Czy Twoja skóra może Cię zaskoczyć?
Waży od 3 do 4 kg, a na każdym jej centymetrze żyje około 10 milionów bakterii. Wiesz, o czym mowa? Tak, o Twojej skórze. Codziennie chroni organizm i dba o to, aby się nie przegrzewał. Ale czy wiesz, że skóra także słyszy dźwięki i czuje zapachy? To zaskakujące, jak niewiele wiemy o tym największym organie ludzkiego ciała. Czytaj dalej i sprawdź, jak dużo tajemnic skrywa przed Tobą Twoje ciało.
Skóra, jak udowadniają naukowcy, nie tylko czuje zapachy. Skóra również słyszy i mobilizuje. Dr Agnes Frankel w ramach podcastu “Dermohistorie” opowiada o tym, jak nasza skóra staje się strażnikiem całego ciała. Nie tylko odbiera różne bodźce i chroni organy wewnętrzne. Niekiedy ostrzega Cię przed niebezpieczeństwem, co objawia się tzw. gęsią skórką.
Co jeszcze robi Twoja skóra? Niektóre funkcje mogą Cię zaskoczyć!
Skąd się wzięła skóra?
Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta. Pierwszymi formami życia na Ziemi były tylko pojedyncze komórki lub ich grupy, które nie tworzyły tkanek zasługujących na miano “skóry”. Za najwcześniejszą jej postać można uznać jednowarstwowy naskórek występujący w organizmach meduz oraz hydr (rodzaj parzydełkowca). Było to około 500-600 milionów lat temu. Od tego czasu zewnętrzna powłoka zwierząt ewoluowała w zależności od potrzeb środowiskowych. Niektóre wykształciły ochronne łuski, inne – trujące gruczoły lub specjalne systemy, które umożliwiły funkcjonowanie na stałym lądzie. Było to kluczowe dla ich przetrwania.
Skóra człowieka także jest pod wieloma względami wyjątkowa i pewni bardzo ważne funkcje. Jakie? Pozwól, że Ci o tym opowiemy.
Co Twoja skóra robi na co dzień?
Ludzka skóra nieustannie pozbywa się martwych komórek. Traci je z prędkością około 30 000 na minutę. Na całkowitą odnowę potrzebuje około miesiąca. Jednak czy skóra może stracić poczucie czasu? Otóż nie. Jej komórki najprawdopodobniej mają złożone zegary wewnętrzne, przez co dobrze wiedzą, co trzeba robić przez najbliższe 24 godziny. Skóra przez cały ten czas chroni, magazynuje wodę, przetwarza oraz przekazuje sygnały i tak, wydziela pot. Bierze bowiem czynny udział w termoregulacji – ma od dwóch do czterech milionów gruczołów potowych. Z każdego z nich wydziela się substancja o charakterystycznym zapachu, która przede wszystkim schładza organizm.
Istnieje jednak szczególny rodzaj gruczołów znajdujących się w pachach i pachwinach. Produkują one specyficzny typ potu, który składa się na nasz znak rozpoznawczy. Z czasem stajemy się biegli w odróżnieniu zapachu swoich ukochanych. “Każdy z nas ma swój indywidualny zapach i osoba, którą przyciągamy, jest tą osobą, którą powinniśmy przyciągnąć pod względem biologii” – mówi dr Agnes Frankel. Co więcej, specjalistka przekonuje, że ostatnio na konferencji seksuologicznej wskazano, że to nie mózg, a skóra jest największym narządem erotycznym.
Pamiętaj także, że nie tylko pocenie się jest środkiem do zmniejszania temperatury organizmu. Na uczucie ciepła i zimna reagują również naczynia krwionośne. Kiedy są rozszerzone, wiedz, że właśnie pracują nad tym, aby ochłodzić Twój organizm. Z kolei na dokuczliwe zimno odpowiadają zwężeniem się – wówczas zmniejszają ilość traconego ciepła.
Skóra każdego dnia broni Twoje ciało również przed promieniowaniem UV oraz patogenami. Co wniknie przez warstwę rogową naskórka, jest najprawdopodobniej eliminowane przez czynniki przeciwzakaźne aktywowane przez różne typy komórek. To pierwsza linia obrony przed substancjami drażniącymi i potencjalnymi alergenami. Wysuszona, popękana skóra zwiększa ryzyko infekcji bakteriami i wirusami. Dlatego kluczowe jest, aby zawsze była w dobrej kondycji.
“Skóra to jest nasza – tak zawsze lubię mówić – największa i najbardziej trwała sukienka na całe życie. Bo my kobiety lubimy często inwestować w nowe rzeczy i wydawać kupę pieniędzy na najnowszy krzyk mody, a pamiętajcie, żeby dobrze i mądrze zainwestować w swoją skórę zarówno na twarzy, ale i na ciele, bo ma nam służyć najdłużej. Tak naprawdę to jest najdłuższa relacja na całe życie” – mówi dr Agnes Frankel.
Jak możesz zaopiekować się swoją skórą?
Jędrne i wypielęgnowane ciało gwarantuje dobre samopoczucie. Właściwa pielęgnacja połączona ze zdrowym stylem życia może zdecydowanie opóźnić procesy starzenia. Dr Agnes Frankel poleca dodatkowo włączyć do pielęgnacji peelingi. Na tym się jednak nie kończy. Jest wiele innych istotnych faktów, o których trzeba pamiętać każdego dnia, aby polepszyć, a nie pogorszyć stan skóry.
Zainteresowana? Koniecznie posłuchaj podcastu Dermohistorie z dr Agnes Frankel.