Jak pielęgnować suchą skórę?
Wskazówki, porady i pRodukty nawilżające.
Powoduje uczucie wiecznego dyskomfortu: swędzi, jest matowa, szorstka w dotyku, często cienka jak pergamin. Brzmi znajomo? Nawet co 5 osoba boryka się z problemem suchej skóry.
Nadmierna suchość skóry u zdrowych osób związana jest najczęściej z niską aktywnością gruczołów łojowych. Ze względu na zbyt małą produkcję sebum, skóra zmaga się z niedoborami lipidów, które odpowiadają za jej prawidłowe nawilżenie oraz regulację gospodarki wodno-tłuszczowej. Płaszcz lipidowy zapobiega utracie wody i chroni naskórek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Co jeszcze jest powodem suchej skóry?
• przekwitanie organizmu
• nieodpowiednia pielęgnacja
• czynniki środowiskowe, m.in. suche powietrze, słońce, mróz
• niedobory żywieniowe, głównie witaminy A
• choroby, np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry
Jak nawilżyć suchą skórę?
Na suchą skórę stosuj produkty nawilżające, odpowiedzialne za wiązanie wody w jej warstwie rogowej, a także – natłuszczające, które uzupełnią poziom lipidów. Potwierdzają to w swojej publikacji dr nauk med. Anna Kacalak-Rzepka i in.:
Zasady pielęgnacji suchej skóry obejmują nie tylko prawidłowe jej oczyszczanie, ale także regularną aplikację preparatów nawilżających, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry i uszkodzeniu fizjologicznej bariery ochronnej.
Jak pielęgnować suchą skórę?
Ze szczególną uwagą przyjrzyj się formułom kosmetyków, które stosujesz. Błędem jest nadużywanie produktów na bazie alkoholu, a także zbyt częste złuszczanie naskórka za pomocą gruboziarnistych peelingów. Wśród wielu składników są też takie, które odgrywają szczególną rolę w pielęgnacji suchej skóry. Pożądane substancje to:
1. związki o działaniu okluzyjnym – pozostawiają na skórze film, który stanowi fizyczną barierę dla odparowywania wody, np. wazelina, lanolina, woski, oleje mineralne.
2. humektanty – mają zdolność do wiązania i zatrzymywania wody, np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerol.
3. produkty syntetyczne oraz roślinne suplementujące lipidy naturalnie występujące w skórze, np. triglicerydy, cholesterol, woski oraz biooleje o wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (m.in. oleje z: nasion wiesiołka, ogórecznika lekarskiego, jojoby, migdałów, awokado, orzechów makadamii).
Formuły większości produktów przeznaczonych do pielęgnacji suchej skóry są wzbogacone o co najmniej kilka z powyższych substancji, co potęguje ich działanie.
Sucha skóra – jakie kosmetyki stosować?
Zastanawiasz się, jakich kosmetyków do cery suchej powinnaś używać? Rano wybierz nawilżający krem, który pomoże Ci zadbać o odpowiednie nawodnienie skóry. Zadbaj, by kosmetyk miał co najmniej filtr SPF 15, chroniący ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przy demakijażu unikaj kosmetyków zawierających alkohol. Wybieraj mleczka i toniki lub płyny micelarne o formułach dedykowanych suchej skórze. Na noc stosuj odżywczy krem do twarzy, który zawiera oleje roślinne, mocznik lub emolienty.
Chcesz wiedzieć, jaki balsam będzie odpowiedni do pielęgnacji suchej skóry? Potrzebujesz kosmetyku, który ją doskonale natłuści i zregeneruje. Wypróbuj np. Mleczko do ciała z olejem jojoba Nawilżenie i regeneracja NUTRIDOME. Zawarty w formule olej jojoba świetnie nawilża i ma właściwości emoliencyjne.
Co na suchą skórę głowy?
Jeśli Twój problem to także sucha skóra głowy, która swędzi i jest wrażliwa, to musisz zadbać o dobry szampon nawilżający. Składniki, które korzystnie wpłyną na jej kondycję, to m.in. aloes, d-pantenol, czyli prowitamina B5, mocznik (w stężeniu do 10%), a także naturalne oleje. Włącz do swojej codziennej pielęgnacji np. szampon i odżywkę Fortesse Halier. Unikalne formuły kosmetyków zadbają o włosy, a odżywka nałożona również na skórę głowy, zapewni jej warstwę ochronną.
Jeśli chcesz pomóc swojej suchej skórze, zwróć uwagę na szkodliwe czynniki zewnętrzne, które mogą uszkodzić płaszcz hydrolipidowy. Zrezygnuj z solarium i pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem przeciwsłonecznym nie tylko latem, lecz także zimą. Jeśli masz taką możliwość, ograniczaj przebywanie w klimatyzowanych wnętrzach. Unikaj chlorowanej wody – suchą skórę twarzy warto myć przegotowaną.
Sucha skóra – jaka dieta może jej pomóc?
Zadbaj o to, aby na Twoim talerzu pojawiły się produkty bogate w witaminę A. Retinol i jego pochodne przyśpieszają odnowę naskórka, wzmacniają jego funkcję ochronną i wpływają na zmniejszenie utraty wody ze skóry. Co jeść, aby pomóc suchej skórze? Witaminę A znajdziesz m.in. w: maśle, mleku i produktach mleczarskich, jajach, wątróbce i podrobach zwierzęcych. Z warzyw i owoców sięgaj po: jarmuż, szpinak, marchew, pomidory, wiśnie, brzoskwinie i śliwki.
Ratunkiem dla zdrowych osób borykających się z suchą skórą jest przede wszystkim regularne i częste nawilżanie oraz natłuszczanie. Dobre kosmetyki wspierają płaszcz hydrolipidowy i pomagają wiązać wodę w skórze, co wpływa na jej kondycję. Olejek z awokado jest szczególnie polecany do skóry suchej i popękanej. Olejek z awokado posiada właściwości odżywcze. Utrzymuje odpowiedni poziom wilgoci w skórze, doskonale goi płytkie zranienia i ubytki. Oprócz tego świetnie regeneruje oraz zmiękcza naskórek. Zadbaj o głębokie nawilżenie i zapomnij o napiętej, swędzącej i powodującej dyskomfort skórze.