Palma sabałowa na włosy i nie tylko. Jakie ma właściwości i opinie?

Palma sabałowa na włosy i nie tylko. Jakie ma właściwości i opinie?

Stosowana przede wszystkim w leczeniu łysienia i chorób prostaty, ma też szereg innych właściwości prozdrowotnych. Palma sabałowa, bo o niej mowa, działa przeciwzapalnie, pomaga zniwelować łojotok i hamuje wypadanie włosów. Dlaczego warto zainteresować się wyciągiem lub ekstraktem z palmy sabałowej? Wyjaśniamy!


Co to jest palma sabałowa?

Ta roślina palmowata rodem z Ameryki Północnej cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród plemion Indian. Stosowana była m.in. do leczenia chorób układu moczowego czy łagodzenia skutków bolesnych menstruacji. Do Europy przybyła dopiero w XIX wieku, lecz od razu zyskała popularność, która trwa do dzisiaj. Dlaczego palma sabałowa, zwana inaczej saw palmetto, sabal minor i bocznią piłkowaną, jest tak niezwykła? Wszystko przez drogocenne właściwości jej owoców. Zawierają ogromne ilości fitosteroli, kwasów tłuszczowych, a także flawonoidów, polisacharydów, aminokwasów, garbników i węglowodanów. Sekret palmy sabałowej tkwi więc w bogactwie składników odżywczych i mineralnych.


Właściwości ekstraktu z palmy sabałowej

Ten naturalny składnik ułatwi uporanie się z wieloma problemami. Na co pomaga palma sabałowa? Oto garść właściwości i możliwych zastosowań:

- Poprawia kondycję skóry: łagodzi łojotok i wycisza zmiany trądzikowe, a do tego zwiększa elastyczność skóry i działa nawilżająco. Ma również właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne.

- Hamuje wypadanie włosów: palma sabałowa powszechnie stosowana jest przez mężczyzn w leczeniu łysienia androgenowego. Sięgać po nią mogą jednak również kobiety po ciąży lub w okresie menopauzy, gdy zwiększa się ilość wypadających włosów.

- Zmniejsza ryzyko zachorowalności na niektóre choroby: mowa o nowotworach, cukrzycy i miażdżycy. Za takie właściwości ekstraktu z palmy sabałowej odpowiedzialne są flawonoidy, znajdujące się w jej owocach w dużej ilości.

- Ogranicza wchłanianie cholesterolu: a jednocześnie wyraźnie zmniejsza ilość wytwarzanego cholesterolu przez wątrobę.


Wpływ wyciągu z palmy sabałowej na włosy

Palma sabałowa ma niezwykle korzystny wpływ na urodę. Z jednej strony widocznie poprawia kondycję skóry, z drugiej skutecznie hamuje proces wypadania włosów. Jak stosować palmę sabałową na włosy? Na przykład w formie odżywki Fortesse z ekstraktem z tej rośliny w składzie. To najwygodniejsza w codziennym użytku, ale nie jedyna opcja.


 
Odżywka na porost włosów dla kobiet do włosów słabych i wypadających Fortesse 150 ml Halier - 1
Oszczędzasz 21,80 zł
 
Szampon do włosów osłabionych z tendencją do wypadania z wyciągiem z kozieradki Vis Plantis - 1
Niedostępny
 
Ochronna Mgiełka do włosów o zapachu orzeźwiającego koktajlu tropikalnego so!flow - 1

Palma sabałowa a testosteron – dlaczego warto stosować ją na łysienie?

Zakola, przerzedzanie się włosów na czubku głowy… Łysienie androgenowe to problem, z którym zmaga się wielu mężczyzn, jednak i kobiet ten temat nie omija. W jakiej formie warto stosować palmę sabałową na łysienie?

- Wcierki do włosów: jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z łysieniem są wcierki na porost, nakładane bezpośrednio na skalp. Te zawierające palmę sabałową pobudzają mikrokrążenie, wzmacniają cebulki i wydłużają żywotność włosów, a przy tym zagęszczają i odżywiają pasma.

- Suplementy diety: dzięki wysokiej zawartości witamin i mikroelementów doskonale wpływają nie tylko na kondycję włosów, ale także stan całego organizmu. Suplementów diety z palmą sabałową warto szukać w Nutridome. Mowa np. o nutrikosmetyku Hairvity Men Halier w formie miękkich kapsułek. Oprócz wyciągu z palmy sabałowej produkt ten zawiera również ashwagandhę i kwas hialuronowy.

- Esencje do skóry głowy: esencja S.O.S. BioUp z palmą sabałową aktywizuje mieszki włosowe do wzrostu i wydłuża fazy aktywnego wzrostu włosa, wzmacniając włosy już na etapie ich tworzenia się.


 
Wzmacniająca wcierka do skóry głowy na wypadające włosy Esencja SOS BIOUP - 1
Niedostępny

Przepis na domową wcierkę z palmy sabałowej

Kupiona w sklepie lub zrobiona samodzielnie, wcierka z palmy sabałowej okaże się doskonałym wyborem do walki z nadmiernym wypadaniem włosów. Jeśli mamy odrobinę  czasu, możemy przygotować ją w domowym zaciszu.


Składniki:

- 1 szklanka wody,

- 1 łyżeczka suszonego tymianku,

- 15 owoców palmy sabałowej (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością),

- 3 krople oleju rozmarynowego.


Przygotowanie:

W misce umieszczamy owoce palmy sabałowej i tymianek. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zalewamy nią owoce. Pozostawiamy do zaparzenia i ostudzenia. Następnie usuwamy z owoców pestki, dodajemy do miski olejek i całość blendujemy na gładką masę. Wcierkę przechowujemy w lodówce (dzięki temu na dłużej zachowa świeżość), wmasowujemy w skalp wieczorem i pozostawiamy na noc. Rano myjemy głowę. Zabieg możemy powtarzać codziennie aż do uzyskania zadowalających efektów.


Tabletki z palmy sabałowej na lepszą kondycję skóry

Palmę sabałową możemy przyjmować w różnych postaciach – także w wygodnych w dozowaniu tabletkach. Wówczas mikro- i makroelementy zadziałają na organizm od środka, co w przypadku dużych problemów z cerą może być znacznie korzystniejsze od działania powierzchniowego. W suplemencie diety Zdrowa Skóra Nutridome znajdziemy nie tylko palmę sabałową, ale także:

- kolagen, który wypełnia zmarszczki i blizny, pozostawiając skórę gładką, miękką i wyraźnie młodszą,

- l-argininę, która hamuje procesy starzenia skóry,

- ekstrakt z zielonej herbaty, który szybko i sprawnie usuwa nagromadzone w skórze i organizmie toksyny,

- kwas hialuronowy, który wiąże wodę w komórkach skóry i zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu.


Zdecydowanie warto spróbować!


 
Kolagen tabletki z kolagenem typu II Zdrowa skóra Nutridome 60 kapsułek - 1
Niedostępny

Palma sabałowa czy wierzbownica – co wybrać?

Zarówno palma sabałowa, jak i wierzbownica wykorzystywane są do walki z łysieniem. Czym jednak różnią się te rośliny? Wierzbownica, podobnie jak palma sabałowa, pomaga zwalczyć trądzik i łojotok, poprawia ogólną kondycję cery, wzmacnia cebulki i mieszki włosowe, wykorzystywana jest także do leczenia prostaty. Działanie obu roślin jest więc bardzo podobne – z powodzeniem można używać ich zamiennie. Wierzbownica może jednak wywoływać reakcje alergiczne, a także prowadzić do rozstrojenia cyklu menstruacyjnego, choć oczywiście nie w każdym wypadku te skutki uboczne wystąpią. Przed zakupem suplementu z wierzbownicą warto zasięgnąć opinii farmaceuty.


Czy palma sabałowa jest dla każdego? Skutki uboczne

Palma sabałowa to naturalny i delikatny środek, którego przyjmowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Niestety nie każdy może sięgać po środki z palmą sabałową w składzie. Palmy sabałowej, szczególnie w formie tabletek i naparów do picia, nie powinny przyjmować kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, ciężarne, a także matki karmiące. Przeciwwskazaniem do stosowania palmy sabałowej są również zaplanowane zabiegi chirurgiczne – w tym wypadku warto zaczekać do zakończenia okresu rekonwalescencji.


Do skutków ubocznych doustnego przyjmowania palmy sabałowej możemy zaliczyć: zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunki, obfite miesiączki, ale także krwawienia z jamy ustnej czy zmniejszenie krzepliwości krwi. U większości osób palma sabałowa jest jednak dobrze przyswajalna i nie wiąże się z żadnymi nieplanowanymi reakcjami. Gdyby jednak cokolwiek nas niepokoiło, warto zapytać o opinię lekarza lub farmaceutę.



Palma sabałowa, znana już przez tradycyjne plemiona indiańskie, współcześnie równie chętnie wykorzystywana jest do produkcji kosmetyków i suplementów diety. Wszechstronne właściwości tej rośliny niosą wiele korzyści. Kto powinien sięgać po wcierki i tabletki z palmą sabałową? Przede wszystkim osoby, które zmagają się z problemem przedwczesnego łysienia, a także posiadacze cery problematycznej i łojotokowej. Gdzie znaleźć produkty z palmą sabałową? Oczywiście w sklepie Nutridome. Zapraszamy!


 
Wzmacniający booster do skóry głowy o zapachu orzeźwiającego koktajlu tropikalnego so!flow - 1
 
Odżywka do włosów osłabionych z tendencją do wypadania z ekstraktem z kozieradki Vis Plantis - 1

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz