kosmetyki z prostymi składami. Podstawą pielęgnacji twarzy niech będzie oczyszczanie i nawilżanie. W uregulowaniu ilości wydzielanego sebum pomogą maseczki. Jeśli makijaż, to delikatny i lekki. Nie przesadzajmy z matującymi produktami, bo brak nawilżenia może doprowadzić do jeszcze większej produkcji potu.


Aby zapobiec nadmiernemu poceniu się głowy, stosujmy łagodne szampony i nieobciążające odżywki. Dobrze sprawdzą się kojące szampony do włosów z ekstraktem z zielonej herbaty. Takie produkt odświeżą, ukoją, przyniosą ulgę podrażnionej skórze głowy, a do tego wzmacnia cebulki i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Warto spróbować! Unikajmy z kolei suchych szamponów, które w połączeniu z obfitym potem mogą doprowadzić do pogorszenia kondycji skalpu.


 
Detoksykująca maska do twarzy z błotem z Morza Martwego Mel Skin - 1
Oszczędzasz 6 zł

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami

Jedną ze skuteczniejszych, ale również dość inwazyjnych metod radzenia sobie z nadpotliwością w obrębie pach jest stosowanie środków farmakologicznych i kosmetycznych blokerów. Zanim po nie sięgniemy, wypróbujmy domowe sposoby, które są łagodniejsze i bardziej przyjazne dla naszej skóry. Co może się sprawdzić w walce z nadmiernym poceniem się pod pachami?


1. Przewiewne ubrania na co dzień: jeśli nadmiernie pocimy się w obrębie pach, starajmy się wybierać przewiewne ubrania o luźnym kroju – koniecznie z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna. Syntetyczne włókna nie przepuszczają powietrza i wzmagają pocenie.


2. Specjalna odzież na treningi: podczas aktywności fizycznej warto mieć na sobie odzież wykonaną ze specjalnych oddychających tkanin, które odprowadzają pot na zewnątrz i pomagają chłodzić organizm. Komfort ćwiczenia w takiej odzieży jest nieporównywalnie większy od treningu w bawełnianym T-shircie.


3. Wkładki przeciwpotowe: jeśli chcemy uchronić ubrania przed nieestetycznymi plamami pod pachami, możemy sięgać po specjalne wkładki przeciwpotowe. Wyposażone w warstwę antybakteryjną ochronią nas przed przykrym zapachem i zapewnią komfort na cały dzień.


4. Kąpiel w letniej wodzie: by zapobiec nadmiernemu poceniu się, powinniśmy unikać kąpieli w bardzo ciepłej wodzie, długiego leżenia w wannie i korzystania z sauny. Chłodniejszy prysznic nie tylko zapewni nam energię na cały dzień, ale też zahamuje pracę gruczołów potowych. Zmiana temperatury wody na niższą to najprostszy do zastosowania domowy sposób na pocenie się pod pachami.


5. Kosmetyki odświeżające pod prysznic: do kąpieli wykorzystujmy produkty o odświeżających formułach. Może to być np. żel do mycia ciała i włosów Done Sports Bodycare, który równoważy naturalny mikrobiom, stymuluje mikrokrążenie, redukuje zaczerwienienia i oczywiście odświeża skórę.


6. Naturalne dezodoranty w kremie: zamiast stosować klasyczne drogeryjne antyperspiranty, możemy wypróbować naturalne dezodoranty w kremie. Piękny zapach, naturalny skład, a do tego wegańska formuła bazująca na bakteriobójczych olejkach eterycznych. Warto pamiętać, że dezodoranty w kremie nie zaburzają naturalnego procesu termoregulacji. Samo zdrowie!


Soda oczyszczona i inne metody na pocenie się nóg

Spory problem stanowi również nadmierne pocenie się stóp. Na stopach znajduje się duża ilość gruczołów potowych, a pocenie się mogą wzmagać takie czynniki, jak skarpety wykonane ze sztucznych tworzyw, nieprzewiewne obuwie czy nieodpowiednia higiena. Rezultatem nadmiernego pocenia się jest intensywny, nieprzyjemny zapach. Wilgotne środowisko sprzyja również rozwojowi grzybicy. Jak sobie poradzić z nadpotliwością nóg? Po jakie metody sięgnąć?


Intensywne pocenie stóp zmniejszy:


- Stosowanie skarpetek z naturalnych tkanin: bawełny, lnu, kaszmiru.


- Używanie przewiewnego obuwia: latem zamiast pełnych butów wybierajmy sandały, a w domu starajmy się chodzić boso.


- Stosowanie antybakteryjnych aerozoli: jeśli w ciągu dnia nie będziemy mieć możliwości zdjęcia obuwia, przed jego założeniem postarajmy się spryskać stopy specjalnym aerozolem. Zapobiegnie namnażaniu się bakterii i produkcji potu, a przy tym zablokuje nieprzyjemny zapach.


- Stosowanie zasypek: sprawdzonym sposobem na ograniczenie nadmiernej potliwości nóg są również zasypki. Możemy skorzystać z gotowych produktów aptecznych o działaniu odkażającym lub z domowych preparatów, takich jak skrobia ziemniaczana czy mąka ryżowa. Uwaga na często polecaną na pocenie się nóg sodę oczyszczoną, która może mocno podrażnić skórę.


 
Sól do kąpieli stóp z mocznikiem 45% Refeet - 1

Co pić, żeby się nie pocić?

Wbrew pozorom jedną z przyczyn nadmiernego pocenia się organizmu bez gorączki może być jego odwodnienie. Każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej 2,5 litra płynów, a w upały nawet więcej. Co pić, żeby się nie pocić? Najlepiej niegazowaną wodę mineralną. Warto pamiętać o tym, że kawa, napoje alkoholowe i soki cytrusowe mogą wzmagać potliwość. Podobnie jest z ciężkostrawnymi daniami i ostrymi przyprawami.


W okresach wzmożonej potliwości pamiętajmy, by uzupełniać elektrolity w organizmie – nadmierne pocenie się sprzyja bowiem wypłukiwaniu soli i związków mineralnych z organizmu. Na zmniejszenie pocenia się pozytywny wpływ mogą mieć niektóre zioła. W regulacji pracy gruczołów potowych pomoże napar z szałwii, pokrzywy czy skrzypu polnego.



Nadmierne pocenie się przy małym wysiłku jest dużym problemem. Oblane potem dłonie, stopy, głowa czy twarz nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale mogą też prowadzić do przykrych konsekwencji, np. rozwoju grzybicy. Co zrobić, żeby się nie pocić? Pomocne mogą okazać się kosmetyki odświeżające, aerozole i napary ziołowe. Jeśli jednak problem utrzymuje się przez dłuższy czas, warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ nadpotliwość może być objawem różnych chorób.


 
Herbata oczyszczająca na dzień detoks organizmu w 30 dni owocowo-ziołowy Hello Slim Oh!Tomi - 1
 
Oczyszczająca herbata detoksykująca na noc pomagająca zasnąć Hello Slim Oh!Tomi - 1

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz