Hydrolat do twarzy – co to jest za kosmetyk i jak go używać?

Hydrolat do twarzy – co to jest za kosmetyk i jak go używać?

Delikatne, naturalne hydrolaty polecane są do pielęgnacji praktycznie każdego typu cery. Co to jest hydrolat do twarzy, jak i kiedy warto go stosować i czym różni się od toniku? O tym w naszym dzisiejszym artykule.


Co to jest hydrolat?

Hydrolat nazywany jest też wodą kwiatową lub wodą roślinną. Jest to substancja powstająca w trakcie produkcji olejków eterycznych. Inaczej mówiąc, hydrolat to woda podestylacyjna zawierająca śladowe ilości olejków eterycznych oraz cenne wyciągi roślinne. Hydrolaty można produkować z roślin, zbóż, a także z kwiatów. Ten naturalny i wyjątkowo delikatny kosmetyk znakomicie sprawdza się w pielęgnacji cery każdego typu. Dzięki cennym właściwościom hydrolaty już dawno przestały być traktowane jak produkt uboczny czy odpad. Obecnie wiele marek kosmetyków naturalnych nastawia się na produkcję dobrej jakości hydrolatów i na stałe wpisuje te produkty w swoją ofertę sprzedażową. Co warto o nich wiedzieć?


Lawendowy, oczarowy, różany… Jakie właściwości mają hydrolaty?

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych hydrolatów do twarzy. Efekt stosowania tego produktu będzie w dużej mierze zależeć od tego, z jakiej rośliny powstał. Inna cera pokocha hydrolat aloesowy, a inna – oczarowy czy pokrzywowy. Jaki hydrolat wybrać dla siebie? Podpowiadamy!


1. Hydrolat różany (woda różana): jest jednym z najpopularniejszych hydrolatów na rynku. Wykazuje właściwości odżywiające i tonizujące. Polecany jest przede wszystkim do pielęgnacji cery dojrzałej i pozbawionej blasku. Hydrolat różany rozświetla cerę, przywraca jej utracony blask, regeneruje i odżywia, a także pomaga uporać się z trądzikiem. Przy okazji – nieziemsko pachnie!


2. Woda oczarowa: dedykowana jest zwłaszcza cerze tłustej i naczynkowej. Z powodzeniem mogą sięgać po nią również osoby zmagające się z trądzikiem różowatym. Hydrolat oczarowy ściąga skórę, głęboko ją oczyszcza, koi podrażnienia, a do tego zwęża pory i wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe.


3. Hydrolat lawendowy: jest jednym z najbardziej delikatnych hydrolatów na rynku. Mogą go stosować posiadaczki każdego typu cery. Hydrolat z lawendy wykazuje działanie antyseptyczne i przeciwzapalne, ponadto przyspiesza regenerację naskórka.


4. Hydrolat z kwiatów lipy: doskonały do cery wrażliwej, suchej, ze skłonnością do alergii i naczynkowej. Hydrolat lipowy łagodzi wszelkie podrażnienia, przyspiesza gojenie stanów zapalnych i regenerację naskórka, zmniejsza również zaczerwienienia skóry.


5. Hydrolat rumiankowy: doskonały do każdego rodzaju skóry. Wykazuje silne działanie antyseptyczne i regenerujące. Hydrolat nawilża skórę, regeneruje, zmniejsza zaczerwienienia, przyspiesza także proces regeneracji skóry.


6. Hydrolat z kwiatów pomarańczy: znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej i dojrzałej. Jedną z jego najcenniejszych właściwości jest zdolność do hamowania rozkładu kolagenu, dzięki czemu skóra na dłużej zachowuje młodzieńczy wygląd. Hydrolat neroli działa też antybakteryjnie i przeciwzapalnie, koi podrażnienia, ściąga pory i wyrównuje koloryt cery. Ponadto matuje skórę, nawilża i rozświetla.


 
Nawilżający hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy do twarzy, włosów i ciała Mel Skin - 1
Oszczędzasz 6,75 zł


Jak stosować hydrolaty do twarzy?

Hydrolaty to wielofunkcyjne kosmetyki, które znakomicie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Najczęściej możemy je dostać w opakowaniach z pompką lub poręcznych butelkach z atomizerem. Jak stosować hydrolaty? Oto 5 sprawdzonych sposobów.


- Do przemywania twarzy: jak używać hydrolatu? Najpopularniejszym sposobem wykorzystania tego produktu jest przemywanie nim twarzy. Hydrolat znakomicie zastąpi płyn micelarny lub tonik. Oczyszczoną skórę twarzy wystarczy przemyć wacikiem nasączonym hydrolatem, a następnie wklepać w cerę ulubiony krem i gotowe. Hydrolat w takiej postaci możemy stosować rano i wieczorem.


- W formie mgiełki: hydrolaty do twarzy mogą zastąpić wodę termalną. Latem, gdy żar leje się z nieba, możemy wykorzystać hydrolaty do nawilżenia i odświeżenia cery. Hydrolat w atomizerze wystarczy rozpylić na skórze, by od razu poczuć upragnioną ulgę. W ten sposób możemy również odświeżyć swój makijaż w ciągu dnia.


- Jako pomocnik do nakładania kosmetyków mineralnych: chcąc zwiększyć krycie kosmetyków mineralnych oraz nadać im płynną konsystencję, warto zastosować technikę aplikacji „na mokro”. Przed sięgnięciem po wybrany produkt, np. podkład należy spryskać pędzel hydrolatem i za pomocą wilgotnego włosia aplikować kosmetyk na skórę.


- Do olejowania włosów: olejować włosy możemy na dwa sposoby – na mokro oraz na sucho. Metoda na mokro pozwala olejom wniknąć głębiej w strukturę włosa i mocniej je odżywić. Przed nałożeniem odpowiedniego oleju warto spryskać włosy hydrolatem, by je w ten sposób zmiękczyć i przygotować na kontakt z odżywczym olejem.


- Jako dodatek do innych produktów: hydrolaty znakomicie sprawdzą się również jako dodatki do innych kosmetyków. Jak je stosować? Odrobinę wybranego hydrolatu możemy dodać do domowej maseczki do twarzy – woda kwiatowa świetnie połączy się z porcją glinki czy alg. Hydrolat w połączeniu z ulubionym olejem kosmetycznym stanie się za to doskonałym płynem dwufazowym do demakijażu. Warto spróbować!


 
Kojący hydrolat różany Nacomi - 1
 
Hydrolat różany o działaniu odświeżającym i nawilżającym do każdego typu skóry Be Organic - 1
Niedostępny


Hydrolat a tonik – czym się różnią?

Czym hydrolat różni się od toniku? Przeznaczenie tych produktów jest podobne – obu możemy używać do przemywania twarzy. Wiele hydrolatów wykazuje właściwości tonizujące (można je wobec tego stosować zamiennie z klasycznymi tonikami), jednak nie wszystkie. Hydrolaty, których pH jest wyższe niż 5,5, nie nadają się do tonizowania – nie należy jednak z nich rezygnować, bo posiadają szereg innych właściwości odżywczych. Klasyczny tonik to produkt, którego pH zawiera się między 4,5 a 5,5. Hydrolat od toniku odróżnia też skład oraz sposób produkcji – w odróżnieniu od toników, wszystkie hydrolaty są kosmetykami naturalnymi o przyjaznych recepturach.



Hydrolat to wciąż mało znany i często niedoceniany kosmetyk do twarzy. Z wielką przyjemnością sięgają po niego zwolennicy naturalnej pielęgnacji, dla których delikatny i jak najbardziej prosty skład produktu stanowi ogromną zaletę. Hydrolat różany czy lawendowy może być stosowany do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej, ale też trądzikowej i dojrzałej. Jak go używać? Aplikować samodzielnie, stosować jako mgiełkę do twarzy lub dodawać do innych produktów kosmetycznych. To jeden z najbardziej uniwersalnych kosmetyków, jaki możemy mieć w naszej łazience. Zdecydowanie warto!


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz