10 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu manicure hybrydowego

10 najczęściej popełnianych błędów przy wykonywaniu manicure hybrydowego

Manicure hybrydowy słynie ze swojej trwałości – potrafi utrzymać się na paznokciach nawet kilka tygodni. Zdarza się jednak, że lakier zaczyna szybko odpryskiwać lub nawet schodzić całymi płatami już po kilku dniach. Najczęściej wynika to z prostych do wyeliminowania błędów przy nakładaniu hybrydy lub uzupełnianiu hybrydowych paznokci. 


Przedstawiamy najczęściej popełniane błędy w manicure hybrydowym i radzimy, jak ich uniknąć, by cieszyć się pięknymi, prawidłowo wykonanymi paznokciami przez długi czas.

Najczęściej popełniane błędy w manicure hybrydowym

1. Nieprawidłowe przygotowanie paznokcia do hybrydy


Najczęściej popełniane błędy podczas robienia hybryd wiążą się z nieodpowiednim przygotowaniem płytek paznokci.


Wiele osób traktuje robienie manicure jako cały rytuał, łącznie z namaczaniem oraz natłuszczaniem dłoni specjalnymi, regenerującymi kosmetykami. Tymczasem przygotowanie paznokci do hybrydy absolutnie nie powinno zawierać tych kroków! Do rozmiękczonych lub tłustych płytek lakier po prostu nie przyczepia się w prawidłowy sposób i łatwo odpada. 


Oczywiście możesz zastosować kosmetyki pielęgnacyjne, jednak rób to już po nałożeniu hybrydy paznokci. 


Pamiętaj też, że przygotowanie płytki paznokcia pod hybrydę musi wiązać się z precyzyjnym ich zmatowieniem. Należy również dokładnie oczyścić i odtłuścić płytkę cleanerem, którego skład oparty jest zazwyczaj na alkoholu izopropylowym.


Wiedząc już, jak przygotować paznokcie do hybrydy, zwróć uwagę na inną ważną kwestię: skórki.


Nieodpowiednie opracowanie skórek to jeden z najczęstszych błędów, nie tylko przy manicure hybrydowym. Wiele osób spieszy się lub nie posiada umiejętności niezbędnych do precyzyjnego usunięcia skórek. Skutkuje to ich poszarpaniem oraz skaleczeniami, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i mogą być przyczyną powstawania infekcji.


Jeżeli nie masz pewności, że umiesz dobrze wyciąć skórki, skorzystaj z preparatu zmiękczającego skórki i delikatnie odsuń je patyczkiem.

2. Za gruba hybryda - zbyt dużo lakieru


Manicure hybrydowy składa się zasadniczo z trzech elementów – jest to baza, lakier oraz top. Nie oznacza to jednak, że kładziemy po jednej warstwie każdego preparatu. O ile w przypadku bazy faktycznie zazwyczaj wystarczy jedna, tak lakier najczęściej wymaga minimum dwukrotnego nakładania. Ostatecznie więc, ile warstw hybrydy nakładać, by efekt był trwały i dobrze wyglądał?


Warto zaznaczyć, że przy robieniu hybryd, dwie warstwy bazy nie są błędem. Sprawią, że całość będzie twardsza, co ma szczególne znaczenie, gdy płytka jest miękka. Należy jedynie pamiętać, by były one bardzo cienkie. Co prawda łatwo odnieść wrażenie, że duża ilość produktu nabieranego na pędzel zapewnia lepsze krycie i szybsze wykonanie manicure hybrydowego. Niestety, grubo nałożone hybrydy łatwo się marszczą podczas suszenia pod lampą. Dodatkowo nie masz gwarancji, że na pewno zostają dobrze utwardzone (pamiętaj przy tym, by sprawdzać, na przykład na stronie producenta, jaki jest zalecany czas dla danego odcienia – niektóre kolory muszą spędzić pod lampą nieco więcej czasu, niż pozostałe).


Dlatego lepiej nałożyć 3 warstwy hybrydy, ale możliwie jak najcieńsze – nawet jeśli wydaje się, że paznokieć nie zostaje dostatecznie pokryty i widoczne są smugi podczas malowania. Ostateczny efekt będzie jednak wyglądał znacznie lepiej niż grube, toporne warstwy hybrydy widoczne na paznokciu nawet z profilu.


Podobnie przy wykańczaniu hybrydy – dwie warstwy topu, ale cienkie, zawsze będą lepsze niż jedna gruba warstwa. 


Z pewnością podczas nakładania zaobserwowałaś też lepką powierzchnię pozostającą na lakierze po wysuszeniu hybrydy – warstwę dyspersyjną. Nie zaleca się zmywania jej cleanerem, jeżeli planujesz dalsze nakładanie produktów; może to bowiem sprawić, że nie będą się prawidłowo trzymały.

3. Brak zabezpieczenia wolnego brzegu paznokcia


Zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia hybrydowego to nic innego, jak pomalowanie wystającej poza opuszkę palca końcówki. 


Zaniedbanie tego sprawia, że pod lakier dostaje się powietrze i zabrudzenia, co prowadzi do powstawania bąbli i odprysków, a w konsekwencji – odpadania lakieru.


Jak zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia hybrydowego? To proste – wystarczy, że podczas nakładania każdej z warstw bazy, lakierów oraz topu prawie suchym pędzelkiem pociągniesz również brzeg. Nie ma przy tym konieczności malowania paznokcia od spodu – wystarczy dosłownie odrobina na końcówce.


Takie zabezpieczenie wolnego brzegu hybrydy stanowi też swoisty „zapas” – gdy pod lampą produkt odrobinę się skurczy, nie spowoduje to odsłonięcia krawędzi płytki.


4. Niewłaściwy czas utwardzania hybrydy


To kolejna, po nakładaniu zbyt dużych ilości lakieru na raz, przyczyna problemów z niedostatecznie utwardzonym i hybrydami. To, ile czasu pod lampą muszą spędzić dane lakiery, zależy przede wszystkim od jego pigmentacji; szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na opakowaniu lub stronie internetowej producenta. W większości przypadków czas utwardzania hybrydy wynosi około 60 sekund na każdą warstwę w przypadku lakieru i około 30 dla baz.


Czas utwardzania lakierów hybrydowych zależy też od mocy lampy, która powinna wynosić minimum 36 W. Jest to ważne nie tylko ze względu na czasochłonność – im dłużej manicure hybrydowy zastyga, tym większe jest ryzyko rozlania lakieru lub nawet wystąpienia uczulenia.

5. Odpadająca hybryda a zalane skórki 


Najczęściej popełniane błędy w manicure hybrydowym często są konsekwencją pośpiechu i niecierpliwości. Opisane już nakładanie zbyt grubych ilości lakieru hybrydowego może prowadzić do sytuacji, jaką jest zalewanie skórek.


Hybryda w takim przypadku wygląda nie tylko nieestetycznie, ale i ma tendencję do zdzierania się. Dodatkowo wskutek tego rodzaju błędów lakier również może Cię uczulić. 


Jak nie zalewać skórek hybrydą? Przede wszystkim kluczowe jest ich odpowiednie usunięcie lub odsunięcie. Możesz także zabezpieczyć je specjalną gumą, którą po wykończeniu i utwardzeniu płytki łatwo oderwiesz – hybryda nie ulegnie uszkodzeniu i będzie estetycznie wyglądać. 


Pamiętaj też, by każda warstwa nakładana na paznokcie była możliwie cienka. Z początku może się to wydawać trudne, jednak z czasem nabierzesz wprawy i będziesz wiedzieć, jak nie zalać skórek lakierem hybrydowym i uzyskać idealne paznokcie.

6. Błędy przy usuwaniu hybrydy – jak usuwać hybrydy i nie zniszczyć paznokci?


Co kilka tygodni manicure hybrydowy trzeba zdjąć, a następnie nałożyć nowy. Trzeba przy tym zachować ostrożność – nieodpowiednie usuwanie hybrydy w domu może osłabić i zniszczyć paznokcie. Dlatego nigdy nie należy zrywać powłoki z paznokci, nawet jeśli zaczyna sama odchodzić. 


Najlepszą metodą jest usuwanie hybrydy acetonem. Nasącz nim wacik kosmetyczny, przyłóż do paznokcia, zawiń w folię i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie usuwanie hybrydy z paznokci możesz łatwo i bezpiecznie przeprowadzić za pomocą drewnianego patyczka.

7. Piłowanie hybrydy - zmiana kształtu


Pamiętaj, by kształtować płytkę przed nałożeniem lakieru i topu. Obcinanie paznokci z hybrydą prowadzi bowiem do sytuacji, w której odsłonięty jest wolny brzeg paznokcia. Na skutek tego, podobnie jak przy opisywanym powyżej braku jego zabezpieczenia, powstaje ryzyko przedostania się między płytki a hybrydę powietrza, tłuszczu i zanieczyszczeń, przez co lakier hybrydowy zaczyna odchodzić. 


W wyjątkowych sytuacjach skracanie hybrydy należy przeprowadzić możliwie delikatnie, a na koniec zabezpieczyć paznokieć i jego wolny brzeg warstwą topu.


8. Zła kondycja paznokci


Trwałość manicure hybrydowego w dużej mierze zależy od tego, jaki jest stan paznokci. Dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skórek i całych dłoni. Najważniejsze jest oczywiście dbanie o higienę rąk, regularne stosowanie kremów zapobiegające wysuszaniu skóry oraz delikatne wycinanie (jeśli jesteś w stanie) lub odsuwanie skórek. Zadbane dłonie to podstawa eleganckiej stylizacji – nawet najpiękniejszy manicure będzie się źle prezentować w towarzystwie skóry spierzchniętej i zniszczonej na skutek błędów w pielęgnacji.

9. Kiepskiej jakości produkty do hybrydy


Najczęstsze błędy w manicure hybrydowym nie zawsze związane są z techniką jego wykonania. Mimo doskonałych umiejętności, może on trzymać się na paznokciach zbyt krótko. Winne są zazwyczaj niskiej jakości produkty do hybrydy.

Artykuły do hybrydy obecnie dostępne są w każdej drogerii, a nawet w dyskontach. Jednak zazwyczaj są to artykuły nieznanych marek, niemające wyszczególnionego składu ani podanej instrukcji użytkowania. Nie wiemy więc, co znajduje się w takim lakierze ani jak właściwie się nim posługiwać. Skutkiem może być nie tylko niepoprawne nakładanie, ale i szereg nieprzyjemnych skutków ubocznych. 


Dlatego mimo niskich cen lakierów no name lepiej zainwestować w dobre produkty do hybrydy sprawdzonych marek, które są przebadane dermatologicznie i cieszą się dobrymi opiniami użytkowników. Gwarantują one nie tylko tak cenioną w manicure hybrydowym trwałość, ale i bezpieczeństwo. Wypróbuj np. produkty marki Hands, które wyróżniają się wysoką jakością, głęboką pigmentacją oraz formułą 7-free.


Niezależnie od tego, jakimi produktami do hybryd się posługujesz, przechowuj je w chłodnym i ciemnym miejscu. Lakiery hybrydowe źle znoszą działanie słońca i wysokich temperatur, tracąc swoje właściwości.

10. Hybryda bez bazy i topu


Wiele osób się zastanawia, czy można zrobić hybrydę bez bazy lub topu. Teoretycznie jest to możliwe, jednak pomijanie bazy nie służy paznokciom – lakier nałożony bezpośrednio na płytkę może prowadzić do powstawania przebarwień oraz jej osłabienia. 


 
Baza hybrydowa utrwalająca do paznokci UV/LED Hands - 1

Z kolei pominięcie topu sprawia, że manicure hybrydowy trzyma się znacznie gorzej i łatwo odpryskuje. W sytuacjach awaryjnych można utrwalić hybrydę warstwą bazy, jednak trwałość takiego rozwiązania również będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Błędy w manicure hybrydowym - pytanie i odpowiedzi


Wiedząc już, jakie błędy sprawiają, że trwałość paznokci hybrydowych nie jest taka, jakiej byśmy się spodziewali, możemy łatwo ustalić, co jest przyczyną często pojawiających się problemów.

Dlaczego hybryda odchodzi?


Przyczyną jest dostające się pod lakier powietrze, woda oraz zabrudzenia. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji zalania skórek lakierem. Jednak dlaczego lakier hybrydowy odchodzi płatami nawet mimo wyjątkowo starannego nakładania cienkich warstewek? Najwyraźniej zapomniałaś o zabezpieczeniu wolnego brzegu na etapie malowania płytki kolorem lub topem.

Dlaczego hybryda się marszczy?


To, dlaczego hybryda marszczy się pod lampą może być spowodowane dwoma czynnikami. Pierwszym „winowajcą” jest częsty błąd, czyli nakładanie zbyt grubej warstwy lakieru – pamiętaj, by była ona jak najcieńsza! Lepiej nałożyć trzy cienkie niż dwie grube. 


Drugi powód to niedostateczne utwardzenie jednej warstwy przed nałożeniem kolejnej. Dlatego zawsze upewnij się, jaki jest zalecany przez producenta czas oddziaływania światła lampy na dany lakier.

Dlaczego hybryda matowieje?

To dość częsty scenariusz – wyjmujesz pięknie błyszczące paznokcie spod lampy, przemywasz cleanerem i... okazuje się, że straciły cały połysk. 


Chcąc wiedzieć, dlaczego hybryda zmatowiała, należy przyjrzeć się dwóm czynnikom: lampie oraz cleanerowi. Może się bowiem okazać, że stosowana przez Ciebie lampa ma zbyt małą moc, przez co lakiery hybrydowe nie utwardzają się dostatecznie, lub stężenie alkoholu w cleanerze jest nieodpowiednie. Jeżeli masz pewność, że problem nie tkwi w lampie, spróbuj przemyć paznokcie roztworami alkoholu o różnym stężeniu.

Dlaczego hybryda się klei?


Wbrew pozorom, nie jest to sytuacja niepożądana – wręcz przeciwnie! Jednak dlaczego hybryda po utwardzeniu się klei? Odpowiedzialna za to jest tak zwana warstwa dyspersyjna. Jej obecność pozwala na łatwiejsze sklejanie się ze sobą poszczególnych warstw hybrydy; umożliwia także łatwe przyczepianie brokatu i innych ozdób. Po nałożeniu topu po prostu zmyj ją cleanerem. Pamiętaj jednak, by nie popełniać częstego błędu i nie przemywać paznokci przed nakładaniem kolejnych warstw – może to prowadzić do rozwarstwiania hybrydy.


Jeśli jesteś fanką manicure hybrydowego, to przeczytaj także:


Jak zrobić manicure hybrydowy?

Jak zrobić ombre na paznokciach?

Paznokcie nude - zawsze modna klasyka

Paznokcie na każdą okazję - do pracy, do szkoły i na imprezę

Czy hybryda uczula?


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz