ZDROWA SKÓRA – JAK O NIĄ ZADBAĆ?
Skóra to jeden z najważniejszych i największych narządów naszego ciała. Spełnia wiele kluczowych dla naszego życia funkcji, powinniśmy więc o nią dbać nie tylko ze względów estetycznych, lecz także zdrowotnych.
Poznaj sposoby na zdrową skórę, bo – parafrazując znaną sentencję – w zdrowej skórze zdrowy duch!
Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad tym, jak wiele zawdzięczamy naszej skórze. A to właśnie ona chroni nas m.in. przed zmiennymi temperaturami, promieniowaniem czy urazami. Jest też skuteczną barierą przed wnikaniem drobnoustrojów i szkodliwych dla organizmu związków chemicznych. Powierzchnia skóry u dorosłego człowieka wynosi ok. 1,5-2 m2, więc jeśli do tej pory Twoje rytuały pielęgnacyjne ograniczały się tylko do twarzy, warto rozważyć zmianę nawyków.
Jak wygląda zdrowa skóra?
Wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, jak mieć zdrową skórę, co robić, co jeść, aby zapewnić jej piękny wygląd. Odpowiedź jest złożona, ale warto zacząć od podstaw, czyli od stałej i systematycznej pielęgnacji odpowiednio dobranej do wieku i stanu twojej skóry, a także od racjonalnej diety bogatej w witaminy i mikroskładniki. Jak powinna wyglądać zdrowa skóra?
• dobrze nawilżona
• jędrna i sprężysta
• bez przebarwień i popękanych naczynek
Jeśli właściwie zatroszczysz się o siebie, to wkrótce taką skórą będziesz mogła się cieszyć.
Jak dbać o zdrową skórę?
Podstawą pielęgnacji skóry jest dokładne oczyszczanie i nawilżanie – zdaniem wielu specjalistów codzienne rytuały pielęgnacyjne powinny stać się dla nas nawykiem tak oczywistym, jak mycie zębów. Oczyszczanie powinno objąć nie tylko dokładne mycie i demakijaż, lecz także złuszczanie naskórka. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego peelingu usuniesz martwe komórki, nadmiar sebum i brud, co pozwoli na odblokowanie porów. Peeling zmusza skórę do autoregeneracji i uruchamia procesy naprawcze.
Bardzo ważnym aspektem jest wybór preparatów dobranych do wieku i kondycji naszej skóry – to, co pomoże tłustej cerze, może zaszkodzić np. cerze naczynkowej. Jeśli masz problem z samodzielnym zdefiniowaniem, czy masz skórę suchą, tłustą, normalną czy może mieszaną, nie eksperymentuj, tylko skorzystaj z konsultacji u profesjonalisty: dermatologa lub kosmetologa. Specjalista doradzi Ci, w jaki sposób powinnaś pielęgnować swoją skórę, by jak najlepiej o nią zadbać.
Zdrowa skóra jesienią i zimą
Wraz ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi warto wprowadzić delikatne modyfikacje w pielęgnacji skóry. Po intensywnym czasie letnich kąpieli słonecznych przychodzi okres słoty – chłód, wiatr, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mogą powodować wysuszenie i pękanie skóry. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową skórą jesienią i zimą, nie możesz zapomnieć o codziennym nawilżaniu i odżywianiu skóry – dobrym rozwiązaniem jest wybór preparatów z dodatkową zawartością alantoiny i D-pantenolem. Nie lekceważ też promieniowania UV – słońce zimą jest równie niebezpieczne dla skóry jak latem, dlatego wybieraj kosmetyki z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.
Zadbaj o zdrową skórę od wewnątrz
Pielęgnacja skóry powinna zacząć się od środka. Nieodpowiednia dieta, niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie negatywnie odbijają się na wyglądzie i kondycji skóry. W pędzie dnia codziennego często nawet nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób to, co jemy i pijemy, wpływa na naszą cerę. Jeśli chcesz cieszyć się zdrową, nieskazitelną skórą, rytuałom pielęgnacyjnym powinna towarzyszyć zbilansowana dieta, która korzystnie wpłynie na jej stan nawilżenia i jędrności.
Zanim jednak podpowiemy, co jeść, aby skóra była zdrowa, skupmy się na odpowiednim nawodnieniu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że niemal 20% wody obecnej w organizmie znajduje się właśnie w skórze, nikogo nie zaskoczy, jak ważne jest przyjmowanie optymalnej ilości płynów. Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa na ukrwienie, elastyczność i jędrność skóry. Woda wypłukuje toksyny, co również wpływa na zdrowy wygląd skóry. Odpowiednie nawodnienie wspiera nas w walce z cellulitem, rozdwajającymi się paznokciami i włosami.
Dieta na zdrową skórę
Co powinna zawierać dieta wspomagająca zdrową skórę? Przede wszystkim produkty bogate w:
• witaminę A
• witaminę E
• witaminę C.
Witaminy: C i E to najsilniejsze antyoksydanty, często nazywane witaminami młodości, które opóźniają proces starzenia się skóry, chronią tkanki przed uszkodzeniami, a także wspierają ich odnowę. Wzbogać swój jadłospis o duże ilości warzyw i owoców, m.in. o zieloną pietruszkę, jarmuż, paprykę, żurawinę, owoce cytrusowe. Witamina A wraz z jej prowitaminą, czyli beta-karotenem, odpowiada za normalizację wydzielania łoju oraz stan nawilżenia skóry. Znajdziesz ją w pomarańczowych warzywach i owocach (np. marchew, dynia, morela), a także w mięsie, mleku i jego przetworach.
Czy warto stosować suplementy na zdrową skórę?
Nie należy zapominać o równie ważnych dla naszej skóry składnikach mineralnych, takich jak: cynk, selen, krzem, siarka oraz miedź. Ich niedobór ma niekorzystny wpływ na kondycję skóry – powoduje jej odwodnienie, przesuszenie oraz łuszczenie, a także osłabia włosy i paznokcie. Najkorzystniej byłoby dostarczać organizmowi makro- i mikroelementy dzięki odpowiedniej diecie, jednak warto wspomóc proces regeneracji skóry także sprawdzonymi suplementami.
Co to jest kolagen?
Jeśli podejmujemy temat zdrowej skóry, nie możemy pominąć znaczenia kolagenu, który jest podstawowym elementem budulcowym wszystkich tkanek w organizmie. Występuje w mięśniach, ścięgnach, kościach, naczyniach krwionośnych i oczywiście w skórze. Jak działa? Kolagen tworzy sprężyste struktury, zwane włóknami kolagenowymi, dzięki czemu skóra jest wytrzymała na rozciąganie.
Nie bez powodu nazywany jest białkiem młodości. Chociaż kolagen najczęściej kojarzy nam się z białkiem, które pomaga na zdrowe stawy i kości, to właśnie dzięki niemu skóra jest elastyczna i napięta – naturalny kolagen odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry i odnawianie jej komórek.
Kiedy brać kolagen?
Wraz z wiekiem produkcja kolagenu zmniejsza się – dzieje się tak już od 26 roku życia, a w wyniku jego utraty pojawiają się pierwsze oznaki starzenia, skóra traci swoją młodzieńczą jędrność. O odpowiednią ilość kolagenu warto zadbać nie tylko wtedy, gdy szukasz sprzymierzeńca przeciwko zmarszczkom, lecz także – gdy chcesz mieć zdrowe włosy i paznokcie, ponieważ niedobór kolagenu skutkuje ich osłabieniem i łamliwością. Dbałość o poziom kolagenu w organizmie powinna też cechować osoby, które podejmują wzmożoną aktywność fizyczną.
Kolagen w diecie
Jeśli zastanawiasz się, czy i jak uzupełnić kolagen w organizmie, to przyjrzyj się swojemu codziennemu jadłospisowi. Kolagen możemy znaleźć w jedzeniu: w galaretkach (wieprzowych, rybnych, owocowych), wywarach z kości i skórek, podrobach, salcesonie i golonce. Przy diecie kolagenowej nie zapomnij o spożywaniu duże ilości warzyw i innych produktów bogatych w witaminę C, ponieważ jest ona potrzebna do syntezy nowych włókien kolagenowych. Odpowiedni sposób żywienia pozytywnie wpłynie na kondycję tkanek i pomoże opóźnić proces starzenia się skóry.
Jaki kolagen wybrać?
Nie wszyscy mają możliwość przejść na dietę kolagenową tak, aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom tego ważnego białka. Warto wówczas wspomóc się suplementami diety, ponieważ udowodniono, że regularne uzupełnianie kolagenu w organizmie skutecznie opóźnia starzenie się skóry. Rynek oferuje wiele produktów, mogą się więc pojawić wątpliwości, który kolagen wybrać, aby cieszyć się piękną skórą: naturalny kolagen w tabletkach, do picia, a może kolagen rybi?
Wypróbuj np. suplement marki NUTRIDOME – ZDROWA SKÓRA. To preparat z kolagenem dedykowany wszystkim, których marzeniem jest zdrowa i elastyczna skóra. W składzie zawiera się również L-arganina opóźniająca procesy starzenia się komórek, a także kwas hialuronowy, który wiąże wodę w komórkach skóry i pomaga jej zachować głębokie nawilżenie. NUTRIDOME – ZDROWA SKÓRA to produkt w tabletkach, nie ma więc wątpliwości, jak stosować kolagen – wystarczą dwie kapsułki dziennie. Opinie o produkcie z łatwością znajdziesz w internecie.
Przy wyborze kolagenu pamiętaj, że ważne jest nie tylko to, co kupić, lecz także – gdzie kupić. Zaopatruj się w preparaty wyłącznie ze sprawdzonych źródeł, tj. aptek i renomowanych sklepów, żeby mieć pewność, że zakupiony suplement nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.
Kondycja skóry zależy od wielu czynników: począwszy od uwarunkowań genetycznych, przez codzienną pielęgnację, dietę, odpowiednią suplementację, a skończywszy na stylu życia. Żyjemy w pogarszających się warunkach środowiska, a nasza skóra codziennie narażona jest na osłabienie, dbałość o nią powinna być więc jednym z podstawowych obowiązków każdego z nas. Utrzymanie skóry w dobrej kondycji to długotrwały proces, który wymaga naszej codziennej uwagi, ale bez wątpienia zdrowa i piękna skóra jest tego warta.