Charakterystyka i pielęgnacja cery naczynkowej

Charakterystyka i pielęgnacja cery naczynkowej


Cera naczynkowa uważana jest za jedną z najbardziej problematycznych. Wyjątkowo wrażliwa i delikatna potrzebuje specjalnego podejścia, by odzyskać dobrą kondycję. Jak dbać o cerę naczynkową, by cieszyć się jej dobrym wyglądem? Kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja.

Charakterystyka cery naczynkowej

Cerę naczynkową można rozpoznać po charakterystycznych, gęsto występujących zaczerwienieniach. Są to płytko umiejscowione naczynia krwionośne. Pojawiają się na skórze ze względu na wrażliwość na szereg czynników m.in. takich jak warunki atmosferyczne, nieodpowiednia dieta czy źle dobrane kosmetyki. Najczęściej naczynka pękają na policzkach, czole oraz w okolicach nosa czy brody, a na twarzy pojawia się rumień.

Cera jest także delikatna i podatna na podrażnienia, którym towarzyszy pieczenie. Aby uniknąć dyskomfortu, musimy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry oraz uszczelnienie naczynek krwionośnych.

 
Prebiotyczny krem do twarzy do cery naczynkowej z Czystkiem Gift of Nature - 1
Niedostępny

Cera naczynkowa: jakie są przyczyny podrażnień
i czego lepiej unikać?

Dbanie o cerę naczynkową jest zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli wyeliminujemy produkty, które ją podrażniają. Czego powinniśmy unikać, aby zminimalizować powstawanie naczynek? 

Ostre potrawy i alkohol

Jeżeli mamy skłonność do pojawiających się naczynek, powinniśmy zrezygnować z ostrych potraw. Papryczka chili, ostry pieprz, mocno doprawione dania – zdecydowanie należy wyeliminować je z diety, jeśli chcemy cieszyć się gładką i delikatną cerą. Lampka wina do obiadu może przyprawić nas o urocze rumieńce, ale jedno jest pewne: im więcej alkoholu, tym naczynka stają się bardziej widoczne.

Aby nasza cera była zdrowa i promienna, powyższe składniki lepiej zastąpić warzywami i owocami. Zbilansowana dieta zdecydowanie sprzyja walce z pękającymi naczynkami.

Wysoka i niska temperatura

Mycie twarzy w zbyt ciepłej wodzie, sauna, ekspozycja na mróz – na takie sytuacje cera naczynkowa reaguje bardzo silnie. Warto o tym pamiętać. Podobnie jest w przypadku opalania. Przebywanie na słońcu wzmoży widoczność naczynek – a przecież nie o taki efekt nam chodzi, prawda?

Jeśli planujemy dłuższy pobyt na plaży – koniecznie pamiętajmy, aby zabrać krem z wysokim filtrem i dokładnie posmarować delikatną skórę twarzy. Na co dzień pod makijaż warto używać kremu z faktorem – promieniowanie słoneczne oddziałuje na skórę nawet w pochmurne dni.

 
Krem do twarzy z filtrem UV SPF 50 Nacomi Next Level - 1
 
Żel przeciwsłoneczny z filtrem UV SPF 50 idealny pod makijaż Holika Holika - 1

Nieodpowiednio dobrane kosmetyki

Warto unikać drażniących kosmetyków. Jeśli żel do twarzy – to bez drobinek, peeling tylko enzymatyczny. Zanim dokonamy decyzji zakupowej, bliżej przyjrzyjmy się składowi danego produktu – kwasy owocowe i retinol – niestety z nich powinnyśmy zrezygnować. Unikać należy też produktów z alkoholem, mentolem i olejkiem eukaliptusowym. Cera naczynkowa potrzebuje łagodności i delikatności. 

 
Wygładzający peeling enzymatyczny do twarzy poprawiający strukturę skóry Sylveco - 1
Niedostępny
 
Delikatna pianka do mycia twarzy do cery naczynkowej Gift of Nature - 1

Czynniki wewnętrzne

Naczynka stają się również bardziej widoczne podczas silnych zmian hormonalnych – ciąża, miesiączka, okres menopauzy – w tym czasie cera naczynkowa potrzebuje szczególnej uwagi. Wpływ na cerę mogą mieć również geny. Szacuje się, że nawet w 80% cera naczynkowa może być dziedziczna!

Pielęgnacja cery naczynkowej

Szereg zakazów i nakazów ściśle określa, czym można pielęgnować cerę naczynkową, a czym absolutnie nie należy. Koniecznie trzeba uważać na zbyt twardą i chlorowaną wodę. Jeśli jakość wody w kranie pozostawia wiele do życzenia, pozostaje nam mycie twarzy w przegotowanej i odstanej wodzie. Możemy też zdecydować się na założenie filtra – skorzystają na tym wszelkie sprzęty domowe i sami domownicy. 


Jakie kosmetyki są najlepsze dla cery naczynkowej?

Bezwzględnie należy unikać kosmetyków z drażniącymi i chemicznymi składami, a w ich miejsce wybierać łagodzące, naturalne formuły. Mile widziane są produkty z:

aloesem łagodzącym podrażnienia,
- miłorzębem japońskim – bogaty we flawonoidy wzmacnia ścianki naczynek,

- witaminą C, która wzmacnia naczynka i rozjaśnia skórę,
- arniką górską – obkurcza ścianki naczynek i zmniejsza ich widoczność,

- oczarem wirginijskim – ten składnik poprawia krążenie limfatyczne, a do tego wykazuje działanie antybakteryjne, odświeżające i przeciwzapalne,
- skrzypem polnym, który zapobiega pękaniu nowych naczynek,

- różą damasceńską – reguluje mikrokrążenie, a tym samym rewelacyjnie wpływa na dotlenienie skóry.

 

 

Domowe sposoby pielęgnacji cery naczynkowej

Łagodna cera naczynkowa wprost uwielbia domową, naturalną pielęgnację. Jeśli chcemy przynieść jej ukojenie, z powodzeniem możemy poeksperymentować z domowymi maskami. Te proste w składzie, naturalne i tanie kosmetyki są najlepszym lekiem na zaczerwienienia.

Maseczka z siemienia lnianego: to ulubienica wielu miłośniczek naturalnej pielęgnacji. Bogate w witaminy nasiona nie tylko doskonale łagodzą i odżywiają skórę, ale też świetnie ją nawilżają – taką maskę warto stosować przede wszystkim w okresie grzewczym. Jak ją przygotować? 2 łyżki siemienia wystarczy zalać wrzątkiem i odstawić do przestudzenia. Żel należy nanieść na twarz i pozostawić na 10 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą. 

Maseczka z miodu i kefiru: to prawdziwa bomba witaminowa. Oba składniki bogate w witaminy z grupy B doskonale odżywiają suchą skórę i widocznie poprawiają jej kondycję. Dodatkowo kefir zadziała łagodząco na wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia. 

Maseczka z kiwi: do jej przygotowania potrzebne będzie obrane ze skórki i posiekane kiwi, łyżeczka soku z cytryny i łyżka mąki ziemniaczanej. Wymieszane składniki wystarczy nałożyć na twarz i pozostawić na 20 minut. Maseczka odżywi i rozjaśni skórę.

Pielęgnacja cery naczynkowej nie należy do najprostszych. Już na wstępie okazuje się, że z wielu kosmetyków należy zrezygnować – ziarniste peelingi, kosmetyki złuszczające, retinol – z nimi koniecznie trzeba się pożegnać. 

Na szczęście oferta kosmetyków dedykowanych pielęgnacji cery naczynkowej jest coraz większa – odżywiające serum z witaminą C, kosmetyki z arniką, oczarem wirginijskim, miłorzębem japońskim – a to tylko początek listy. Dzięki zrównoważonej pielęgnacji nawet usiana naczynkami skóra ma szansę odzyskać piękny i delikatny wygląd bez śladu czerwonych plam.

 
Rewitalizujące serum do twarzy z witaminą C, z witaminą A i witaminą E Mel Skin - 1
Oszczędzasz 29,75 zł
 
Regenerująca glinka czerwona Red Clay do cery naczynkowej i problematycznej Nacomi - 1
Niedostępny

← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz