Oczyszczanie organizmu z toksyn – ile trwa i jak zacząć?

Oczyszczanie organizmu z toksyn – ile trwa i jak zacząć?


Każdego dnia jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczeń z powietrza i niezdrowej diety. Konsekwencją jest zmęczenie, ospałość, brak motywacji, a nawet apatia. Jak skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Co powinna zawierać dieta oczyszczająca, która pozwala na bezpieczną detoksykację organizmu? Sprawdziliśmy!

Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi czy w mieście, jesteśmy otoczeni przez toksyny. To groźne, trujące substancje, których nie widać gołym okiem, a codziennie wyniszczają nasz organizm. Wiele z nich znajduje się również w wysoko przetworzonym pożywieniu, pełnym nasyconych kwasów tłuszczowych. Oczyszczenie organizmu z toksyn wpłynie korzystnie zarówno na nasze zdrowie, jak i samopoczucie. Od czego zacząć?


Detoks, czyli jak oczyścić organizm z toksyn

Organizm wyposażony jest w mechanizmy, które naturalnie oczyszczają go z toksyn. Uwalniamy je m.in. z potem czy moczem. Niektóre zanieczyszczenia usuwane są wraz z resztkami przemian materii. Jedne substancje kumulują się na dłużej, inne na krótko. Jednak bardzo często się zdarza, że ilość toksyn, jaka przedostaje się do naszego organizmu ze środowiska jest tak duża, że nie radzimy sobie sami z ich pozbyciem. Wówczas potrzebujemy wsparcia, by przeprowadzić skuteczny detoks.

Jak oczyścić organizm z toksyn? Nie jest to łatwe zadanie. Należy połączyć odpowiedni jadłospis z regularną aktywnością fizyczną – można skorzystać również z suplementów na oczyszczanie. Każdą dietę oczyszczającą warto rozpocząć od konsultacji z lekarzem. Tylko na podstawie prawidłowego wywiadu zdrowotnego możliwe jest określenie, jakiego rodzaju detoks przyniesie najlepsze efekty i czy będzie bezpieczny dla naszego organizmu. Zdecydowanie należy unikać wszystkich głodówek, które mogą spowodować szok dla naszego organizmu, przynoszący więcej szkód niż korzyści.


Oczyszczanie organizmu – czy jest dla każdego?

Oczyszczanie organizmu z toksyn mogą przeprowadzić jedynie zdrowe osoby, które na co dzień stosują niezdrową dietę. Mowa o jadłospisie opartym o wysoko przetworzone produkty lub ubogim w warzywa i owoce. Odtruwanie czy odkwaszanie organizmu to także dobra terapia dla osób stosujących duże ilości używek, takich jak kawa, mocna herbata, papierosy i alkohol. Rozważ dietę oczyszczającą, jeśli cierpisz z powodu zaparć, braku energii, problemów z cerą, zatrzymywania wody w organizmie lub chociażby nadmiernego pocenia się i nieprzyjemnego zapachu ciała. 

Pamiętaj jednak, że istnieją osoby, dla których takie oczyszczanie organizmu jest zupełnie zakazane. Wśród nich znajdują się kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci oraz nastolatki w okresie dojrzewania, osoby z nadczynnością tarczycy, niedowagą, depresją, chorobą nowotworową, gruźlicą czy innymi przewlekłymi schorzeniami, których objawy mogłyby się nasilić po wprowadzeniu modyfikacji żywieniowych.


Co powinna zawierać dieta oczyszczająca?

Stopniowe ograniczanie niezdrowego jedzenia i zwiększenie dziennej dawki ruchu to dobry wstęp do detoksu. Dietę oczyszczającą należy zacząć od eliminacji ciężkostrawnych potraw, takich jak smażone czerwone mięso, tłuste ryby i wędliny, nabiał, produkty zbożowe, przysmaki i słodycze. W ich miejsce powinniśmy wprowadzić lekkie potrawy na bazie świeżych warzyw i owoców, a także białego mięsa, gotowanego na parze. Dieta oczyszczająca może być również wegańska czy wegetariańska – szczegóły warto ustalić we współpracy z dietetykiem. Oto kilku uniwersalnych superbohaterów, którzy ułatwiają detoksykację organizmu.

- Woda: spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia powinno być absolutną podstawą każdej diety, również tej oczyszczającej. Woda pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn oraz wszystkich szkodliwych produktów przemiany materii. Wspomaga także nawilżenie skóry.

- Cytryna: najprostszym sposobem na wprowadzenie tego kwaśnego owocu do swojej codziennej diety jest łączenie go z ciepłą wodą. Wystarczy wycisnąć sok z jednej cytryny i dodać do szklanki niegazowanej wody. Taki roztwór świetnie działa na pracę jelit i wątroby. Warto wypijać go zwłaszcza przed posiłkiem. Aby poprawić smak takiego napoju, można dodać do niego sok z marchwi lub połówki pomarańczy.

- Zielona herbata i zioła: obowiązkowy element nie tylko detoksu, ale również każdej diety odchudzającej. Odpowiednia kompozycja suszonych liści skutecznie wspomoże spalanie tłuszczu, metabolizm, trawienie, a także usuwanie szkodliwych toksyn. Aby herbata i zioła mogły wpłynąć na oczyszczenie organizmu, należy przygotować napar, który pozwoli zachować ich właściwości. Warto użyć w tym celu wody o maksymalnej temperaturze 80°C.

- Buraki: dzięki sporej zawartości błonnika pobudzają pracę jelit, a tym samym – szybsze usuwanie toksyn z ciała. Ponadto działają odkwaszająco i usprawniają pracę wątroby. Normalizują trawienie i pomagają pozbyć się uczucia ciężkości. Ich działanie może wspomóc suplement diety na zdrową wątrobę.

- Jabłka: zawierają kwasy organiczne, które nie tylko eliminują z organizmu szkodliwe substancje, ale przede wszystkim utrzymują równowagę kwasowo-zasadową krwi. Jabłka są również dobrym wsparciem w walce z wolnymi rodnikami i metalami ciężkimi, zalegającymi w ciele. To zresztą nie jedyne owoce, na które warto znaleźć miejsce w swojej diecie oczyszczającej. Ekstrakty owocowe są niezastąpione także w kosmetyczce.


Jednym ze sposobów na detoks organizmu jest inwestycja w herbaty oczyszczające. Te naturalne eliksiry wspomagają trawienie i korzystnie wpływają na przemianę materii.

Regularne picie herbaty oczyszczającej pozwala gruntownie oczyścić organizm, ale też dostarcza cennych witamin i minerałów.

Jak zacząć oczyszczanie organizmu?

Zanim przeprowadzisz detoks, musisz się do niego odpowiednio przygotować. Nie wystarczy po prostu zacząć się inaczej odżywiać. Zbyt gwałtowna zmiana jadłospisu może powodować złe samopoczucie, bóle głowy, a nawet zaburzenia układu pokarmowego, w tym zaparcia czy biegunki. Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie na badania. Zrób podstawową morfologię, sprawdź poziom cukru, cholesterolu i podstawowych mikroelementów. Kiedy odbierzesz wyniki, skonsultuj je z internistą. W razie nieprawidłowości zaleci Ci odpowiednie postępowanie.

Po zdobyciu pewności, że Twój organizm funkcjonuje prawidłowo, możesz zacząć przygotowywać się do jego oczyszczania z toksyn. Najpierw przez kilka dni zapisuj starannie to, co jesz. Wszystkie posiłki – również te niewinne przekąski między nimi. Notuj ile płynów wypijasz i jakie są to płyny. Później usiądź ze swoimi notatkami i je przeanalizuj. Widzisz, ile niezdrowego jedzenia znajduje się w Twoim codziennym jadłospisie? Stopniowo zacznij je eliminować. Najpierw zrezygnuj z przetworzonego jedzenia. Odstaw słodycze i wszystkie słodzone, gazowane napoje. Następnie zrezygnuj z kawy i mocnej, czarnej herbaty. Następnie czas na mięso, mleko i jego przetwory (w diecie oczyszczającej dozwolone są tylko kefir, maślanka lub serwatka).

Co dalej? Wprowadź do swojego jadłospisu więcej warzyw i owoców. Najlepiej, jeśli będą sezonowe. Codziennie możesz sięgać po seler naciowy, por, szparagi i ananasa – wykazują silne właściwości detoksykujące. Każdego dnia jedz minimum 0,5 kg surowych warzyw i 300 g świeżych owoców. Raz dziennie spożywaj porcję kaszy jaglanej lub gryczanej. Wypijaj również minimum 2,5 litra płynów – największą część z nich powinna stanowić woda. Wskazane są także zioła na oczyszczanie organizmu, takie jak mniszek lekarski czy koper włoski, oraz specjalne herbatki. Po 7 dniach stopniowo zacznij dodawać do jadłospisu chude mięso i ryby. Na początek zjadaj ok. 100 gramów kurczaka, indyka czy dorsza.

To uniwersalny przepis na rozpoczęcie oczyszczania organizmu. Warto skonsultować go z dietetykiem. Może on podpowiedzieć wprowadzenie konkretnych suplementów, które uzupełnią dietę o cenne składniki odżywcze i wspomogą kondycję ciała.


Detoksykacja organizmu – ile powinna trwać?

To, jak długo powinieneś stosować detoksykację, zależy wyłącznie od Twojego organizmu. Jednym wystarczy 21 dni, inni wolą przedłużyć post nawet i do 40 dni. Obserwuj swoje ciało, samopoczucie i stopień zmęczenia. Jeśli poczujesz się źle, odpuść. Lepiej wrócić do tego tematu za jakiś czas niż na siłę stosować detoks.

Musisz bowiem wiedzieć, że dieta oczyszczająca jest niskokaloryczna. Szczególnie na początku można więc czuć senność czy zmęczenie – zwłaszcza, gdy jest się bardzo aktywnym. Co prawda ćwiczenia fizyczne pobudzają wydalanie toksyn z organizmu, ale zbyt duży wysiłek może doprowadzić do zawrotów głowy czy omdleń. Nie rezygnuj jednak z treningów. Wystarczy, gdy w okresie detoksykacji organizmu będziesz wykonywać lżejsze ćwiczenia. Staraj się codziennie chodzić na spacery albo jeździć na rowerze, a wieczorami bierz ciepły, relaksujący prysznic lub kąpiel.


Czy oczyszczanie organizmu jest zdrowe?

By móc odpowiedzieć na to pytanie twierdząco, trzeba pamiętać, że każdą zmianę diety, szczególnie tak drastyczną, trzeba skonsultować ze specjalistą. Najlepiej udać się na wizytę do dietetyka lub przynajmniej lekarza internisty, który dobrze zna nasz organizm. Jeśli będziemy trzymać się ustalonych zasad, nie przejadać się i nie stosować detoksu dłużej niż to naprawdę konieczne, oczyszczanie z toksyn przyniesie pożądany efekt. Warto wspomóc się również suplementami diety na układ trawienny, które wzmocnią detoks i pomogą pozbyć się przy okazji zbędnych kilogramów.


Jak oczyścić organizm? Stosując rozsądną detoksykację, bazującą na zdrowej diecie oczyszczającej i umiarkowanej aktywności fizycznej. Pozbywając się toksyn, polepszymy przy okazji pracę wielu organów, a tym samym własne samopoczucie. Po prawidłowo przeprowadzonym detoksie zauważyć można normalizację pracy układu pokarmowego i wątroby, szybsze trawienie, brak uczucia ciężkości oraz zwiększoną odporność. Poprawić powinien się także nasz ogólny stan zdrowia, motywacja i poziom energii. Co istotne, efekty mogą być widoczne zaraz po zakończeniu kuracji oczyszczającej. Najważniejsze, by przeprowadzić ją z głową, nie doprowadzając do niedoboru witamin i minerałów w organizmie – w razie potrzeby pomogą je uzupełnić żelki SUPERFOODS.


Podczas detoksu warto wspomóc się sprawdzonymi preparatami, które bez szkód dla organizmu pomogą usunąć toksyny z organizmu. Jednym z nich jest młody jęczmień posiadający wysoką zawartość chlorofilu, który wspiera procesy oczyszczania się narządów i pomaga usunąć z nich metale ciężkie.


 
Zielony jęczmień tabletki o działaniu detoksykującym organizm Oczyszczanie Nutridome 60 kapsułek - 1
Niedostępny

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz