Kosmetyki dla kobiet w ciąży - czego możesz używać?
W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do znacznych zmian hormonalnych i fizjologicznych. Te z kolei mogą prowadzić do uciążliwych problemów skórnych, takich jak choćby przebarwienia, pękające naczynka czy rozstępy. Przyszłe mamy powinny zatem zadbać o dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji w ciąży, które pomogą im zachować piękny i zdrowy wygląd. Jednocześnie muszą mieć świadomość, jakich składników z uwagi na bezpieczeństwo dziecka należy unikać. Na co więc warto zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki dla kobiet w ciąży?
Kosmetyki w ciąży
Bardzo często kobiety spodziewające się dziecka borykają się z rozmaitymi problemami skórnymi. Stąd też znaczna część pytań ze strony przyszłych mam dotyczy właśnie kosmetyków do pielęgnacji w ciąży. Poza tym, że powinny one skutecznie przeciwdziałać rozmaitym zmianom skórnym, to jednocześnie ich skład nie może zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu rozwijającego się dziecka.
Odpowiednio dobrane kosmetyki dla kobiet w ciąży odgrywają istotną rolę zarówno w profilaktyce, jak i w pielęgnacji powstałych już problemów. Warto zatem wiedzieć, z jakimi zmianami skórnymi w tym okresie przyjdzie się nam zmierzyć. Regularne stosowanie profesjonalnego balsamu lub kremu w ciąży może bowiem skutecznie łagodzić nieprzyjemne objawy, a także zadbać o zdrowy wygląd cery po porodzie.
Najczęściej za powstawanie zmian skórnych odpowiedzialny jest układ hormonalny, w ramach którego dochodzi do wzmożonej produkcji estrogenów i progesteronu. Do przykładowych konsekwencji tego procesu należą m.in. nadmierna pigmentacja (objawiająca się np. powstawaniem rozmaitych przebarwień), zakłócenia pracy gruczołów łojowych (prowadzące np. do przesuszenia cery) czy zaburzenia układu krwionośnego (co zwiększa ryzyko pękających naczynek). Dlatego wybierając kosmetyki w ciąży, warto wziąć pod uwagę potencjalne problemy, a także na bieżąco reagować na rozwijające się zmiany skórne.
Zasada ta jest szczególnie ważna w przypadku rozstępów, których powstanie uzależnione jest od wielu czynników (w tym nadmiernej produkcji kortyzolu, prowadzącego do osłabienia włókien kolagenowych). Regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji w ciąży może skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się tych początkowo czerwonych, a następnie perłowo-białych pasm. (więcej na temat ich zapobiegania piszemy w artykule: Rozstępy w ciąży – jak zapobiegać?).
Kosmetyki dla mam w ciąży
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta kosmetyków dla mam w ciąży, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę w trakcie ich wyboru. Zmiana gospodarki hormonalnej czy szybki wzrost wagi mogą prowadzić do istotnych zmian, zwłaszcza w takich miejscach jak brzuch, piersi, uda czy nogi. Planując kompleksową pielęgnację ciała i kupując kosmetyki w ciąży, warto więc zwrócić szczególną uwagę na te partie, których skóra narażona jest na rozciąganie, utratę elastyczności, a także powstawanie przebarwień czy pękających naczynek. Nie może również zapomnieć o preparatach, które dogłębnie nawilżą skórę, a jednocześnie sprawią, że codzienne zabiegi staną się źródłem odprężenia.
Wśród kosmetyków dla mam w ciąży dostępne są zarówno produkty o szerokim działaniu, jak i receptury przeznaczone do zapobiegania lub redukowania objawów określonych dolegliwości. W tym wyjątkowym okresie każda z kobiet powinna jednak rozważyć zakup m.in.:
• Kremu dla kobiet w ciąży na brzuch – z uwagi na szybkie zwiększenie obwodu tej części ciała, skóra narażona jest na szereg zmian. Kluczową kwestią jest zatem jej odpowiednia regeneracja i odżywienie. Doskonałym wyborem jest również specjalny olejek do smarowania brzucha w ciąży, który skutecznie nawilża i zwiększa elastyczność naskórka.
• Emolienty do mycia i pielęgnacji skóry – rozmaite preparaty o działaniu nawilżająco-natłuszczająco-regenerującym. Najbardziej popularną ich postacią jest oliwka, która m.in. łagodzi stany zapalne czy pobudza produkcję kolagenu. Okaże się również niezawodnym wsparciem w pielęgnacji nowo narodzonego malucha, o czym piszemy w artykule: Oliwka dla dzieci – co musisz o niej wiedzieć?
• Kremu na żylaki w ciąży – ciężkość i silny ból nóg może być pierwszym objawem rozpychania się żył, które ulegają poszerzeniu i skręceniu. W następstwie tego powstają żylaki, które są nie tylko problemem natury estetycznej, lecz także mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Z uwagi na bezpieczeństwo dziecka nie można jednak zwykle używać specjalistycznych preparatów dostępnych w aptekach, a wybierać jedynie naturalne kosmetyki dla kobiet w ciąży.
• Preparatów do kąpieli – przyszłe mamy powinny również zadbać o chwilę odprężenia, która okaże się zbawienna dla ich wrażliwej skóry. Produkty te dostępne są w formie proszku, którego niewielką ilość wystarczy dodać do wanny z wodą. Doskonałym przykładem jest kozie mleko do kąpieli, które wyróżnia się odżywczo-nawilżającym działaniem.
• Produktów do pielęgnacji biustu – rozmaite kosmetyki dla przyszłych mam, których regularne stosowanie pozwala zapobiec powstaniu rozstępów. Warto również pomyśleć o specjalnym balsamie do brodawek, które w tym okresie mogą cechować się dużą wrażliwością.
Oczywiście lista kosmetyków do pielęgnacji w ciąży powinna być tworzona w oparciu o aktualne potrzeby przyszłej mamy. Nie każda kobieta musi bowiem borykać się z przesuszoną cerą, żylakami czy rozstępami. Warto jednak mieć na uwadze, że znacznie łatwiej zapobiegać niż przeciwdziałać rozmaitym problemom skórnym.
Bezpieczne kosmetyki w ciąży
Mając na względzie dobro dziecka, wiele przyszłych mam pyta, jak wybrać bezpieczne kosmetyki w ciąży. Z pewnością warto uważnie przyjrzeć się składowi danego preparatu oraz wykluczyć obecność szkodliwych substancji oraz alergenów. Kobiety spodziewające się dziecka i cierpiące na alergie mogą bowiem mieć utrudnione leczenie (przez duże ograniczenia w przyjmowaniu środków farmakologicznych).
Dodatkowo bezpieczne kosmetyki w ciąży wyróżniają się prostą recepturą, która powstała na bazie składników naturalnego pochodzenia. Okażą się one skutecznym wsparciem w odbudowie płaszcza lipidowego, a także w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, która w tym okresie narażona jest na przesuszenie.
Na jakie składniki warto zwrócić uwagę, wybierając naturalne kosmetyki w ciąży? Przyszłe mamy powinny zainteresować się preparatami, których skład został wzbogacony m.in. o masło shea, pantenol, spirulinę, witaminę E czy kompleks rozmaitych olejów (np. z nasion słonecznika). Dużą popularnością wśród kobiet w ciąży cieszą się również kosmetyki z aloesem. Wykazują one szereg pozytywnych właściwości m.in. nawilżają, odżywiają i poprawiają elastyczność. Z tego względu rozmaite preparaty np. balsam lub krem z aloesem bardzo często wykorzystywane są do pielęgnacji skóry w ciąży, aby nie była ona wiotka i mało jędrna.
Naturalny emolient, który nie uczula i nie podrażnia skóry to masło shea, którego właściwości ekstremalnie nawilżające sprawiają, że jest to produkt idealny również dla kobiet w ciąży. Kosmetyk o właściwościach natłuszczających wspomaga regenerację naruszonego naskórka i jego ochronę pozostawiając skórę promienną i pełną blasku.
Jakie kosmetyki w ciąży?
Wybór odpowiednich kosmetyków podczas ciąży może skutkować piękną i zdrowo wyglądającą skórą nie tylko w okresie oczekiwania na przyjście malucha, ale również po jego narodzinach. Świadoma pielęgnacja przy użyciu sprawdzonych preparatów pozwoli uniknąć nam m.in. mało estetycznych przebarwień na twarzy czy uciążliwych podrażnień na różnych partiach ciała. A zatem po jakie kosmetyki warto sięgnąć w ciąży?
Z uwagi na omawiane wcześniej zjawisko nadmiernej pigmentacji, bardzo istotna jest ochrona skóry przed promieniami słonecznymi. Warto zatem wyposażyć się w odpowiedni krem z filtrem w trakcie ciąży, gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do powstania ciemnych plam na twarzy (tzw. ostudy) oraz przebarwień na innych częściach ciała. Tego typu preparaty powinny być stosowane przez przyszłe mamy zarówno latem, jak i zimą. W przypadku ochrony skóry warto zwrócić uwagę na specjalny balsam do ciała dla kobiet w ciąży, który poza właściwościami ujędrniająco-nawilżającymi, zabezpiecza jednocześnie przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Warto pamiętać, że kobiety spodziewające się dziecka bardzo często borykają się w tym okresie z nasilonymi objawami alergii. Stąd też warto zwrócić uwagę na kosmetyki hipoalergiczne w ciąży, które będą przeciwdziałać tego typu reakcjom organizmu. Zwłaszcza że nasilone objawy alergii mogą również występować u tych kobiet, u których wcześniej nie stwierdzono uczulenia na rozmaite substancje i czynniki.
Tak jak już wspomnieliśmy, szereg zmian hormonalnych, fizjologicznych i metabolicznych prowadzi do pogorszenia kondycji skóry, która staje się sucha i podrażniona. Wśród zakupionych preparatów nie powinno zatem zabraknąć balsamu i kremu nawilżającego dla kobiet w ciąży. Warto, aby w składzie tych kosmetyków znalazły się takie składniki, jak choćby masło shea, aloes czy pantenol itp., które będą przeciwdziałać utracie wody, a także pozostawią skórę odpowiednio jędrną i sprężystą. Znajomość składników, które odznaczają się dogłębnym nawilżeniem, okaże się również przydatna w codziennej pielęgnacji malucha (więcej informacji na ten temat w artykule: Pierwsza kąpiel noworodka – rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na pytania!).
Co ciekawe, istnieje kilka mitów dotyczącego tego, jakich kosmetyków nie używać w czasie ciąży. Dobrym przykładem jest wspomniany wcześniej aloes, który może być wykorzystywany w ramach zewnętrznej pielęgnacji (nie powinien być jednak dostarczany do organizmu w formie pożywienia i napojów). Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie ciąży stosować kosmetyki z witaminą C. Co więcej, kwas askorbinowy okaże się skutecznym wsparciem w wyrównaniu kolorytu i rozjaśnianiu niestetytycznych przebarwień.
Krem antycellulitowy w ciąży
Przyrost tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie rozciąganie się skóry sprawiają, że coraz więcej mam poszukuje kremów wyszczuplających w ciąży. Ponadto, zmiany hormonalne, a ściślej mówiąc nadmierna produkcja estrogenów może doprowadzić do powstania cellulitu. Bardzo często dochodzi bowiem do zaburzeń mikrokrążenia, w wyniku czego krew dostarcza do komórek tłuszczowych za mało tlenu, a odprowadza niewystarczającą ilość produktów przemiany materii. W efekcie gromadzą one więcej tłuszczu, co przybiera formę mało estetycznych grudek na ciele. Nic więc dziwnego, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się krem antycellulitowy dla kobiet w ciąży. Dobierając tego typu preparaty, warto jednak uważnie przeanalizować ich skład.
Decydując się na użycie zarówno kremu wyszczuplającego, jak i kosmetyków antycellulitowych w ciąży, powinniśmy sprawdzić, czy jego receptura oparta jest na kofeinie. Zalicza się ona do substancji, które nie są wskazane do użycia przez przyszłe mamy. Niestety, bardzo często wspomniane kosmetyki zawierają ją w swoim składzie, a tym samym nie powinny być wykorzystywane w codziennej pielęgnacji.
Kosmetyki w ciąży - czego unikać?
W trosce o prawidłowy rozwój dziecka, warto wiedzieć, jakich kosmetyków unikać w trakcie ciąży. Z pewnością należy zrezygnować z preparatów, w których składzie znajdują się sztuczne barwniki i konserwanty (m.in. parabeny czy pochodne formaldehydu), silikony, a także detergenty (SLS, SLEC, ALS). Przyszłe mamy powinny również zaprzestać używania kosmetyków z alkoholem. Długotrwałe stosowanie preparatów z jego dodatkiem może bowiem wpływać na wysuszenie skóry, powstawanie podrażnień, a także na zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Jak wiadomo, problemy tego typu mogą pojawić się już na skutek zmian hormonalnych, warto więc nie nasilać ich objawów.
Dużo wątpliwości wśród kobiet budzi również stosowanie kosmetyków z kwasami w czasie ciąży. Bardzo często tego typu związki znajdują się na liście substancji, których należy unikać w tym okresie. Dotyczy to stosowania m.in. kwasu azelainowego, glikolowego i migdałowego w czasie ciąży. Przy czym warto podkreślić, że nie zagrażają one zdrowiu dziecka, ale mogą po prostu wywoływać podrażnienia na skórze przyszłej mamy.
Jak już wiadomo, kobiety spodziewające się dziecka powinny wyposażyć się w odpowiednie kosmetyki do opalania w ciąży. Dotyczy to jednak preparatów z filtrem, które uchronią je przed szkodliwym promieniowaniem. Przyszłe mamy powinny natomiast unikać kosmetyków z omawianą wcześniej kofeiną, która bardzo często dodawana jest do ich składu w celu wyrównania kolorytu lub podkreślenia naturalnego odcienia opalenizny.