Ekstrakty owocowe w kosmetykach – co o nich wiemy?
Trudno wyobrazić sobie brak ekstraktów owocowych w kosmetykach. Ten skarb natury w postaci wyciągu z soczystego miąższu, skórki czy pestki znały i stosowały już nasze babcie. Dzięki bogactwu kwasów, minerałów oraz witamin owoce są wszechstronnie wykorzystywane w nowoczesnej kosmetyce.
Maseczka bananowa do cery suchej, sok z cytryny na przebarwienia, zmiksowana brzoskwinia dla skóry dojrzałej… Na owocach w pielęgnacji urody bazuje się od niepamiętnych czasów. Ich wspaniały zapach i odżywcze właściwości sprawiają, że ekstrakty owocowe stanowią jeden z najbardziej cenionych składników w kosmetykach. Producenci naturalnych preparatów wiedzą, w jaki sposób pielęgnują skórę, dlatego chętnie umieszczają je w swoich formułach.
Ekstrakty owocowe – co to jest i dlaczego znajdują się w kosmetykach?
Zanim owoc trafi do preparatu, musi przebyć długą drogę. Świeżo zebrane owoce segreguje się w zależności od przeznaczenia. Do kosmetyków naturalnych najczęściej trafiają ekstrakty owocowe. Co to jest? Słowo pochodzi od łacińskiego extractum oznaczającego to, co wyciągnięte. Ekstrakty uzyskuje się dzięki działaniu odpowiednio dobranego rozpuszczalnika. Po obróbce powstaje czysta esencja – to dlatego krem z ekstraktem żurawinowym zachowuje neutralny kolor.
Nowoczesna kosmetyka chętnie korzysta z metody suszenia wyselekcjonowanych owoców, dzięki czemu zachowują one swoje korzystne dla urody właściwości. To tzw. suche ekstrakty owocowe. Często wykorzystywanym składnikiem są olejki bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Ich wyjątkowość polega na szerokim spektrum działania: dogłębnie nawilżają, łagodzą podrażnienia i delikatnie rozjaśniają skórę. Olejki naturalne, nierafinowane, czyli te najwyższej jakości otrzymuje się poprzez tłoczenie na zimno pestek z owoców. Podobną metodą pozyskiwany jest olejek z owocowych skórek.
Niektóre, takie jak pochodząca z Indonezji garcinia cambogia właściwości odchudzające zawdzięcza kwasowi hydroksycytrynowemu, który skutecznie hamuje apetyt, ale też zapobiega powstawaniu i odkładaniu się tkanki tłuszczowej i przyspiesza podstawową przemianę materii.
W procesie destylacji z parą wodną uzyskuje się natomiast olejki eteryczne. Udowodnione działanie odżywcze, nawilżające i złuszczające mają ponadto kwasy owocowe. Warto również wspomnieć o hydrolatach (wodach kwiatowych), które otrzymywane są ze świeżych kwiatów, np. pomarańczy. Kiedy mowa o ekstraktach owocowych w kosmetykach, może chodzić więc o różne substancje.
Cenne owocowe ekstrakty znajdziesz w wielu różnych kosmetykach m.in. w takim jak peeling z kwasami aha. Produkt do domowego użytku odmładza, złuszcza martwy naskórek i redukuje przebarwienia. Odpowiednio dobrane kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji wszystkich typów cery.
Złuszczający ekstrakt z truskawki
Medycyna naturalna zawsze ceniła truskawkę za jej walory prozdrowotne. Truskawka podkręci tempo przemiany materii, wspomoże pracę jelit, wzmocni serce, oczyści organizm z toksyn, ugasi pragnienie, a nawet wyleczy ból gardła. Dlaczego ekstrakt z truskawki znajdziemy również w kosmetykach? Składnik ten bierze udział w procesie złuszczania się naskórka, czego efektem jest gładka, lśniąca skóra bez przebarwień. Odpowiada za to kwas salicylowy o silnym działaniu oczyszczającym. To głównie dzięki niemu truskawki wykazują się działaniem przeciwtrądzikowym i hamującym łojotok. Osoby z cerą tłustą powinny więc zainteresować się truskawkowym peelingiem lub truskawkowym kremem do twarzy.
Równie niezwykłe właściwości ma olejek z pestek truskawki, który nawilża, odżywia i zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Znajdziemy go w balsamach truskawkowych do ust i ciała oraz innych truskawkowych kosmetykach. Z wyjątkowych właściwości tego owocu możemy również skorzystać, samodzielnie przygotowując maseczkę z truskawki.
Liftingujący ekstrakt z żurawiny
Nie do przecenienia są także walory zdrowotne i kosmetyczne żurawiny. Ekstrakt z żurawiny znajduje się w kosmetykach głównie dlatego, że dzięki zawartym w nim witaminom, kwasom i minerałom działa liftingująco. Uważany jest za naturalny eliksir młodości. Szczególną moc ma znajdująca się w żurawinie witamina C (kwas askorbinowy), która poprawia napięcie skóry, odżywia ją i redukuje opuchliznę.
Sprzymierzeńcem Twojej urody jest także olej z nasion żurawiny, który pomaga walczyć z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Można go znaleźć m.in. w odżywce do włosów. Krem z żurawiny i maseczkę z żurawiny do twarzy pokochasz również dlatego, że preparaty zawierające wyciąg z tego owocu zniewalająco pachną.
Oczyszczający ekstrakt z melona
Ponieważ melon aż w 90 procentach składa się z wody, doskonale gasi pragnienie i skutecznie nawadnia organizm. Ceni się go ze względu na wysoką zawartość witaminy C, która jest silnym przeciwutleniaczem, czyli prawdziwą zdrowotną bombą. Dzięki temu, że ekstrakt z melona znajdzie się w stosowanych przez Ciebie kosmetykach, Twoja skóra stanie sią gładka i napięta.
Melon działa na ciało i organizm oczyszczająco. Stanowi prawdziwe bogactwo cennych witamin i biopierwiastków, które regulują najważniejsze życiowe procesy. Ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B, soczysty owoc koi nerwy i poprawia samopoczucie. Ekstrakty z melona są częstym składnikiem kremów, maseł i balsamów nawilżających oraz ujędrniających, a także oczyszczających toników i złuszczających peelingów. Równie dobrze możemy przygotować sobie samemu maseczkę z melona.
Regenerujący ekstrakt z malin
Witaminami i minerałami malina wypełniona jest po szypułkę. Nic więc dziwnego, że ekstrakt z malin, obok pozostałych ekstraktów owocowych, zajmuje znaczące miejsce w kosmetyce. Wyciąg z malin jest szczególnie odżywczy dla skóry – pielęgnuje ją, oczyszcza i pomaga uporać się z niedoskonałościami. Olej z pestek malin wykazuje działanie silnie regenerujące i nawilżające. Szczególnie przysłuży się cerze wrażliwej, przesuszonej i skłonnej do alergii. W składzie olejku znajduje się bezcenna witamina E nie bez powodu nazywana „naturalnym eliksirem młodości”. Witamina E zapewnia lepsze ukrwienie skóry, pomaga leczyć stany zapalne, a przede wszystkim dogłębnie odżywia.
Na uwagę w malinach zasługują również taniny o działaniu ściągającym, regulującym wydzielanie sebum oraz zabezpieczającym przed utratą nawilżenia. Krem z malin, hydrolat z malin, maseczka z malin – na każdy z tych produktów warto znaleźć miejsce w swojej kosmetyczce.
Odmładzający ekstrakt z gorzkiej pomarańczy
Cytrusy również słyną z bogactwa cennych dla zdrowia i urody składników. Ekstrakt z owoców gorzkiej pomarańczy zadba o Twoją skórę, zostawiając ją dobrze odżywioną, gładką i nawilżoną. Kosmetyki zawierające ekstrakt z pomarańczy odznaczają się silnym działaniem ujędrniającym i oczyszczającym. Mowa m.in. o hydrolacie z gorzkiej pomarańczy, piance z kwiatem gorzkiej pomarańczy oraz maseczce do twarzy i na włosy z pomarańczy.
Prawdopodobnie najcenniejsze w pomarańczy są flawonoidy, bioaktywne związki, które są przeciwutleniaczami. Wnikając w najgłębsze warstwy skóry, zapobiegają uszkodzeniom powstającym np. pod wpływem działania promieni słonecznych. Możesz spać spokojnie, bo dzięki ekstraktowi z gorzkiej pomarańczy Twoja skóra będzie nieskazitelnie gładka. I jeszcze ten aromat, który harmonizuje zmysły, działa antydepresyjnie i wprawia w dobry nastrój!