Witamina A - właściwości, występowanie i zastosowanie

Witamina A - właściwości, występowanie i zastosowanie


Witamina A jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy całego organizmu. Dzięki niej możliwe jest poprawne funkcjonowanie wielu narządów, a także rozwój kości i piękny, promienny wygląd skóry. Kiedy po nią sięgać i jakich dobroczynnych właściwości może dostarczyć naszej skórze?

Witamina A - występowanie

Witaminę A, zwaną również retinolem, możemy znaleźć w niektórych produktach, zawierających tłuszcze zwierzęce (np. masło i mleko) oraz roślinne (np. dynia i jarmuż).

Źródła witaminy A to także wszystkie warzywa zawierające wysoką ilość beta-karotenu, jak szpinak, pomidory, marchew i czerwona papryka. Wśród owoców bogatych w karotenoidy możemy wymienić z kolei np. morele, śliwki, a także brzoskwinie i wiśnie.

Witamina A - właściwości i dobroczynne działanie

Witamina A działa dobroczynnie niemal na cały organizm. Dba o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, skutecznie zapobiegając powstawaniu tzw. kurzej ślepoty, czyli pogarszaniu się widzenia w godzinach wieczornych. Jest również niezbędna do prawidłowego przeprowadzania wielu reakcji komórkowych, a także syntezy białek i hormonów. Witamina A to jeden z podstawowych składników budulcowych kości, szczególnie istotny w okresie dojrzewania.

Retinol stanowi również cenioną od lat substancję młodości, dzięki której możliwe jest zachowanie promiennego i młodego wyglądu skóry. Skutecznie walczy z oznakami starzenia, przyczyniając się do zachowania w skórze wilgoci oraz spłycenia zmarszczek. Retinol oraz jego pochodne przyczyniają się do pobudzenia produkcji kolagenu w skórze, dzięki czemu jest o wiele gładsza i jędrniejsza.

Kiedy warto stosować witaminę A?

Kremy, sera oraz inne preparaty zawierające w swoim składzie retinol warto stosować już po 25. roku życia, bez względu na rodzaj cery. Dzięki swoim niezwykłym właściwościom witamina A działa na skórę kompleksowo, lecząc jednocześnie wiele różnych problemów. Może być stosowana zarówno w przypadku trądziku, działając na skórę złuszczająco i regulując pracę gruczołów, jak i w przypadku skóry bardzo suchej, pozbawionej jędrności i poszarzałej.

Witamina A działa szczególnie intensywnie na wierzchnie warstwy naskórka, przez co poprawia koloryt skóry, wyrównuje jej strukturę, a także zmiękcza zrogowacenia. Długotrwałe stosowanie kremów oraz innych preparatów skutkuje również odbudową naskórka, przez co możliwa jest redukcja blizn potrądzikowych oraz zmarszczek.

Witamina A na twarz, włosy i paznokcie

Głównym działaniem witaminy A jest przywrócenie skórze jędrności, uelastycznienie jej i poprawienie napięcia. Choć retinol działa głównie na wierzchnich warstwach naskórka, warto wiedzieć, że niektóre jego cząsteczki potrafią przenikać również do skóry właściwej, co jest niezwykle istotne dla pobudzenia procesu produkcji kolagenu.

Witamina A oraz jej pochodne są wręcz nieocenione w walce z przesuszeniem skóry, łagodzeniem stanów zapalnych, podrażnień, pieczeniem oraz uczuciem ściągnięcia.

Retinoidy przyspieszają również proces gojenia się ran i bardzo często wykorzystywane są w produkcji kosmetyków przeznaczonych dla skóry atopowej. Nieco inna forma witaminy A, czyli beta-karoten, stanowi z kolei bardzo skuteczną tarczę przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA.

Retinol jest również skutecznym środkiem w walce z wypadaniem włosów. Składnik ten odpowiedzialny jest za uregulowanie metabolizmu cebulek włosowych i komórek rogowych skóry głowy, dzięki czemu możliwe jest wzmocnienia włosów od nasady, a także ich zagęszczenie i pogrubienie.

Nadmiar witaminy A oraz jej niedobór

Jak ze wszystkim, również z witaminami nie należy przesadzać. Zarówno niedobór, jak i nadmiar może prowadzić do poważnych powikłań zagrażających zdrowiu i prawidłowej pracy organizmu. Do podstawowych oznak niedoboru retinolu zaliczyć możemy np. osłabione i wypadające włosy, kruche paznokcie, szorstką i poszarzałą skórę, trądzik, przewlekłe zmęczenie, zmniejszenie apetytu oraz wysychanie rogówki.

Nadmiar witaminy A może z kolei wiązać się z uszkodzeniem i złą pracą wątroby, zaburzeniem cyklu menstruacyjnego, a nawet problemami z płodnością. Objawy hiperwitaminozy można również rozpoznać m.in. po zawrotach i bólach głowy, bólu stawów, drażliwości czy świądzie skóry.

Witamina A na trądzik - czy warto?

Nim zdecydujemy się na jakąkolwiek kurację przeciwtrądzikową, warto skonsultować ją z lekarzem dermatologiem. Tylko specjalistyczna diagnoza może pomóc rozwiązać problem, a także wykluczyć ewentualne reakcje alergiczne czy potencjalne skutki uboczne.

Maści zawierające w składzie witaminę A są polecane nie tylko w przypadku leczenia trądziku, ale również atopowego zapalenia skóry, a nawet łuszczycy. Retinol działa zbawiennie na cerę trądzikową - łagodzi i zmniejsza obrzęk, eliminuje podrażnienia i zaczerwienienia. Warto również dodać, że składnik ten prowadzi do złuszczenia zrogowaciałego naskórka i normalizacji gruczołów łojowych.


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz