Jak się golić bez podrażnień?

Jak się golić bez podrażnień?

Gładka skóra wygląda efektownie i przyciąga spojrzenia. Jednak nawet najbardziej dopracowany efekt potrafi zepsuć ból wywołany podrażnieniami. Jak się golić, by uniknąć zaczerwienienia, swędzenia i szczypania? Poznaj wskazówki, które ułatwią Ci przygotowanie skóry do golenia i zadbanie o nią po goleniu.


Podrażnienia po goleniu – dlaczego tak często występują?

Podrażnienia po goleniu to temat dobrze znany każdemu z nas. Problem dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Bez względu na to, czy golimy brodę, nogi, pachy czy okolice bikini każdorazowo jesteśmy narażeni na wystąpienie podrażnień. Dlaczego po goleniu tak często pojawiają się na skórze krostki, wysypki, drobne guzki i zaczerwienienia? Zwykle wynika to z faktu, że ścinamy maszynką nie tylko włoski, ale także wierzchnią warstwę naskórka. Dzieje się tak z kilku względów. Po pierwsze niedostatecznie naprężamy skórę w trakcie zabiegu. Po drugie zbyt mocno dociskamy ostrza do ciała, a po trzecie operujemy maszynką szybko i nieuważnie.


Czy da się tego uniknąć? Jak się golić bez podrażnień, by od razu po zabiegu móc cieszyć się gładką i piękną skórą? Kluczem do sukcesu jest odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie ciała do zabiegu, używanie sprawdzonych i każdorazowo dezynfekowanych akcesoriów, a także właściwa pielęgnacja po goleniu.


Kiedy wykonać peeling: przed czy po goleniu?

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest złuszczenie skóry. Wiele osób zastanawia się, czy przeprowadzić peeling przed czy po goleniu. Najlepiej zrobić to zanim rozpoczniemy usuwanie owłosienia. Peeling przed goleniem pomoże usunąć martwy naskórek, więc maszynka będzie zbierała tylko włoski. Zabieg ten pozwoli zminimalizować szansę wystąpienia podrażnień. Peeling ma ponadto jeszcze inne zalety – zmiękcza skórę, więc od razu po goleniu możemy cieszyć się gładkim ciałem (jak z reklamy!), a do tego pomaga usunąć wrastające włoski.


Jaki peeling wybrać? Do nóg znakomicie sprawdzi się naturalny peeling kawowy. Możesz sięgnąć po gotowy kosmetyk lub dodać łyżkę fusów po kawie do żelu pod prysznic i taką mieszanką wymasować nogi. Peeling pobudzi krążenie mikrokomórkowe, rozjaśni skórę i doda jej energii. Na twarz lepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny – można go stosować nawet do cery naczynkowej. Pamiętaj o tym, by peeling wykonywać regularnie, nawet 2 razy w tygodniu, i by nie robić go nigdy bezpośrednio po goleniu. Takie działanie mogłoby niepotrzebnie podrażnić skórę.


 
Rozświetlający peeling enzymatyczny do twarzy z kwasami owocowymi Mel Skin - 1
Oszczędzasz 6,75 zł


Gładkie ciało – jak się golić bez podrażnień?

Chcesz raz na zawsze pożegnać się z podrażnieniami po goleniu? Poznaj 8 naszych sprawdzonych porad i pamiętaj o nich na co dzień:


- Często wymieniaj maszynki: golenie się kilka tygodni z rzędu tą samą jednorazową maszynką to prosta droga do podrażnień, a być może nawet infekcji! Jeśli to możliwe, staraj się dezynfekować ostrza po każdym użyciu maszynki. Zastanów się, czy nie warto zainwestować w golarkę elektryczną – ma ona mniej bezpośredni kontakt ze skórą, a goli tak samo dobrze.


- Weź kąpiel: długa kąpiel w ciepłej wodzie zmiękczy owłosienie i skórę, a także otworzy łuski włosów. Zanim ogolisz brodę możesz wykonać kompres na twarz.


- Skróć owłosienie: w przypadku dłuższych włosków – będzie dotyczyło to szczególnie brody i okolic intymnych – niezbędne może okazać się skrócenie owłosienia nożyczkami, a dopiero potem sięgnięcie po maszynkę.


- Zmiękcz włosy przed goleniem: zanim przyłożysz ostrze do skóry, nałóż na wybraną powierzchnię piankę lub żel do golenia i odczekaj kilka minut. Kosmetyk zmiękczy włosy i maszynka będzie miała ułatwione zadanie.


- Nie spiesz się: w czasie golenia pracuj maszynką powoli i precyzyjnie – gól się z włosem, a tylko w ostateczności pod włos.


- Nawilż ciało: po zabiegu pamiętaj o tym, by nawilżyć goloną powierzchnię. Możesz w tym celu sięgnąć po balsam po goleniu, zwykły nawilżający krem, masło shea lub oliwkę do ciała.


- Włóż przewiewne ubranie: staraj się golić wieczorem, a po zabiegu ubierz się w luźną odzież i bawełnianą bieliznę. Pozwól skórze odpocząć.


- Wyczyść maszynkę: po goleniu wyczyść ostrza, wypłucz je pod bieżącą wodą i zdezynfekuj. Następnie osusz papierowym ręcznikiem i schowaj. W ten sposób zapobiegniesz nagromadzeniu bakterii.


Jak golić brodę, aby uniknąć zaczerwienienia twarzy?

Niektórzy mężczyźni golą się codziennie, inni robią to tylko od czasu do czasu. Bez względu na to, w której grupie się znajdujesz i tak jesteś narażony na powstawanie podrażnień po goleniu. Jak ich uniknąć? Staraj się golić zawsze po kąpieli lub ciepłym prysznicu, gdy włosy są miękkie i łatwo poddają się ostrzu. Znajdź swój ulubiony kosmetyk do golenia i wsmaruj go w brodę – nigdy nie gól się „na sucho”. Dbaj o to, by Twoja maszynka zawsze była ostra i gotowa do pracy. Jeśli używasz maszynek jednorazowych – miej kilka sztuk w zapasie. Warto wybierać takie z paskami nawilżającymi i ruchomą główką, która dobrze dopasowuje się do kształtów twarzy.



Gól się powoli i dokładnie, pośpiech nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Staraj się nie przeciągać maszynką dwa razy w tym samym miejscu (chyba że to naprawdę konieczne), bo to prosta droga do podrażnień. Często płucz ostrze, by zmyć nadmiar zgolonych włosków. Do trudno dostępnych miejsc użyj precyzyjnego trymera. Po goleniu przepłucz twarz chłodną wodą i delikatnie osusz ją świeżym ręcznikiem, możesz też użyć ręcznika papierowego. Nie zapomnij wmasować w skórę balsamu, kremu lub wody po goleniu, która złagodzi ewentualne podrażnienia i zadba o cerę.


Co na podrażnienia po goleniu?

Co zrobić, jeśli mimo starań i tak doszło do podrażnień? W takiej sytuacji oprócz dedykowanych kosmetyków po goleniu możesz sięgnąć po tłusty krem (nawilżający kosmetyk mógłby wzmóc uczucie pieczenia). Znakomicie sprawdzą się też naturalne oleje – kokosowy, arganowy, ze słodkich migdałów, a nawet oliwa z oliwek. Ulgę może przynieść także żel aloesowy i olejek z drzewa herbacianego o właściwościach antybakteryjnych. 



Co jeszcze sprawdzi się na podrażnienia po goleniu? Prostym sposobem będzie chłodzący kompres – niewielki ręcznik zanurz w zimnej wodzie, odciśnij nadmiar płynu i nałóż na zaczerwienione miejsce. Możesz wykonać też okład z torebek rumianku. Okazuje się, że taki kompres działa nie tylko na zmęczone oczy. Podrażniona skóra zdecydowanie podziękuje nam za ten ruch.



Jak się golić bez podrażnień? By cieszyć się gładką skórą bez dolegliwości bólowych, powinniśmy przede wszystkim golić się powoli i w skupieniu. Przed goleniem warto wykonać peeling i wziąć kąpiel, która zmiękczy skórę. Należy unikać golenia się „na sucho”, a po zabiegu sięgać po krem łagodzący, np. na bazie alantoiny. Dzięki takiej pielęgnacji będziemy mogli zapomnieć o szczypaniu, swędzeniu i zaczerwienieniach. Warto!


 
Krem do golenia dla mężczyzn z olejem z awokado i skwalanem zmiękczający zarost Berani - 1
 
Pianka do golenia z awokado, wodą brzozową i niacynamidem łagodząca podrażnienia Fluff - 1

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz