Cetearyl alcohol w kosmetykach - za co odpowiada i czy jest szkodliwy?

Cetearyl alcohol w kosmetykach - za co odpowiada i czy jest szkodliwy?


Kosmetyki z alkoholem w składzie budzą wiele kontrowersji i wątpliwości. Nie każdy jednak wie, że istnieje podział na alkohole szkodliwe i te, które są dobre dla naszej skóry. Do której grupy należy cetearyl alcohol, w jakich kosmetykach można go spotkać i jak działa? Sprawdź!

Cetearyl alcohol - co to jest?

Alkohol cetearylowy to jeden z najważniejszych przedstawicieli dobrych alkoholi, poprawiający poziom nawilżenia i chroniący przed jego utratą. Jest to naturalny emulgator - substancja pozyskiwana z roślin, np. z oleju palmowego lub kokosowego. Powstaje w procesie łączenia ze sobą alkoholu cetylowego i stearylowego, które również należą do grupy nawilżających alkoholi tłuszczowych.

Jak to możliwe, że alkohol jest tłuszczem? Wszystko za sprawą grupy cząsteczkowej OH, która znajduje się w jego składzie, jednak jest całkowicie neutralizowana przez długi łańcuch tłuszczów. Dzięki nim alkohol cetearylowy ma całkowicie inne właściwości niż np. alkohol etylowy - winowajca wysuszenia i podrażnienia skóry.

Cetearyl alcohol - właściwości

Cetearyl alcohol występuje w postaci stałej, jako niewielkie białe grudki lub płatki o woskowatej konsystencji. Jest on bardzo dobrym nośnikiem innych składników, dlatego występuje w wielu kosmetykach, również tych naturalnych i ekologicznych. To składnik, tworzący ochronną warstwę, której zadaniem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Cetearyl alcohol w kosmetykach, będzie zatem podnosił nawilżenie suchej skóry, dodając jej elastyczności.


Alkohol cetearylowy jest również substancją renatłuszczającą, stosowaną w preparatach myjących, takich jak mleczka i olejki do demakijażu. Dzięki niemu, podczas mycia możliwe jest dokładne usunięcie łoju oraz substancji tłuszczowych naskórka. Takie oczyszczanie stanowi podstawę między innymi koreańskiej pielęgnacji, stawiającej na dwuetapowe oczyszczanie.

Dzięki zawartym w nim olejom, ma także właściwości nawilżające, wygładzające oraz zatrzymujące wodę wewnątrz skóry lub włosa. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do bardziej znanego alkoholu etylowego, nie wywołuje podrażnień i jest bezpieczny dla skóry.


Cetearyl alcohol w kosmetykach - dlaczego jest ważny?

Cetearyl alcohol w kosmetykach wykorzystywany jest do niemal każdego typu produktów. Można go znaleźć w balsamach, kremach do twarzy, masłach, a także odżywkach do włosów. Zadaniem alkoholi tłuszczowych jest między innymi stabilizacja emulsji, dzięki czemu nie rozwarstwia się na zawarte w niej składniki wodniste i oleiste.

Cetearyl alcohol wpływa również na bardziej przyjemną w aplikacji konsystencję produktów, odpowiada za gęstość, a także zwiększa zdolność kosmetyków do wytwarzania piany. W kosmetykach pełni również funkcje:

- filmotwórczą - tworzy na powierzchni skóry i włosów delikatną barierę ochronną, zapobiegającą utracie wilgoci,

- nawilżającą,

- wygładzającą,

- zmiękczającą.

Warto pamiętać, że alkohol cetearylowy jest emolientem. Jego głównym zadaniem jest uelastycznienie, wygładzenie i pielęgnacja suchej skóry. Odpowiada również za pielęgnację łamliwych i zniszczonych włosów. Tworząc delikatną warstwę ochronną, zapobiega utracie wilgoci w ciągu dnia i zapewnia optymalny poziom nawilżenia, czego efektem jest jędrna, pełna blasku skóra oraz zdrowe i lśniące włosy. 


W jakich kosmetykach znajduje się cetearyl alcohol?

Do kosmetyków, które w swoim składzie najczęściej wykorzystują alkohol cetearylowy możemy zaliczyć:

- masła do ciała i balsamy,
- oliwki,
- odżywki i maski do włosów,
- kremy z filtrami UVA i UVB,
- mleczka i olejki do demakijażu,
kremy odżywcze i nawilżające,
- tusze do rzęs i farby do włosów.

 


Cetearyl alcohol - czy jest szkodliwy?

Alkohol cetearylowy, to nietoksyczny i całkowicie bezpieczny dla skóry, włosów oraz zdrowia emolient nawilżający. Niestety, ze względu na swoje właściwości filmotwórcze, pozostawiony w czystej postaci na cerze mieszanej, tłustej lub trądzikowej może być komedogenny. Oznacza to, że może nieco obciążać produkującą nadmierną ilość łoju skórę, a w konsekwencji prowadzić do niekorzystnego wysypu zmian trądzikowych.

Najczęściej jednak stosowany jest jako niewielki dodatek do kosmetyków, a jego znikoma ilość nie powinna przysparzać większych problemów nawet najbardziej wymagającym cerom. Przed wyborem kosmetyków, które posiadają ten alkohol w składzie, warto jednak określić rodzaj cery i jej potrzeby.


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz