Rozstępy w ciąży - jak zapobiegać?
Zmiany w gospodarce hormonalnej, szybki wzrost masy ciała, a nawet uwarunkowania genetyczne mogą przyczynić się do powstania rozstępów w ciąży. Problem ten dotyka znacznej części kobiet, dlatego przyszłe i świeżo upieczone mamy powinny wiedzieć, jak zadbać o prawidłową kondycję swojej skóry. Zwłaszcza że istnieje kilka skutecznych sposobów na zapobieganie rozstępom w ciąży. Poza odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, kluczową kwestią jest systematyczna pielęgnacja przy użyciu właściwych kosmetyków.
Rozstępy w ciąży - co warto o nich wiedzieć?
Rozstępy to zmiany skórne przypominające wąskie, pionowe blizny, które pojawiają się najczęściej w drugim trymestrze ciąży. Proces ich powstawania ma związek z pękaniem włókien kolagenowych i elastynowych, które zmieniają tym samym swoje ułożenie w skórze właściwej. W efekcie stają się one cienkie i zniekształcone, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także do miejscowego stanu zapalnego i obrzęku. Rozstępy w ciąży pojawiają się bowiem na skutek nadmiernego rozciągnięcia naskórka oraz niewystarczającej odporności fibroblastów, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny.
Omawiany problem dotyczy zatem tych części ciała, które w krótkim czasie uległy powiększeniu, czyli przede wszystkim brzucha, piersi, ud, pośladków oraz bioder. Znacznie rzadziej rozstępy po ciąży można zaobserwować na plecach, łydkach czy ramionach.
Aby skutecznie przeciwdziałać temu problemowi, warto wiedzieć, że pojawienie się tego typu zmian skórnych może zależeć od kilku czynników. Wśród przyczyn powstawania rozstępów po ciąży należy wyróżnić:
• Czynniki hormonalne – aby zaspokoić wszelkie potrzeby rozwijającego się dziecka, gospodarka hormonalna kobiety ulega znacznym przemianom. W wyniku nadmiernej produkcji kortyzolu dochodzi m.in. do osłabienia włókien kolagenowych we wczesnym okresie ciąży, a także do ogólnego pogorszenia kondycji skóry, przez co staje się ona sucha i podrażniona.
• Zbyt szybkie zwiększenie masy ciała – zachowanie prawidłowego przyrostu wagi może skutecznie zapobiegać powstawaniu rozstępów w ciąży. Oczywiście przybieranie kilogramów w tym okresie jest nieuniknionym procesem, niemniej powinien on przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Szacuje się, że prawidłowy przyrost masy dla kobiety rozpoczynającej ciążę (bez nadwagi lub niedowagi) wynosi około 11,5-16 kg.
• Brak właściwej pielęgnacji skóry – w obliczu zaistniałych zmian m.in. w obrębie gospodarki hormonalnej czy nagłego skoku wagi, kondycja skóry może ulec pogorszeniu. W efekcie brak odpowiedniego nawilżenia, dogłębnej regeneracji i poprawy ukrwienia może zwiększać ryzyko powstania rozstępów w ciąży.
• Predyspozycje genetyczne – ostatni z czynników ma związek z wrodzoną skłonnością do zmniejszonej syntezy włókien kolagenowych i elastynowych przez fibroblasty. Bardzo często uwidacznia się ona już w okresie dojrzewania, gdy także dochodzi do szybkie wzrostu ciała i przyrostu masy mięśniowej.
Z uwagi na to, że rozstępy po ciąży mogą być wynikiem działania różnych czynników, należy kompleksowo zadbać o kondycję swojej skóry. Ponadto kluczową kwestią jest prewencyjne działanie oraz dobór odpowiednich kosmetyków, które powstały z myślą o potrzebach przyszłych lub świeżo upieczonych mam.
Rozstępy w ciąży - pierwsze objawy
Na początku warto podkreślić, że zamiast czekać na pierwsze objawy rozstępów w ciąży, znacznie lepiej zadbać o odpowiednią profilaktykę. Dzieje się tak, ponieważ im dłużej powstałe zmiany utrzymują się na skórze, tym trudniej je zlikwidować. Dlatego już we wczesnym okresie ciąży, należy zadbać o świadomą pielęgnację przy użyciu odpowiednich balsamów, olejków czy kremów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w naszym artykule: Kosmetyki w ciąży – czego możesz używać?
Wiele przyszłych mam zastanawia się, kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? Pierwsze zmiany można zaobserwować pomiędzy 5. a 7. miesiącem jej trwania. Znacznie wcześniej dochodzi jednak do osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych, które wraz ze wzrostem masy ciała ulegają rozerwaniu.
Pierwszymi objawami powstania rozstępów w ciąży są czerwone, wrzecionowate pasma, które znajdują się ponad powierzchnią skóry. Ich wygląd wskazuje, że mamy do czynienia z fazą zapalną, która utrzymuje się przez około pół roku. Dodatkowo w trakcie jej trwania mogą pojawić się problemy z widocznie przesuszoną i podrażnioną skórą oraz uczucie mrowienia. Z czasem rozstępy po ciąży na brzuchu lub innej części ciała zaczynają blednąć i zamieniają się w lekko zapadnięte i pomarszczone paski. Wówczas mamy do czynienia z fazą zanikową, nazywaną zamiennie bliznowaceniem.
Najczęściej rozstępy w ciąży powstają na brzuchu, którego obwód ulega znacznemu powiększeniu. W rezultacie to właśnie jego skóra narażona jest najbardziej na silne rozciąganie oraz pojawienie się sinoczerwonych pasm. Brak odpowiedniej profilaktyki może spowodować, że już w drugim trymestrze ciąży dojdzie do powstania pierwszych rozstępów na piersiach. Bardzo często dochodzi bowiem do gwałtownego zwiększenia ich rozmiaru w pierwszych miesiącach. Oczywiście nie należy również bagatelizować problemu, jakim są rozstępy w ciąży na nogach i udach, a tym samym nie pomijać tych części ciała w codziennej pielęgnacji.
Jak zapobiec rozstępom w ciąży?
Aby cieszyć się piękną i gładką skórą po urodzeniu dziecka, należy wiedzieć, jak zapobiegać rozstępom w ciąży. Jak już wspominaliśmy, kluczową kwestią jest kompleksowe podejście do problemu. Pomimo tego, że nie mamy wpływu na takie czynniki, jak uwarunkowania genetyczne, to istnieje kilka skutecznych sposobów na zminimalizowanie ryzyka powstania zmian skórnych. Wśród nich warto choćby wymienić:
• Odpowiednią dietę – sprzyja ona nie tylko zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Ponadto, posiłki bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe, witaminy (zwłaszcza A i E) oraz minerały (np. cynk) wpłyną korzystnie na kondycję skóry.
• Aktywność fizyczną – podobnie jak zbilansowana dieta pozwala ona utrzymać prawidłową wagę. Oczywiście formę aktywności oraz poziom intensywności należy dopasować w oparciu o konsultację z lekarzem.
• Codzienne rytuały pielęgnacyjne – z pewnością warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki dla kobiet w ciąży. Ważne jednak, aby w ich składzie znalazły się naturalne składniki, takie jak choćby olej arganowy, masło shea czy aloes itp. Wiele przyszłych mam zastanawia się, od kiedy stosować krem na rozstępy w ciąży. Wszystko zależy od rodzaju kosmetyku, dlatego warto wybierać bezpieczne preparaty, których można używać już od pierwszych tygodni.
• Regularne masaże – wpłyną korzystnie na ukrwienie skóry, a także wchłanianie składników aktywnych z rozmaitych kremów czy balsamów na rozstępy. Taki zabieg można wykonać samodzielnie w domu np. przy użyciu oliwki dla niemowląt. Emolienty nie tylko doskonale nawilżają i zwiększają elastyczność skóry, ale dodatkowo chronią ją przed działaniem czynników mechanicznych i drażniących składników. Więcej na ten temat piszemy w artykule: Oliwka dla dzieci – co musisz o niej wiedzieć. Na koniec warto jeszcze dodać, że decydując się na masaż brzucha, z pewnością należy go wykonywać delikatnie i z wyczuciem. Ponadto, przed rozpoczęciem tego typu zabiegów nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem ginekologiem.
Jeśli już wiemy, jak zapobiegać rozstępom w ciąży, czas dobrać kosmetyki, które pomogą zmniejszyć powstałe zmiany skórne, bez względu na to, w której fazie rozwoju aktualnie się znajdują.
Co na świeże rozstępy w ciąży?
Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy: znacznie łatwiej zapobiegać rozstępom w ciąży niż zlikwidować powstałe już pasma. Nie oznacza to jednak, że z chwilą pojawienia się zmian skórnych, należy zaprzestać stosowania specjalnych preparatów. A zatem: co najlepiej sprawdzi się na świeże rozstępy w ciąży? Gdy na ciele zaczną pojawiać się czerwone lub purpurowe pasma, należy obowiązkowo sięgnąć po kosmetyki o działaniu nawilżającym, natłuszczającym oraz ujędrniającym. Odpowiednio dobrany krem lub balsam do ciała dla kobiet w ciąży może bowiem przyspieszyć przejście z fazy zapalnej do fazy zanikowej. W rezultacie powstałe zmiany skórne w krótszym czasie staną się mniej widoczne.
Z chwilą pojawienie się świeżych pasm, kobiety mogą borykać się z uczuciem swędzenia oraz suchą i podrażnioną skórą. Warto zatem wybierać naturalne kosmetyki na rozstępy w ciąży, które wyróżniają się łagodnym i kojącym działaniem. Jeśli jednak uczucie swędzenia występuje na całym ciele (a nie w miejscu powstania świeżych pasm), należy udać się do lekarza, aby wykluczył on inne dolegliwości np. cholestazę.
Co na rozstępy w ciąży?
Skuteczność przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych zależy przede wszystkim od ich częstotliwości oraz rodzaju wybranych kosmetyków. W pierwszym przypadku liczy się systematyczność, natomiast w drugim obecność naturalnych składników. Dla przykładu: dobry krem na rozstępy w ciąży powinien posiadać prostą recepturę, która pozbawiona jest substancji zwiększających ryzyko alergii i podrażnień. Nie bez znaczenia jest również konsystencja kosmetyku. Wybrana maść lub balsam na rozstępy w ciąży powinny się łatwo rozprowadzać, a następnie szybko wchłaniać w głąb skóry. W efekcie przy regularnym stosowaniu stanie się ona optymalnie nawilżona i widocznie bardziej sprężysta.
Przyszłe mamy powinny również wyposażyć się w specjalny olejek do smarowania brzucha w ciąży. Jego codzienne stosowanie wpływa korzystnie na nawilżenie oraz zwiększenie elastyczności naskórka. Wszystko za sprawą kompleksu naturalnych olejów (m.in. arganowego, kokosowego, z pestek winogron czy orzechów makadamia), które wykazują odżywczo-wygładzające działanie, a tym samym przeciwdziałają powstawaniu omawianych zmian skórnych. Warto, aby w składzie kosmetyków na rozstępy w ciąży znalazł się także aloes. Nie tylko skutecznie nawilża i zmiękcza skórę, ale jednocześnie łagodzi podrażnienia i wpływa korzystnie na produkcję kolagenu.
Naturalne kosmetyki na rozstępy warto stosować zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie. To w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną pozwoli cieszyć się nam zdrowo wyglądającą i gładką skórą. O dobór odpowiednich kosmetyków należy zadbać również w ramach pielęgnacji nowo narodzonego malucha, o czym piszemy w artykule: Pierwsza kąpiel noworodka – rozwiewamy wszelkie wątpliwości i odpowiadamy na pytania.