Olej z czarnuszki na włosy - czy pomaga na włosy, jak stosować?
Inne zastosowanie oleju z czarnuszki
Olejek z czarnuszki słynie z licznych właściwości prozdrowotnych, dlatego znalazł swoje miejsce zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Jak działa olej z czarnuszki na włosy? W jaki inny sposób można go wykorzystać? Zebraliśmy dla ciebie przydatne informacje. Sprawdź!
Olej z czarnuszki (Nigella Sativa) powstaje w procesie tłoczenia nasion czarnuszki siewnej. Roślina ta znana jest także jako kmin czarny, kolendra siewna. Jej właściwości wykorzystywano już w starożytności. Dziś stosowana jest jako przyprawa o gorzkim, lekko korzennym smaku i intensywnym zapachu. Działanie prozdrowotne olej z czarnuszki zawdzięcza obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i licznych składników mineralnych. Czarnuszka ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również kondycję włosów i skóry. Jak działa olej z czarnuszki na włosy, a jak na skórę twarzy? Tłumaczymy, dlaczego warto stosować kosmetyki z jego dodatkiem do pielęgnacji całego ciała.
Czarnuszka – dlaczego warto stosować olejek z czarnuszki?
Nasiona z czarnuszki wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Nic dziwnego, że pozyskiwany z nich olejek stał się jednym z bardziej cenionych naturalnych składników preparatów do pielęgnacji ciała i włosów. Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawia, że coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki tworzone na bazie wyciągów z roślin czy właśnie olejków – rycynowego, arganowego, migdałowego oraz z czarnuszki. Ten ostatni zdobył pozycję dzięki prozdrowotnym właściwościom:
- przeciwutleniającym;
- przeciwzapalnym;
- przeciwgorączkowym;
- przeciwbólowym;
- przeciwbakteryjnym;
- przeciwgrzybiczym;
- przeciwalergicznym.
Zastosowanie oleju z czarnuszki i jego wpływ na zdrowie
Olejek z czarnuszki obniża ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy, hamuje szkodliwe działanie wolnych rodników, pomaga zwalczyć pasożyty. Stosowany jest jako lek wspomagający leczenie kataru siennego i przeziębienia. Polecany w przypadku problemów z układem pokarmowym, ponieważ łagodzi wzdęcia i wspomaga pracę wątroby. Warto sięgnąć po niego przy zatruciach pokarmowych, nieżytach i wrzodach żołądka, nadmiernych gazach. Uważa się także, że ma działanie antynowotworowe, dlatego do diety włączają go chorzy na nowotwory płuc czy trzustki. Najbardziej znane jest jednak jego zastosowanie w kosmetyce. Zobacz dlaczego!
Olej z czarnuszki na włosy. Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Stosowanie oleju z czarnuszki pozwala zadbać o skórę głowy i włosy. Regularnie stosowane preparaty zawierające w składzie Nigella Sativa sprawią, że twoje włosy będą gęste i lśniące, a skóra zdrowa, bez oznak łupieżu oraz podrażnień. Jakie problemy możesz rozwiązań z jego pomocą?
- olej z czarnuszki regeneruje, przyspiesza pojawianie się nowych mieszków włosowych, przedłuża fazę wzrostu włosa;
- preparaty z olejkiem pomagają leczyć łysienie plackowate, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu włosów;
- olej łagodzi podrażnienia, hamuje rozwój grzybów odpowiedzialnych za choroby skóry;
- pomaga eliminować łupież;
- zapobiega przetłuszczaniu włosów;
- dotlenia skórę głowy, pomaga zachować jej prawidłowe pH;
- wzmacnia cebulki;
- przyspiesza porost włosów.
Jak wykorzystać właściwości oleju z czarnuszki?
Olejek z czarnuszki możesz wetrzeć w skórę głowy. Olejowanie włosów przeprowadzaj na sucho lub mokro – niewielką ilość oleju należy wcierać na całej długości włosów, a następnie przykryć je czepkiem lub ręcznikiem. Po upływie 30–60 minut musisz umyć włosy szamponem. Olej z nasion czarnuszki wzmacnia włosy, zapobiega rozdwajaniu końcówek włosów, pobudza i nawilża cebulki, łagodzi świąd. Regularne stosowanie oleju z czarnuszki pomoże poprawić stan włosów – staną się one mocniejsze, nie rozdwajają się i nie łamią. Olej stosowany na włosy zapobiega ich przedwczesnemu siwieniu na skutek nadmiernego stresu, niedoboru witamin czy pod wpływem wystawiania na promieniowanie słoneczne. Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepszy efekt, możesz masować skórę głowy, używając kilku kropli oleju.
Olej z czarnuszki na twarz - dlaczego warto go stosować?
Olej z czarnuszki służy nie tylko do pielęgnacji włosów, ale także skóry. Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki? Oto pozytywne skutki jego używania:
- pomaga w walce z trądzikiem;
- zmniejsza zaskórniki;
- zmniejsza podrażnienia;
- łagodzi oparzenia słoneczne;
- przywraca skórze blask;
- rozjaśnia blizny;
- wygładza płytkie zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych;
- nawilża skórę;
- stymuluje skórę do odnowy;
- poprawia owal twarzy.
Dobroczynne właściwości olejku z czarnuszki przyniosą efekty przy regularnym i długotrwałym stosowaniu.
Olej z czarnuszki na skórę
Olejek z czarnuszki zawierający cenne antyoksydanty zachwyca już od wieków. Dziś możesz korzystać z dobrodziejstw natury, sięgając po kosmetyki z jego dodatkiem. Krem Mel Skin przeznaczony dla cery problematycznej z olejkiem z czarnuszki oczyszcza i regeneruje skórę. Tonizuje, nawilża, odżywia, łagodzi objawy egzemy, trądziku oraz likwiduje przebarwienia. Zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum, hamuje procesy starzenia się skóry. Oprócz oleju z czarnuszki krem zawiera olejek arganowy i olejek lawendowy. Jeśli zmagasz się z problemami skórnymi, wypróbuj moc kojącego balsamu z olejkiem z czarnuszki i rdestem. Krem Ay 2 Water Pepper koi i regeneruje, napina i wygładza. Jak widzisz, naturalny olej z czarnuszki to wsparcie dla twojej skóry i włosów.
Olej z czarnuszki - zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne
Olej z czarnuszki możesz stosować nie tylko zewnętrznie. Najlepsze efekty osiągniesz, używając jednocześnie oleju spożywczego. Tłoczony na zimno olej wykazuje działanie przeciwzapalne i hamuje rozwój wielu schorzeń. Możesz dodawać go do posiłków lub spożywać samodzielnie. Pamiętaj jednak, by zaczynać od małych porcji (pół łyżeczki) i stopniowo zwiększać ilość do dwóch łyżeczek. Oleju nie wolno spożywać na czczo.
Olej z czarnuszki to skarb z natury, dzięki któremu możesz w szczególny sposób zadbać o swoje włosy, cerę i zdrowie. Wybierając kosmetyki, stawiaj na dobry skład i sprawdzoną recepturę. Pamiętaj o mocy olejków – z czarnuszki, migdałowego, arganowego czy rycynowego. Z ich pomocą pielęgnuj ciało, zażywaj masaży i korzystaj z aromaterapii.