Rodzaje cery - jakie wyróżniamy i jak je określić?
Piękna, zadbana i promienna cera, to marzenie każdej kobiety. Kluczem do osiągnięcia idealnej równowagi pomiędzy dogłębnym oczyszczeniem i prawidłowym nawilżeniem, jest rozpoznanie jej typu oraz dobranie prawidłowej, odpowiadającej jej potrzebom pielęgnacji. Jakie wyróżniamy rodzaje cery i jakimi sposobami je rozpoznać? Sprawdź.
Rodzaje cery
Prawidłowo określony rodzaj cery stanowi absolutną podstawę i bazę do skompletowania idealnej pielęgnacji. Każdy typ skóry potrzebuje indywidualnej rutyny, zapewniającej równowagę, która pozwoli wydobyć walory oraz naturalne piękno, jakie posiada każda z nas.
Cera sucha
Ten typ cery jest najczęściej dziedziczony, lub powstaje na skutek złej, często nadmiernie wysuszającej pielęgnacji. Posiadaczki cery suchej bardzo często borykają się z cienką, delikatną, mało elastyczną i bardziej podatną na uszkodzenia skórą. Cera sucha jest jednak zdecydowanie bardziej odporna na powstawanie zaskórników i niedoskonałości, gdyż produkuje za mało sebum.
Posiadaczki tego rodzaju skóry powinny zatem postawić na maksymalne nawilżanie, zwłaszcza w sezonie zimowym, ponieważ to właśnie wtedy jest słabiej chroniona przed zimnem. Wskazane będą również kosmetyki pozbawione alkoholu i silnych substancji myjących, takich jak np. SLS. Niewskazane są również gruboziarniste peelingi, ponieważ mogą uszkodzić naskórek.
Cera normalna
Jest to typ cery, który u osób dorosłych praktycznie nie występuje. Cera normalna jest idealnie nawilżona, gładka i pozbawiona zanieczyszczeń. Najczęściej występuje u dzieci przed okresem pokwitania, a do jej pielęgnacji zaleca się delikatne kosmetyki, które latem będą zawierać filtry UV, zimną mocniej nawilżą skórę, chroniąc ją przed wiatrem i zimnem.
Cera trądzikowa
Skóra skłonna do powstawania trądziku jest często miksem skóry tłustej. To właśnie nadprodukcja sebum jest bardzo często przyczyną zapychania się ujścia gruczołów. Łój oraz martwy naskórek w połączeniu z bakteriami, mogą prowadzić do powstawania zmian ropnych.
Oczywiście istnieje wiele odmian trądziku, dlatego aby zapewnić swojej skórze najlepszą pielęgnację, zawsze powinno się dokonać wymazu ze zmiany, w celu określenia powodu ich powstawania oraz sposobu leczenia. Warto również przeprowadzić badania hormonalne, które również będą podstawą w walce z trądzikiem.
Wbrew powszechnie panującej opinii, skóry trądzikowej nie można nadmiernie przesuszać. Ważne jest przywrócenie prawidłowej pracy gruczołów, a więc odpowiednie nawilżenie i tonizowanie, a wszystkie silnie działające maści powinny być stosowane jedynie miejscowo.
Cera tłusta
Podobnie jak w przypadku cery trądzikowej, jest to typ skóry zmagający się z nadprodukcją sebum, co może prowadzić do zapychania się ujścia gruczołów łojowych. Często występują również rozszerzone pory i zaskórniki. Do ogromnych pozytywów cery tłustej należą ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, czy mróz oraz spowolnienie procesów starzenia.
Posiadaczki cery tłustej powinny postawić na dogłębne oczyszczanie oraz silne nawilżanie. Świetnie sprawdzą się peelingi enzymatyczne oraz kosmetyki na bazie wody, niezatykające porów i pozwalające skórze oddychać.
Cera mieszana
Jest to rodzaj skóry łączący w sobie najczęściej właściwości cery suchej oraz tłustej w strefie T. Najlepszym sposobem na zapewnienie skórze ukojenia, jest stosowanie innych kosmetyków na konkretne partie twarzy oraz osobną pielęgnację. Na policzkach i skroniach warto postawić na delikatne oczyszczanie i silne nawilżenie, w strefie T możemy pozwolić sobie na mocniejsze żele do mycia i kosmetyki normalizujące.
Cera wrażliwa
- skóra wrażliwa sucha – występuje dość często,
- skóra wrażliwa tłusta – występuje rzadko,
- skóra wrażliwa naczynkowa – jest najczęściej spotykana.
Skóra wrażliwa jest jedną z najbardziej wymagających ze względu na częste podrażnienia i reakcje alergiczne, wywoływane drażniącymi kosmetykami. Zdecydowanie niewskazane są mocne peelingi, zwłaszcza mechaniczne, alkohol w składzie, olejki eteryczne oraz kwasy owocowe.
Zaczerwieniona i piekąca skóra wrażliwa, powinna być łagodzona delikatnymi kosmetykami. Bardzo istotne jest również jej odpowiednie zabezpieczenie - zimą, używając bogatego kremu, który chroni przed mrozem, a latem w postaci lekkiej emulsji z bardzo wysokim filtrem.
Jak rozpoznać typ cery?
Najlepszym i zdecydowanie najpewniejszym sposobem na określenie swojego typu cery będzie udanie się do dermatologa. Wykwalifikowany lekarz podpowie nie tylko, jak rozpoznać typ cery, ale również pomoże określić potrzeby skóry i zaproponuje odpowiednie kosmetyki, które powinny zapewnić jej równowagę i ukojenie.
Typ cery możemy sprawdzić również we własnym domowym zaciszu. Potrzebne nam będą do tego: łagodny żel do mycia twarzy, cienka chusteczka i chwila naszego wolnego czasu.
Jak określić typ cery?
Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie oczywiście dokładne oczyszczenie cery, najlepiej delikatnym kosmetykiem, który nie zawiera żadnych dodatków zapachowych. Po umyciu skóry, powinno się odczekać kilka minut. W tym czasie nie zaleca się używania żadnych toników czy kremów, które mogłyby zakłócić przebieg testu. Po upływie kilkunastu minut można przejść do badania swojej skóry i określenia jej stanu.
Jeśli po umyciu twarzy łagodnym specyfikiem, odczuwamy dyskomfort, nieprzyjemne ściągnięcie skóry, lub powstają na niej suche, zaczerwienione obszary, jest spore prawdopodobieństwo, że posiadamy cerę suchą.
Jeżeli uczuciu ściągnięcia towarzyszy także nieprzyjemne swędzenie lub pieczenie, może to oznaczać, że zmagamy się z cerą wrażliwą.
Cera mieszana może wykazywać świecenie w strefie T, natomiast w pozostałych obszarach twarzy, początkowo będzie dość ściągnięta lub neutralna. W takiej sytuacji należy odczekać dodatkowe kilkadziesiąt minut. Jeśli po upływie mniej więcej godziny nasza strefa T zdążyła się mocno wyświecić, a pozostałe obszary skóry pozostały neutralne bądź lekko suche, oznacza to, że jesteśmy posiadaczkami cery mieszanej.
Jeśli jednak po przyłożeniu do skóry czystej chusteczki, powstają na niej plamy z całego obszaru twarzy, również na policzkach oznacza to, że posiadamy cerę tłustą. Cerze trądzikowej, będą dodatkowo towarzyszyły zmiany skórne.
Pielęgnacja cery trądzikowej powinna być przede wszystkim systematyczna i świadoma. Na dzień warto wybrać krem o właściwościach matujących, który ogranicza produkcję sebum, zapobiega błyszczeniu się cery i wykazuje delikatne właściwości nawilżające. Na noc najlepiej używać kremów odżywiających i antybakteryjnych, które nie zatykają porów.
Każdy rodzaj cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z bardziej wymagających jest porowata cera, do której polecamy Ci serię różnorodnych produktów wysokiej jakości, z bogatym składem, które pomogą Ci prawidłowo dbać o cerę każdego dnia. Sprawdź sama na Nutridome.pl