Najważniejsze zasady pielęgnacji blond włosów
Naturalne czy tlenione, włosy blond zawsze wymagają specjalnego traktowania. Dowiedz się, w jaki sposób dbać o nie na co dzień – tak, by zawsze cieszyć się ich zdrową kondycją.
Blond to kolor, który od zawsze pozostaje tym najbardziej pożądanym. Czy naturalne, czy też rozjaśniane, jasne włosy niezmiennie przyciągają spojrzenia – ale wymagają też troski i nieco bardziej kompleksowej pielęgnacji.
Naturalne włosy blond najczęściej posiadają inną, bardziej porowatą strukturę, niż te w ciemniejszych odcieniach. Z tego względu szybciej reagują na zmiany, zarówno w kwestii środowiska, jak też kosmetyków.
Jasne włosy łatwiej się puszą, będąc przy tym bardziej podatne na łamliwość i przesuszenie. Ponadto blond jest kolorem zdecydowanie najbardziej wrażliwym: źle reaguje m.in. na niedokładne (lub nieregularne) rozczesywanie czy wysoką temperaturę. O czym trzeba więc pamiętać?
Punkt pierwszy: mycie + odżywianie
Mycie włosów w kolorze złota najlepiej przeprowadzać według zasad metody OMO: kolejno odżywianie, mycie i ponowne odżywianie. Metoda ta przynosi doskonałe efekty zwłaszcza w przypadku włosów nadmiernie łamliwych, kruchych i delikatnych – a takie najczęściej są włosy blond.
Metoda OMO dodatkowo chroni włosy przed szkodliwymi składnikami pochodzenia chemicznego, które są powszechnie stosowane w wielu kosmetykach. Cała magia tego sposobu zawiera się w:
- zabezpieczeniu struktury włosów poprzez zastosowanie odżywki przed umyciem,
- delikatnym oczyszczeniu szamponem włosów zabezpieczonych odżywką,
- ponownym odżywieniu włosów poprzez zastosowanie maski po umyciu (na ok. 10–15 minut).
Kruche włosy blond pokochają przede wszystkim naturalne odżywki emolientowe. Staraj się unikać tych, które w składzie zawierają silne substancje (alkohol etylowy, SLS-y, parabeny). Pamiętaj jednak, by starać się zachować przy tym równowagę PEH.
Punkt drugi: suszenie
Suszenie należy do tych zabiegów, które w największym stopniu mogą popsuć strukturę włosów. Tyczy się to zwłaszcza częstego suszenia przy pomocy strumienia gorącego powietrza. Chociaż włosy schną wtedy nieporównywalnie szybciej, to jednak zniszczenia spowodowane suszarką mogą być zabójcze dla ich kondycji.
Jak temu zaradzić? Przede wszystkim – pozwolić włosom wyschnąć samodzielnie. W przypadku wysokoporowatych, delikatnych włosów blond ten proces będzie nieporównywalnie szybszy, niż u brunetek, posiadaczek włosów cięższych i grubszych. Jeśli jednak nie jest to możliwe, suszmy włosy wyłącznie zimnym powietrzem, stosując gorący strumień tylko u ich nasady.
Punkt trzeci: olejowanie
Każdy typ włosów uwielbia olejowanie, ale w przypadku blondu procesy te zyskują jeszcze większe znaczenie. Wszystko to ze względu na najczęściej wysoką porowatość tych włosów, dzięki której odżywcze substancje zawarte w olejach wchłaniają się lepiej – i mogą przynieść naprawdę oszałamiające efekty!
Włosy blond polubią się z olejami bezbarwnymi, o dużych cząsteczkach. Mowa tu przede wszystkim o olejach z przewagą kwasów wielonienasyconych (omega-3 i omega-6), takich jak m.in. olej lniany, olej z pestek winogron czy też olej słonecznikowy. W przypadku olejowania najlepszym wyjściem jest jednak eksperymentowanie z różnymi sposobami, dawkami i substancjami. Pamiętaj tylko, by tego typu zabiegi stosować w miarę systematycznie.
Punkt czwarty: szczotkowanie
Szczotkowanie to niezwykle ważny zabieg, którego znaczenia nie warto pomijać w przypadku każdego typu i koloru włosów. Delikatne, z natury kruche włosy blond wymagają ponadto specjalnej szczotki. Odłóż na bok wszystkie twarde, nieprzyjemne plastiki, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zamiast tego skorzystaj ze szczotki o szeroko rozstawionych zębach, wykonanej z miękkich włókien. W ten sposób nie tylko pobudzisz włosy do wzrostu poprzez poprawę mikrokrążenia u ich nasady, ale też unikniesz ich bolesnego wyrywania. Z tego względu rozczesuj włosy delikatnie – ale przy tym regularnie. Dodatkowo ochronisz je wtedy, gdy przed położeniem się do snu upniesz je w jeden zwarty pukiel.
Jak utrzymać chłodny odcień blondu?
Na koniec małe post scriptum dla osób, które po farbowaniu na platynowy kolor zmagają się z nieuchronnym żółknięciem włosów. Sposób, który może opóźnić ten proces, polega na zastosowaniu kosmetyków (płukanek, masek, szamponów) w fioletowym kolorze – to właśnie ta barwa jest w stanie zniwelować żółty odcień. Naturalną alternatywą może być dla nich gencjana, dzięki której zabarwisz „zwykłe” preparaty na ten kolor.