Naturalne olejki - właściwości i zastosowanie
W olejkach jest wszystko, czego potrzebuje skóra. Bogactwo składników odżywczych pozyskiwanych prosto z natury czyni z nich odżywczy eliksir dla ciała i włosów. Poznaj niektóre naturalne olejki i ich niesamowite właściwości.
Trudno o bardziej naturalną substancję niż olejek. Pozyskuje się go głównie z pestek, orzechów, nasion, a także z innych tłustych (oleistych) części roślin. Olejki są skoncentrowaną organiczną bombą – swoje właściwości pielęgnacyjne i lecznicze zawdzięczają głównie obecnym w nich kwasom tłuszczowym oraz witaminom. Już w czasach starożytnych chętnie korzystano z ich dobrodziejstw. W kolejnych stuleciach olejki tylko zyskały na wartości, a dzięki współczesnym technologiom stały się szeroko wykorzystywanym składnikiem w kosmetyce.
Niekwestionowanym atutem olejków jest ich uniwersalność – mogą po nie sięgać kobiety i mężczyźni, a często sprawdzają się również w pielęgnacji delikatnej skóry dzieci. Czyste, nieprzetworzone olejki, przeznaczone bezpośrednio do pielęgnacji ciała oraz włosów to tzw. olejki bazowe. Mogą być stosowane pod makijaż, w zastępstwie kremu, a nawet do masażu. Warto dodawać je do balsamów, odżywek, mydeł. Należy przy tym pamiętać, że olejek powinien być w 100 procentach czystą, naturalną, organiczną substancją, bez żadnych zbędnych składników (np. siarczanów, parabenów czy konserwantów). Tylko taki olejek spełni swoje zadanie i nie wywoła alergii.
Naturalne i mieszane olejki na włosy, a także wcierki i eliksiry bogate w cenne składniki odżywcze, które można aplikować zarówno na suche, jak i mokre pasma oraz skórę głowy i nie tylko, znajdziesz w naszej drogerii internetowej Nutridome.pl
Naturalne olejki do włosów i twarzy
Naturalnych olejków z powodzeniem można użyć w domowej pielęgnacji - zarówno włosów, jak i twarzy. Na które z nich warto zwrócić uwagę i dlaczego?
Olejek makadamia (macadamia)
Ten pozyskiwany z orzechów makadamia olejek odznacza się szczególnie wysokim stężeniem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Dzięki obecności kwasów oleinowego, oleopalmitynowego i palmitynowego olejek makadamia świetnie się wchłania i reguluje pracę gruczołów łojowych. Zawiera również witaminę E (nazywaną „eliksirem młodości”) oraz składniki mineralne. Bogaty skład olejku makadamia powoduje, że jest bardzo często dodawany do kremów.
Olejek jojoba
To płynny wosk uzyskiwany z nasion krzewu znanego pod nazwą simondsja kalifornijska. Szczególnie cenny jest w nim palmitynian cetylu wykazujący właściwości natłuszczające oraz odżywiające. W składzie olejku znajduje się też skwalen, który chroni przed utratą wody, działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo. Olejek jojoba nadaje się do każdego typu skóry. Bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając błyszczącej powierzchni. Pomaga usunąć nadmiar sebum, zmiękcza naskórek i łagodzi stany zapalne. Sprawdza się szczególnie w pielęgnacji cery trądzikowej oraz skóry głowy skłonnej do łupieżu.
Olejek z awokado
Awokado, czyli smaczliwka wdzięczna, to jeden z najzdrowszych produktów świata. Zawiera m.in. kwasy tłuszczowe, glutation, luteinę (silne przeciwutleniacze), znaczne ilości kwasu foliowego, potasu oraz magnezu. Olejek z awokado to bogactwo witamin – m.in. z grupy B, A, E, D, K. Ze względu na swój bogaty skład wspomaga regenerację komórek. Skutecznie nawilża, łagodzi i redukuje niedoskonałości, napina i ujędrnia skórę. Co istotne, można go łatwo mieszać z innymi olejkami.
Olejek arganowy
Płynne złoto Maroka; jest jednym z najdroższych olejków na świecie, co czyni go produktem luksusowym. Olejek arganowy pozyskuje się z owoców arganii żelaznej (drzewa arganowego), która występuje wyłącznie w regionie Sus w południowej części Maroka. Tamtejsze lasy arganowe wpisano na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Olejek arganowy zawiera NNKT z grupy omega-9 i omega-6, a także kwasy, polifenole, witaminę E oraz sterole roślinne. Szczególnie polecany w pielęgnacji włosów, skóry problematycznej i przesuszonej.
Olejek z pestek malin
On również odznacza się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych oraz witaminy E. Działa niczym naturalny filtr przeciwsłoneczny, a przede wszystkim jest silnym naturalnym antyoksydantem. Nałożony na skórę pozostawia ją głęboko odżywioną i nawilżoną. Olejek z pestek malin można stosować do pielęgnacji ciała, włosów oraz paznokci. Działa lekko rozjaśniająco. Jest doskonałym dodatkiem do peelingu.
Olejki w codziennym rytuale - zastosowanie
- Olejek jojoba złagodzi podrażnienie skóry wywołane goleniem i depilacją.
- Do pielęgnacji skóry suchej i popękanej bardzo dobry jest olejek z rokitnika.
- Systematyczne stosowanie olejku z awokado albo migdałowego opóźni powstanie tzw. kurzych łapek.
- Olejki świetnie sprawdzą się do masażu obolałych, zmęczonych stóp. Masowanie należy rozpocząć od podeszwy, a następnie przesuwać się od palców w stronę pięty.
- Olejki nałożone w niewielkiej ilości na umytą, oczyszczoną twarz tuż przed snem wchłoną się najlepiej.