Witamina E - pierwsza pomoc w walce o młody wygląd
Choć nie tak popularna, jak kwas hialuronowy czy witamina C, pełni szereg funkcji, które niezbędne są nie tylko do zachowania pięknej i młodej cery, ale również do prawidłowej pracy całego organizmu. Witamina E jest niezastąpionym składnikiem kosmetyków dbających o poprawę jędrności i napięcia skóry.
Nieocenione korzyści witaminy E
Jedną z najważniejszych korzyści, jaką posiada witamina E to niesamowita zdolność antyoksydacyjna. To właśnie przeciwutleniacze przyczyniają się do walki z wolnymi rodnikami, które ze względu na niedobór witaminy E postarzają Twoją skórę, czyniąc ją poszarzałą i zmęczoną. Zanieczyszczenia, toksyny i promienie słoneczne to najszybsza droga do powstawania zmarszczek i przebarwień.
Odpowiednia suplementacja i kosmetyki, uwzględniające witaminę E w składzie, są zatem absolutną podstawą pielęgnacji cery dojrzałej i wymagającej ujędrnienia. Witaminę E możemy dostarczyć organizmowi również odpowiednią dietą! Regularne spożywanie brokułów, jarmużu, szpinaku, migdałów i awokado to nie tylko korzyści dla naszego zdrowia, ale i urody.
Witamina młodości
W ciele witaminę E możemy spotkać we wierzchnich warstwach skóry. Niestety, z wiekiem i za sprawą oddziałujących codziennie negatywnych czynników zewnętrznych, dochodzi do namnażania się wolnych rodników, które zmniejszają jej ilość, powodując uszkodzenia i często trwałe zmiany pigmentacyjne.
Dlatego tak ważne jest dbanie o stałe dostarczanie suplementu do organizmu. Witamina E wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, czyli między innymi podstawowych budulców promiennej, młodej cery. By lepiej zrozumieć, jak niezwykle ważne są to dla naszego zdrowia i urody elementy, trzeba pamiętać, że to właśnie dzięki nim nasze kości, paznokcie, włosy i skóra są elastyczne, zdrowe i mocne.
Właściwości witaminy E
Niestety jej nieocenione właściwości nie są tak znane i rozpowszechniane jak innych, działających na skórę i włosy witamin czy substancji. Mimo to warto taką wiedzę posiąść zwłaszcza dlatego, że witamina E często radzi sobie doskonale tam, gdzie inne substancje nie dają rady.
Przebarwienia i plamy pigmentacyjne
Każda ekspozycja na słońce to duże wyzwanie dla skóry, która wysycha i traci swoją naturalną jędrność i sprężystość. Podczas opalania dochodzi do wytworzenia się wewnątrz skóry melaniny wywołującej ciemnienie skóry, bardzo często nierównomierne i niejednolite. Witamina E pomaga w wyrównaniu kolorytu, usunięciu ciemnych plam, hiperpigmentacji i działa rozjaśniająco.
Nawilżenie i ukojenie skóry suchej
Poszarzała i sucha skóra wymaga specjalnej ochrony i pielęgnacji. Jak żadna inna narażona jest na pękanie i uszkodzenia zatem istotne jest jej nawodnienie i dogłębne nawilżenie. Witamina E sprawi, że odzyska swój blask i jędrność, a wyjątkowe właściwości przeciwzapalne dodatkowo zapobiegną rozprzestrzenianiu się i namnażaniu bakterii.
Poparzenia słoneczne
Niestety, o negatywnych skutkach oddziaływania promieni słonecznych nie mówi się aż tyle, ile powinno. Czy wiecie, że zmiana pigmentacji skóry na ciemniejszy odcień, to tak naprawdę nic innego, jak reakcja zapalna, a w konsekwencji często również poparzenia słoneczne? Oczywiście zdecydowanie lepiej zapobiegać oparzeniom niż je leczyć, ale jeśli już powstaną, warto mieć pod ręką olejek z witaminą E. Wspaniale zmniejsza stany zapalne, a zaaplikowany na oparzenia zmniejszy ryzyko wystąpienia trwałych uszkodzeń komórkowych.
Witamina E - gdzie ją znajdziemy?
Mimo iż bardzo często nie zdajesz sobie z tego sprawy, znajduje się w większości kosmetyków nawilżających. Witamina E pod oczy oraz aplikowana na resztę twarzy jako serum czy krem, to recepta na nawilżenie i nawodnienie nawet głębszych warstw skóry.
Krem z witaminą E (zawartą w czarnuszce) jest z reguły bardziej treściwy, a więc cięższy i tłustszy niż inne kremy. Jest to zdecydowany plus w przypadku skóry suchej oraz dojrzałej, jednak niekoniecznie nadaje się do cery tłustej, ponieważ może powodować jej świecenie się. W takich przypadkach warto zaopatrzyć się w witaminę E w czystej postaci i w miarę potrzeby dodawać jedną kroplę do swojego kremu na noc. Wzbogacenie mieszanki o dodatkowe, nawilżające właściwości sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery, zwłaszcza na noc, kiedy skóra odpoczywa i najlepiej przyswaja dobroczynne właściwości kosmetyku.
Nadmiar i niedobór witaminy E
Na szczęście, zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy E zdarzają się bardzo rzadko, jednak nie można ich bagatelizować. Do głównych objawów niedoboru należą:
- anemia,
- bezpłodność,
- pogorszenie wzroku,
- kłopoty z koncentracją,
- wypadanie włosów.
Witamina E na twarz i nie tylko, podawana w nadmiernej ilości również może przynieść negatywne skutki, prowadząc do ciągłego uczucia zmęczenia, a nawet krwotoków. Warto zachować umiar podczas suplementacji, gdyż jako witamina łatwo rozpuszczalna w tłuszczach szybko może zostać przedawkowana.
Do objawów przedawkowania należą:
- zmęczenie i senność,
- bóle mięśni,
- bóle głowy,
- zaburzenia jelitowe.
Witamina E to doskonały sprzymierzeniec w walce o atrakcyjny wygląd bez względu na sposób przyjmowania. Sprawdza się zarówno w czystej postaci, ale także jako składnik kosmetyków lub suplementów diety.