Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Przebarwienia na twarzy? Nie Ty jedna zmagasz się z tym problemem. Jeśli marzysz o jednolitej, gładkiej i pięknej cerze, dowiedz się, jak skutecznie pozbyć się przebarwień i zapobiec ich powstawaniu w przyszłości. Od domowych sposobów, po maści, kremy, kwasy i inne kosmetyki na przebarwienia – oto zabiegi, które mogą Ci pomóc!
Przyczyny przebarwień na twarzy
Przebarwienia, czyli piegi, plamki i pieprzyki ciemniejsze od odcienia skóry, mogą pojawiać się na twarzy w różnych okresach i z różnych powodów. Ich powstawanie wiąże się głównie z zaburzeniami w gospodarce melaniną – ciemnym barwnikiem, odpowiadającym za kolor naszej skóry.
Z jakich powodów produkcja melaniny może się nagle zwiększać, skutkując wystąpieniem przebarwień na twarzy? Oto kilka z najczęstszych przyczyn:
- ciąża i menopauza,
- zaburzona gospodarka hormonalna,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- korzystanie z solarium,
- trądzik,
- używanie nieodpowiednich kosmetyków,
- poważne problemy zdrowotne, m.in. choroby tarczycy czy jajników.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Miejscowe zmiany kolorytu cery możemy w dużym stopniu zniwelować, korzystając z odpowiednio dobranych zabiegów i kosmetyków. Zastanawiasz się, co stosować na przebarwienia na twarzy? Mamy dla Ciebie garść sprawdzonych propozycji!
Zabiegi z kwasami na przebarwienia
W walce z przebarwieniami pomogą Ci profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym. Jednym z nich jest złuszczająca kuracja kwasem glikolowym, który zwiększa poziom nawilżenia skóry, spowalnia procesy starzenia, głęboko oczyszcza, nakłania skórę do regeneracji, a do tego redukuje przebarwienia. Zabiegi z kwasem na przebarwienia najlepiej wykonywać w okresie zimowym. Konieczna będzie seria wizyt w około 3-tygodniowych odstępach.
Alternatywą dla profesjonalnego zabiegu kosmetycznego może być domowa kuracja z użyciem peelingu enzymatycznego z kwasami owocowymi. Produkt zrewitalizuje skórę i rozjaśni przebarwienia na twarzy, nadając cerze zdrowego blasku. Sprawdzi się świetnie nie tylko przy likwidacji ciemnych plamek, ale też odżywieniu zmęczonej, poszarzałej twarzy.
Preparaty z retinolem
Kosmetyki z retinolem, czyli witaminą A, mają szereg cudownych właściwości. Poprawiają ogólną kondycję cery, odżywiają skórę i zwiększają jej elastyczność, zmniejszają również widoczność przebarwień. Przykładem takiego produktu jest regenerujący krem pod oczy Biosoma – oprócz retinolu w swoim składzie zawiera także witaminę E i koenzym Q10, znany z przeciwzmarszczkowego działania.
Serum i krem z witaminą C na przebarwienia
Zastanawiasz się, jak pozbyć się przebarwień na twarzy? Co najmniej 2 razy w tygodniu aplikuj wieczorem na dokładnie oczyszczoną cerę rewitalizujące serum Mel Skin. Produkt nie tylko rozjaśni przebarwienia, ale też rozpromieni całą skórę i doskonale ją nawilży. Dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu stosuj go w zestawie z rozświetlającym kremem pod oczy, wzbogaconym o ekstrakt z granatu. Warto pamiętać, że okolica powiek jest najbardziej narażoną na powstawanie przebarwień partią twarzy.
Kosmetyki z błotem z morza martwego
Co jeszcze sprawdzi się na przebarwienia na twarzy? Pielęgnacja cery z użyciem kosmetyków, które w swoim składzie zawierają błoto z Morza Martwego. Nie tylko pomoże wyrównać koloryt skóry, ale również kompleksowo ją odżywi i dotleni. Błoto pozwoli także złagodzić stany zapalne i trądzik. Aby oczyścić cerę z toksyn i usunąć przebarwienia na twarzy, warto sięgnąć po detoksykującą maskę, bazującą na minerałach ze wspomnianego akwenu. Mowa o szeregu dobroczynnych pierwiastków, do których należą m.in. jod, potas, cynk czy magnez.
Domowe sposoby na przebarwienia na twarzy
Szukasz domowych sposobów na przebarwienia? Do kosza wyrzuć przepisy na wszelkie maski wybielające z użyciem sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego – w ten sposób sobie tylko zaszkodzisz. Soda świetnie sprawdzi się do czyszczenia łazienkowej armatury, ale przez swoje żrące właściwości może podrażnić skórę. Co zamiast tego? Postaw na solidną pielęgnację! Dobrym startem będzie prosta maść lub olejek na przebarwienia. To nie jedyne naturalne preparaty, które mogą pomóc Ci w usuwaniu przebarwień na twarzy.
Rozjaśniający żel aloesowy
Możesz sięgnąć po gotowy produkt w tubce albo przyrządzić go samodzielnie. Wystarczy, że w tym celu obetniesz dwa liście aloesu, z których pozyskasz miąższ. Tak uzyskany żel warto najpierw zmiksować, a następnie nałożyć na twarz na pół godziny. Aloes solidnie nawilży skórę i przyspieszy jej regenerację. Przy okazji zadba o wyrównanie kolorytu cery i widoczne rozjaśnienie przebarwień.
Wygładzająca maseczka z siemienia lnianego
Ta niedroga maska jest prawdziwą bombą witaminową. Jak ją przygotować? 2–3 łyżki siemienia zalej dwoma łyżkami wrzącej wody i zaparz. Żelową papkę z ziarnami nałóż na skórę i pozostaw do zastygnięcia. Po około 15 minutach możesz zmyć maskę. Zabieg na przebarwienia powtarzaj przynajmniej raz w tygodniu. Efekt? Nawilżona, odżywiona i promienna cera. Dla jeszcze lepszego rezultatu do mikstury możesz dodać odrobinę miodu, który zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.
Jak zapobiegać przebarwieniom na twarzy?
Przebarwienia nie dość, że nie wyglądają korzystnie, to jeszcze trudno się ich pozbyć. Najważniejszą zasadą profilaktyki jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. W lecie, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy dużo czasu spędzasz na zewnątrz – w tym na plaży – koniecznie powinnaś chronić skórę przed promieniowaniem UV.
Noś kapelusz z rondem, którego cień przykryje twarz, i obowiązkowo sięgaj po krem z filtrem. Zwracaj uwagę na składy kosmetyków przeciwsłonecznych i staraj się wybierać te z filtrami mineralnymi o faktorze SPF 50. Pamiętaj, że aplikację kremu należy powtarzać co kilka godzin i jeśli to możliwe, pomiędzy 11 a 15 w ogóle unikać ostrego słońca. Jeśli planujesz dzień w mieście, zamiast zwykłego fluidu możesz nałożyć podkład z filtrem przeciwsłonecznym. Być może o tym nie wiesz, ale również jesienią i zimą powinnaś uważać na słońce, bo nawet zachmurzona aura nie wyklucza przenikania promieni słonecznych – a te w nadmiarze mogą poskutkować powstaniem nieestetycznych przebarwień.
Walka z przebarwieniami może być mozolna i długotrwała. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka. Aby nie musieć myśleć o tym, jak pozbyć się przebarwień na twarzy, koniecznie pamiętaj o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok. Jeśli zauważysz na swojej cerze ciemniejsze plamki, zwróć większą uwagę na swoją codzienną pielęgnację twarzy. Oczyszczanie, nawilżanie, odżywianie – to prawdziwy klucz do piękna, również jeśli chodzi o usuwanie przebarwień. Jeżeli dostrzegłaś widoczne plamy o ciemniejszym kolorze, jak najszybciej wprowadź do swojej kosmetyczki nowe produkty – maści, kremy, olejki i kwasy na przebarwienia. Po te ostatnie zawsze sięgaj wieczorem. Powodzenia!