Właściwości oraz zastosowanie oleju konopnego
Choć nie jest jeszcze tak popularny, jak retinol czy witamina C, olej konopny może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję skóry i włosów. Jakie są jego właściwości? Kiedy sięgać i na co stosować? Koniecznie sprawdź, dlaczego warto dodać go do swojej pielęgnacji.
Olej konopny - właściwości i jego dobroczynne działanie
Olej konopny w kremach polecany jest szczególnie dla wszystkich osób, zmagających się ze skórnymi problemami dermatologicznymi. Skutecznie radzi sobie z takimi chorobami jak łuszczyca, trądzik czy atopowe zapalenie skóry. Olej konopny zmniejsza stany zapalne, opuchliznę i zaczerwienienia, a nawet przyczynia się do szybszej i głębszej regeneracji naskórka.
Jedną z najpopularniejszych propozycji zestawienia oleju konopnego w kosmetykach jest łączenie go z silnymi substancjami nawilżającymi. Przyczynia się do zmiękczenia i wygładzenia skóry, a także do zmniejszenia przesuszenia naskórka oraz odbudowy bariery lipidowej skóry.
Co ciekawe, olej konopny wykazuje również szereg funkcji przeciwsłonecznych, dzięki czemu w jakimś stopniu może również stanowić ochronę przed niekorzystnym działaniem promieni UV. Ponadto zawiera duże ilości witaminy E, jest silnym antyoksydantem skutecznie walczącym z procesami starzenia skóry i działa przeciwtrądzikowo przyczyniając się do normalizacji pracy gruczołów łojowych.
Olej konopny - zastosowanie i przeznaczenie
Dzięki wysokiej zawartości biologicznie czystych substancji o właściwościach, antyseptycznych, antyoksydacyjnych, bakteriobójczych, przeciwzapalnych, regenerujących, może być z powodzeniem stosowany przy każdym typie cery, u osób w każdym wieku.
Wśród najpopularniejszych zaleceń do stosowania zaliczyć można:
- odbudowę płaszcza hydrolipidowego,
- łagodzenie stanów zapalnych skóry głowy,
- regenerację naskórka,
- ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed zanieczyszczeniami,
- łagodzenie stanów zapalnych i przesuszenia skóry,
- działanie antyoksydacyjne,
- wyrównanie kolorytu,
- odżywienie i nawilżenie skóry,
- poprawienie elastyczności i jędrności,
- regulację pracy gruczołów łojowych.
Olej konopny na twarz - dlaczego warto?
Przede wszystkim olej konopny jest dobry dla osób w każdym wieku, co czyni go jednym z bardziej uniwersalnych składników. Ma bardzo wszechstronne działanie i odżywia skórę kompleksowo, poprawiając nie tylko jej kondycję, ale również i koloryt. Już kilka kropel nałożonych bezpośrednio na oczyszczoną i stonizowaną skórę wystarczy, by poczuć jak za jego sprawą, staje się gładsza i miększa. Jeśli jednak w czystej postaci okaże się zbyt ciężki, zawsze można dodać kilka kropli do swojego ulubionego kremu do twarzy.
Dzięki swoim niesamowitym zdolnościom regeneracyjnym przyczynia się do leczenia poważnych chorób skóry, wypełniając powstałe w jej skutek ubytki i dbając o barierę hydrolipidową. Jest również delikatnym, naturalnym płaszczem ochronnym, gdyż zapobiega utracie wilgoci, poprawia odporność skóry na czynniki zewnętrzne, a nawet blokuje promieniowanie słoneczne.
Olej konopny to niezastąpiona pomoc w walce z utratą jędrności skóry i oznakami starzenia. Stosowany regularnie przywraca skórze elastyczność oraz widocznie poprawia jej koloryt, a nawet walczy z przebarwieniami. Jego ogromną zaletą jest również szybkie wchłanianie się w głąb skóry i niepozostawianie oczywistego dla olejów tłustego filmu na skórze.
Olej konopny na włosy?
Olejek konopny może być stosowany również jako produkt do pielęgnacji włosów. Istnieje kilka sposobów jego nakładania, które powinniśmy dobierać pod kątem efektów, jakie pragniemy uzyskać. Wynika on bezpośrednio w łuski włosa, delikatnie je przyciągając i odbudowując ich strukturę. Taka odbudowa ubytków przyczynia się do zmniejszenia tzw. puchu i działa zbawiennie na rozdwojone końcówki. Włosy stają się miękkie, elastyczne, błyszczące i bardziej podatne na układanie.
Nakładanie oleju na sucho
Najszybszy, ale i najmniej dokładny sposób nakładania. Polega na wylaniu odrobinki olejku na ręce i wtarciu go w pasma włosów. Niestety minusem takiej formy aplikacji może okazać się nie dotarcie do wszystkich partii włosów, przez co pielęgnacje będzie działać wybiórczo. Co więcej, olejowanie bez podkładu może w dłuższej perspektywie przynieść nieestetyczny efekt.
Nakładanie oleju na mokro
Ta metoda polega na nałożeniu oleju na mokre pasma włosów oraz skórę głowy, a następnie spłukanie specyfiku. Jest to nieco przyjemniejsza i zdecydowanie dokładniejsza forma olejowania włosów. Dzięki niej możliwe jest dokładne rozczesanie pasm, a co za tym idzie, pewność, że olej dostał się wszędzie tam, gdzie tego chcieliśmy.
Nakładanie oleju na podkład z odżywki
Jest to chyba najbardziej treściwa i regenerująca dla włosów forma nakładania. Najpierw delikatnie rozprowadzamy odżywkę proteinową, humektantową lub emolientową, w zależności oczywiście od potrzeb naszych włosów danego dnia, a następnie nakładamy olej. Każdy etap zakończony jest dokładnym rozczesaniem.
Oprócz czystego oleju konopnego na włosy warto również stosować szampony i odżywki, zawierające go w składzie. Dzięki temu nasze włosy staną się nawilżone i odżywione, a także przestaną wypadać.