Olej migdałowy - jakie ma właściwości, do czego służy w kosmetyce?
Jak działa i kiedy warto go stosować?
Olej ze słodkich migdałów słynie z bogactwa składników o działaniu prozdrowotnym. Chętnie wykorzystywany w kosmetyce pomaga zadbać o kondycję skóry oraz włosów. Przeczytaj, kiedy warto sięgnąć po olej migdałowy i jak go używać!
Olejek migdałowy pozyskuje się z nasion migdałowca pospolitego w procesie tłoczenia na zimno. Migdałowiec porasta tereny Azji Mniejszej i Środkowej, jednak od lat uprawiany jest w Południowej Europie, Ameryce i Północnej Afryce. Olej migdałowy jest gęstą cieczą o żółtym zabarwieniu i słodkawym zapachu. W jego składzie wyodrębniono kwas oleinowy oraz linolowy. Bogactwo witamin i substancji o działaniu leczniczym sprawia, że olejek stał się substancją chętnie wykorzystywaną w produkcji kosmetyków, które chronią skórę, opóźniają efekty starzenia. Ten naturalny emolient używany jest do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania olejku jest uczulenie na migdały. Sprawdź, dlaczego i Ty powinnaś wypróbować moc pochodzącą wprost z natury.
Olej migdałowy i jego unikalny skład
Olej z migdałów znalazł zastosowanie w kuchni. Jego spożywcza odmiana stosowana jest głównie w dietach redukcyjnych. Mówi się, że jest to sprzymierzeniec tych, którzy toczą walkę z nadprogramowymi kilogramami. Najbardziej zasłużył się jednak jako pogromca urodowych niedoskonałości. Z jego pomocą możesz pokonać rozstępy, zmarszczki czy przebarwienia. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą jego unikalnego składu. Olejek migdałowy zawiera witaminy A, D, E oraz z grupy B (B1, B2, B6), a także minerały jak wapń, magnez, potas, cynk, sód, fosfor. I na tym nie koniec, olej ze słodkich migdałów zawiera również:
- kwasy fenolowe;
- flawonoidy;
- kwas ferulowy;
- proteiny.
Dzięki obecności silnych antyoksydantów olejek migdałowy wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Jednocześnie tworzy on na powierzchni skóry barierę ochronną, która niweluje negatywny wpływ czynników zewnętrznych – zanieczyszczeń powietrza, promieniowania słonecznego.
Właściwości i zastosowanie olejku migdałowego w kuchni
Naturalny olej migdałowy wykorzystywany jest na wiele sposobów zarówno jako olej jadalny, jak i preparat stosowany zewnętrznie, na skórę czy włosy. W zależności od tego, jak użyjesz olejku, możesz spodziewać się innych efektów. Olej dodawany do posiłków przyniesie ci wiele korzyści zdrowotnych:
- wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego;
- obniża poziom złego cholesterolu;
- obniża poziom cukru we krwi;
- działa przeciwzapalnie;
- poprawia pamięć;
- uszczelnia naczynia krwionośne;
- pomaga utrzymać prawidłową masę ciała;
- zwiększa libido.
Jak korzystać z dobroczynnych właściwości olejku ze słodkich migdałów?
Z dobroczynnego działania olejku migdałowego możesz także korzystać, wybierając kosmetyki z jego dodatkiem. Dlaczego warto postawić na ten naturalny produkt? Możesz używać go do codziennej pielęgnacji całego ciała, czerpiąc nie tylko chwilową przyjemność, ale wyglądając długotrwałych efektów:
- nawilżenia i zmiękczenia naskórka;
- odżywienia skóry;
- poprawy ukrwienia;
- zniwelowania drobnych zmarszczek;
- likwidacji przebarwień;
- poprawy kondycji włosów;
- złagodzenia objawów stanów zapalnych, podrażnień;
- odbudowy łamliwych i delikatnych paznokci.
Jak zatem używać olejku, które kosmetyki są warte zainteresowania? Migdałowy olejek znajdziesz w preparatach do każdego rodzaju skóry, włosów, paznokci. Cenne właściwości ukryto w peelingach, żelach do mycia, maskach, kremach. Podpowiadamy, co wybrać!
Olej ze słodkich migdałów w preparatach do pielęgnacji ciała
Olejek migdałowy możesz wykorzystać do masażu twarzy i dekoltu. Przeznaczony dla kobiet i mężczyzn, do każdego rodzaju skóry głęboko ją nawilża i odżywia. Facial Oil Raspberry & Rosmarin ujędrnia skórę, przywraca jej elastyczność, poprawia koloryt. Co ważne, nie pozostawia na skórze tłustej warstwy i bardzo dobrze się wchłania. Preparat powstał na bazie naturalnych składników, jak olejek migdałowy, olejek z pestek winogron i malin, witamina E oraz ekstrakt rozmarynowy. Jeśli marzysz o pełnej regeneracji, sięgnij po mocno nawilżające serum na noc. Formuła oparta jest o naturalne składniki pochodzenia roślinnego – olej migdałowy, olej z awokado, jojoba oraz z pestek winogron i śliwek. Przeciwutleniacze, kwasy Omega 3 i 6, moc witamin, nienasycone kwasy tłuszczowe sprawią, że Twoja skóra będzie nawilżona i odświeżona jak nigdy dotąd. Serum Moon Drops to skoncentrowany preparat, dlatego wystarczy kilka kropel każdego wieczoru.
Olejek migdałowy na rozstępy
Rozstępy to problem, z którym boryka się wiele pań. Defekt skóry często pojawia się w okresie ciąży, dlatego tak ważna jest odpowiednia jej pielęgnacja. Pamiętaj, by sięgać jedynie po bezpieczne kosmetyki. Przed porodem, a także po rozwiązaniu nakładaj na skórę preparat będący połączeniem naturalnych olejków – migdałowego, arganowego, kokosowego, makadamia, z pestek winogron. Kompleks cennych składników nawilża skórę, uelastycznia, regeneruje i zapobiega powstawaniu rozstępów. Warto zadbać także o biust, odżywiając i zapobiegając starzeniu się delikatnej skóry. Połączenie olejków naturalnych z kwasem hialuronowym i kompleksem witamin to kosmetyk idealnie nadający się do codziennej pielęgnacji skóry dekoltu i piersi.
Pielęgnacja skóry w czasie ciąży to zagadnienie, o którym wiele przyszłych mam zapomina. Warto jednak poświęcić każdego dnia, choć kilka chwil na zabieg, który pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji. Pamiętaj, że to szczególnie trudny dla niej czas, dlatego wzmacniaj, nawilżaj, uelastyczniaj. Rozwiązaniem dopasowanym do potrzeb wszystkich mam jest olejek Lili&Mu, który zawiera jedynie bezpieczne składniki – olejek migdałowy, kokosowy, arganowy, makadamia oraz z pestek winogron. Bez obaw możesz stosować go zarówno w ciąży, jak i po porodzie. Uelastyczniając naskórek, w prosty sposób zapobiegniesz pojawieniu się nieestetycznych rozstępów.
Jak pielęgnować skórę niemowląt?
Właściwości nawilżające możesz wykorzystać także w pielęgnacji niemowląt. Olejek migdałowy z powodzeniem sprawdzi się w roli balsamu do ciała lub emolientu dodanego do kąpieli. Dzięki niemu dogłębnie nawilżysz delikatną skórę malucha. Olejek stworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Olej ze słodkich migdałów (Prunus Amygdalus Dulcis) znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów i paznokci, nadaje się do każdego typu cery. Wykazuje działanie nawilżające, dlatego warto stosować go w przypadku włosów suchych, przesuszonej skóry, zniszczonych paznokci. Olejek jest wykorzystywany w aromaterapii, a także do wykonania masażu. Można go nakładać bezpośrednio na skórę. Jeśli czujesz, że Twoja skóra potrzebuje wsparcia, nawilżenia, regeneracji, wypróbuj moc olejku ze słodkich migdałów!