Zaczerwieniona twarz: przyczyny i sposoby na czerwoną skórę
Zaczerwieniona twarz może być skutkiem wahań temperatury, niewłaściwej pielęgnacji cery czy zmian zachodzących w organizmie. Niezależnie od przyczyny, czerwona skóra powoduje pieczenie i podrażnienie, pogarszając samopoczucie. Warto więc poznać sprawdzone sposoby na pozbycie się zaczerwienień na twarzy.
Czerwona skóra na twarzy - przyczyny
Aby poradzić sobie z zaczerwienioną twarzą, należy wdrożyć odpowiednie leczenie lub właściwą pielęgnację. Najpierw trzeba jednak poznać powód wystąpienia przebarwień. Pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem dermatologiem. Poniżej opisujemy najpopularniejsze przyczyny czerwonej skóry.
Rozszerzone naczynia krwionośne
Zaczerwienienie twarzy może wynikać z poszerzenia naczyń krwionośnych w związku z nagłym przyspieszeniem mikrokrążenia. Dzieje się tak między innymi pod wpływem stresu, silnych emocji, zimnego powietrza czy wysokiej temperatury. Rozszerzenie naczynek powoduje również spożywanie ostrych przypraw, kawy i alkoholu.
Cera naczynkowa
Niektórzy posiadają wrażliwą, płytko unaczynioną skórę twarzy. Mowa wówczas o cerze naczynkowej. U takich osób naczynia krwionośne mają szczególną tendencję do rozszerzania się i pękania, w efekcie czego powstają zaczerwienienia. Czasem ustępują one samoistnie, a innym razem przekształcają się w trwały rumień.
Niewłaściwa pielęgnacja
Za czerwoną skórą na twarzy może stać również niewłaściwa pielęgnacja. Wszelkie stosowane kosmetyki należy dobrać do potrzeb własnej cery, upewniając się, że nie zawierają potencjalnie drażniących substancji. Po zakupie nowego kosmetyku powinniśmy przetestować go na niewielkim fragmencie skóry, aby upewnić się, że nie dojdzie do reakcji alergicznej.
Wahania hormonalne
Znaczący wpływ na wygląd skóry mają również hormony. Zaczerwieniona twarz może wystąpić u kobiet w ciąży czy w okresie menopauzy. Do osłabienia elastyczności naczyń w związku z wahaniami hormonalnymi dochodzi także w okresie dojrzewania. U części nastolatków pojawiają się więc podrażnienia i przebarwienia cery.
Podłoże genetyczne
Występowanie zaczerwienień na twarzy może wynikać także z uwarunkowań genetycznych. U niektórych naczynia krwionośne są bowiem z natury szczególnie widoczne i aktywne. Te osoby powinny unikać czynników zewnętrznych, potęgujących skłonność do zaczerwienienia.
Przesuszenie cery
Czerwona skóra czasem pojawia się na twarzy również wtedy, gdy nie zadbamy o jej odpowiednie nawilżenie. Przesuszenie cery może bowiem prowadzić do rozwoju podrażnień i zaczerwienień.
Suche, czerwone plamy na twarzy bywają także objawem alergii skórnej. Mogą ją wywołać nie tylko kosmetyki, ale również promienie słoneczne czy sierść zwierząt. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich okolicznościach pojawia się zaczerwienienie cery.
Które choroby są przyczynami czerwonej twarzy?
Zaczerwienienie twarzy czasem wynika także z chorób skóry. Chodzi między innymi o trądzik różowaty, czyli krostki i grudki, które pojawiają się w związku z przewlekłym zaburzeniem pracy gruczołów łojowych. Zmianom skórnym towarzyszy wówczas świąd, szczypanie i pieczenie, a nawet obrzęk.
Przyczynami czerwonej twarzy mogą być również stany zapalne. Mowa zwłaszcza o łojotokowym i atopowym zapaleniu skóry. Nadmierne łuszczenie się naskórka wywołuje wówczas podrażnienia i zaczerwienienia. Szczególnie zaostrzone zmiany skórne mogą nawet krwawić.
Zaczerwieniona twarz a witaminy
Czerwona skóra na twarzy bywa także objawem niedoboru pewnych witamin. Aby zachować zdrową cerę, należy dostarczać organizmowi zwłaszcza odpowiednich dawek witaminy C i B3. Pierwsza z nich wzmacnia delikatne ściany naczyń krwionośnych, a druga – chroni skórę przed negatywnym wpływem czynników drażniących i zmian pogodowych, hamując powstawanie przebarwień. Z kolei witamina E zwiększa zdolność komórek skóry do wiązania wody, zapobiegając jej starzeniu.
Naszej cerze nie służy jednak również nadmiar składników odżywczych. Przedawkowanie witaminy A może prowadzić do suchości i świądu skóry. Podobne objawy towarzyszą nadmiarowi witaminy D.
Jak pozbyć się czerwonej skóry na twarzy?
Chcąc uniknąć zaczerwienienia twarzy, należy przede wszystkim zminimalizować kontakt ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, wywołującymi rumień na skórze. Jednocześnie warto zadbać o właściwą pielęgnację cery. Powinna ona bazować zarówno na odpowiednio dobranych kosmetykach, jak i delikatnym obchodzeniu się ze skórą.
Jakie kosmetyki stosować przy zaczerwienionej twarzy?
Należy sięgać po produkty, które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry, uszczelniając naczynia krwionośne i wzmacniając warstwę hydrolipidową. Mowa o silnie nawilżających i natłuszczających preparatach. Dobrze, gdyby dodatkowo wyrównywały one koloryt cery i zapewniały ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Preparaty anti ageing, które posiadają skład bogaty w kwas hialuronowy i naturalne oleje nie tylko spowalniają proces starzenia się skóry, ale doskonale ja pielęgnują. Regularne stosowanie produktów anti ageing pozwala na zachowanie pięknej, napiętej i nawilżonej cery przez długie lata.
Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnień, warto stosować hipoalergiczne kosmetyki, pozbawione sztucznych barwników i substancji zapachowych. Wskazane są zwłaszcza linie produktów do cery wrażliwej i naczynkowej. Należy zrezygnować natomiast z mocnych peelingów i zabiegów złuszczających oraz wysuszających środków myjących.
Jeśli chcesz żeby Twój makijaż każdego dnia był perfekcyjny, zadbaj o jego wykończenie. Rozświetlacz w pudrze to kosmetyk idealny do każdego typu cery, również do zaczerwienionej. Ożywia twarz, nadaje skórze świeżego blasku, optycznie odmładza i pięknie podkreślają opaleniznę.
Szczególną uwagę warto poświęcić składom stosowanych preparatów. Powinno znajdować się w nich jak najwięcej substancji o naturalnym i organicznym pochodzeniu. Mowa na przykład o kwasie hialuronowym, aloesie oraz roślinnych ekstraktach z granatu lub gorzkiej pomarańczy. Takie preparaty bywają wzbogacone także o witaminy A, C czy E, niezbędne dla zdrowia skóry.
O potrzebach zaczerwienionej twarzy dobrze jest pamiętać również podczas wykonywania makijażu. Warto znaleźć w kosmetyczce miejsce na mocno kryjący podkład i zielony korektor, stworzony z myślą o neutralizowaniu czerwonych przebarwień.
Domowe sposoby na czerwoną skórę
Zniwelować podrażnienie i zaczerwienienie skóry mogą pomóc domowe zabiegi pielęgnacyjne. Ukojenie przynosi okład z zielonej herbaty, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Kojący wpływ na czerwoną skórę mają również maseczki z płatków owsianych lub startego na tarce świeżego ogórka. Regenerację twarzy wspomaga także mieszanka miodu i śmietanki.