Jak pozbyć się cellulitu? Domowe sposoby na cellulit
Zastanawiasz się, jak pozbyć się cellulitu? Nie Ty jedna! „Pomarańczowa skórka” to bolączka aż 8 na 10 kobiet. Najczęściej atakuje uda, pośladki, brzuch i przedramiona. Wyjaśniamy, skąd się bierze i podpowiadamy skuteczne domowe sposoby na cellulit.
Cellulit to zaburzenie spowodowane nierównomiernym rozkładem tłuszczu pod skórą. Jego objawem są guzki i nierówności widoczne na ciele – wszędzie tam, gdzie zbiera się znaczna część tkanki tłuszczowej. Grudki pod skórą wyglądają mało estetycznie i psują nasz humor. Na szczęście istnieje szereg sprawdzonych sposobów na cellulit na nogach czy ramionach.
Skąd się bierze cellulit?
Cellulit jest skutkiem nierównomiernego rozłożenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Przypadłość ta wiąże się z podwyższonym poziomem estrogenu w organizmie. Na wystąpienie „pomarańczowej skórki” najbardziej narażone są kobiety w trakcie dojrzewania, menopauzy czy ciąży. Ponadto cellulit może pojawić się w trakcie menstruacji.
Skąd się bierze cellulit u innych osób? Dodatkowym, niezwykle istotnym czynnikiem sprzyjającym jego powstawaniu jest także nieprawidłowy styl życia. Skutkiem jest bowiem zbyt wysoka masa ciała oraz gromadzenie się pod skórą toksyn, powstających w wyniku zaburzonego przebiegu procesów przemiany materii.
Co ciekawe, nie zobaczymy cellulitu na nogach i ramionach panów. Hormony to nie jedyny powód, dla którego omija ich ta przypadłość. Jest jeszcze coś – budowa włókien kolagenu i elastyny u mężczyzn jest zupełnie inna. Są one ułożone „siatkowo”, dlatego zdecydowanie lepiej podtrzymują komórki tłuszczowe niż włókna u kobiet, które są bardziej luźne.
Wodny, tłuszczowy i cyrkulacyjny, czyli rodzaje cellulitu
W większości opracowań możemy znaleźć podział na cztery fazy zaawansowania cellulitu. W różnych stadiach przypadłość ta objawia się inaczej. Na pierwszym etapie powoduje dyskomfort jedynie estetyczny, ale w ostatnim stadium cellulit może też objawiać się dotkliwym bólem.
- Faza I – niewielkie grudki pod skórą widoczne są dopiero po ściśnięciu fragmentu ciała.
- Faza II – grudki są większe i mogą być widoczne po napięciu danych mięśni.
- Faza III – grudki widać bez ściskania; faktura skóry jest nieregularna, a przy dotyku może pojawiać się ból.
- Faza IV – widoczne na pierwszy rzut oka grudki i fałdy, które mogą przebijać przez obcisłe ubrania; pojawia się ból w najbardziej dotkniętych cellulitem partiach ciała.
Poszczególne stadia cellulitu to nie jedyne kryterium podziału. Oprócz tego cellulit można też zaklasyfikować do jednej z podgrup, które różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też sposobem powstawania.
- Cellulit wodny – cierpią na niego zwłaszcza kobiety stosunkowo szczupłe, u których hormony mogą powodować zaburzony rozkład tkanki tłuszczowej. Skutkuje to nieprawidłowym przepływem krwi w dotkniętych cellulitem fragmentach, sama dolegliwość zaś może się nasilać w okresie menstruacji. Skóra jest opuchnięta, a po ściśnięciu uwidaczniają się na niej pofałdowane, pęczniejące partie.
- Cellulit tłuszczowy – powoduje go nadmiar kwasów tłuszczowych, dlatego też najczęściej powstaje u osób zmagających się z nadwagą lub otyłością. Jego przyczyna to głównie podwyższona masa ciała, wskutek której skóra staje się wiotka i nadmiernie rozciągnięta. Przez to zmiany można zaobserwować nawet gołym okiem.
- Cellulit cyrkulacyjny – najtrudniejszy do zwalczenia rodzaj cellulitu, który dotyka przede wszystkim dolnych części ciała (głównie ud). Objawia się twardymi, bolesnymi grudkami. W tym przypadku winowajcą są nadmiernie „zużyte” włókna kolagenowe, które uniemożliwiają prawidłowe krążenie krwi, w konsekwencji powodując niedotlenienie komórek.
Jak pozbyć się cellulitu poprzez dietę?
Jeśli cellulit już się pojawi, walka z nim może być prawdziwym wyzwaniem. W takiej sytuacji najlepiej zastosować kompleksowe działania, obejmujące zmianę diety i dotychczasowego stylu życia. Tylko wtedy kuracja może zapewnić zadowalające efekty. Jak zatem pozbyć się cellulitu, modyfikując zawartość talerza?
Ile razy już obiło Ci się o uszy, że zdrowa dieta to podstawa? Nic dziwnego, jeśli powiesz, że całe mnóstwo! Stosując dietę na cellulit, postaw przede wszystkim na dużą ilość warzyw, owoców, błonnika i pełnowartościowych produktów. Dzięki temu oczyścisz organizm z toksyn, co z kolei pomoże Ci w wyeliminowaniu „pomarańczowej skórki”.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Sprzymierzeńcem są owoce, takie jak cytryna, grejpfrut i ananas. Oprócz tego bardzo dobrze urozmaicić jadłospis o tłuste ryby, szparagi i brokuły. Przy tym pamiętaj, by pić bardzo dużo wody! Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne, by nie doprowadzić do zaburzeń wymiany płynów. Mogłoby to spowodować zatrzymanie wody w organizmie i jeszcze szybsze powstawanie cellulitu.
Na zakazanej liście znajdują się z kolei fast-foody, potrawy smażone, słone przekąski… i z całą pewnością słodycze! Unikaj ich jedzenia, aby ćwiczenia i pozostałe sposoby na cellulit okazały się skuteczne. Pamiętaj, że tłuste i ciężkie do strawienia pokarmy są Twoim wrogiem w walce o jędrną skórę.
Dobre tabletki, czyli naturalny sposób na cellulit
W redukcji cellulitu odpowiednie suplementy to podstawa! Zawierają one składniki, które wspomagają Twój organizm, by skuteczniej i szybciej zredukował „pomarańczową skórkę”. Na rynku dostępne są specjalne tabletki przeznaczone do walki z cellulitem, takie jak suplement diety Cellulite Stop. W jego składzie znajduje się ekstrakt z pestek winogron, który doskonale radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników z organizmu – przy okazji nawilża i spowalnia starzenie się skóry. Dodatkowo ekstrakt ze skrzypu polnego działa oczyszczająco, pokrzywa zwyczajna poprawia mikrokrążenie skóry, zielona herbata pomaga pozbyć się toksyn, a morszczyn pęcherzykowaty wygładza i ujędrnia skórę.
Jeśli chcesz przy okazji zadbać o szczupłą sylwetkę, możesz wzbogadzić kurację o zestaw herbat Hello Slim Oh!Tomi. Filiżanka oczyszczającego naparu będzie świetnym rozpoczęciem i zakończeniem dnia. Mniejszy apetyt, szybsze spalanie kalorii i lepsze samopoczucie to tylko niektóre z zauważalnych efektów.
Doskonałym sprzymierzeńcem wspomagającym działanie kosmetyków jest zielona herbata na cellulit. Jej składniki przyspieszają metabolizm, hamują apetyt oraz wchłanianie tłuszczów z jedzenia. Jeśli chcesz się pozbyć cellulitu wypijaj nawet 2 - 3 szklanki zielonej herbaty dziennie.
Ćwiczenia na cellulit
Ćwiczenia to Twój kolejny sprzymierzeniec w walce o jędrną skórę. Pokochaj aktywność fizyczną! Pamiętaj – małymi kroczkami do celu. A jakie ćwiczenia na cellulit sprawdzą się najlepiej? Na początek możesz udać się na basen, pilates czy rower. Bardzo pomocna będzie też siłownia, gdzie wykonasz różnego rodzaju ćwiczenia z obciążeniem. Jest to niesamowicie skuteczne – gdy Twoje mięśnie i skóra się napinają, stają się przy tym znacznie bardziej jędrne. Rodzaj ćwiczeń dobierz do partii ciała, na których widoczny jest cellulit.
Masaż – szybki i skuteczny sposób na cellulit
Wsparciem w kuracji antycellulitowej będą też masaże. Powinny objąć fragmenty ciała, które zostały szczególnie dotknięte tym problemem. Uda, biodra, pośladki – wszędzie tam, gdzie cellulit się pojawi, warto nieco rozruszać skórę. Chociaż w tym celu możesz wybrać się do specjalistycznego gabinetu, to jednak skuteczny masaż wykonasz również samodzielnie w domu. Potrzebny Ci będzie do tego masażer antycellulitowy, którego regularne stosowanie pozwoli rozbić grudki nagromadzone pod skórą.
Szybkim sposobem na cellulit jest również masaż ujędrniającą bańką. „Pomarańczowa skórka” to przypadłość znana od wieków kobietom na każdym kontynencie. Nic dziwnego zatem, że tradycyjna medycyna opracowała szereg sposobów radzenia sobie z nierównomiernym rozkładem tłuszczu. Jedną z najskuteczniejszych metod jest antycellulitowa bańka chińska – jej używanie nie tylko ujędrnia skórę, ale też pobudza do działania układ limfatyczny, co umożliwia szybsze usuwanie toksyn z organizmu.
Pozostałe domowe sposoby na cellulit
Masaż i bańka chińska to tylko część sposobów na cellulit, które można wdrożyć w zaciszu własnego domu. Stwórz swoje rytuały pielęgnacyjne, które na stałe zagoszczą w Twoim planie dnia. Pamiętaj – regularność może zdziałać tutaj cuda. No dobrze, ale od czego zacząć?
- Wieczorem weź zimny prysznic – poprawia to krążenie krwi, co z kolei pobudza komórki tłuszczowe do spalania. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze większy efekt, stosuj na zmianę strumień zimnej i ciepłej wody. Wtedy komórki tłuszczowe muszą znacznie intensywniej pracować i daje to jeszcze lepszy rezultat.
- W czasie prysznica zrób peeling kawowy. Kofeina poszerza naczynia krwionośne. Ziarna kawy przyczyniają się też do rozkładu komórek tłuszczowych, przez co skóra staje się bardziej napięta. Kup gotowy peeling kawowy lub przygotuj go sama, mieszając łyżkę zmielonej kawy z oliwą z oliwek oraz łyżeczką soku z cytryny. Powstałą miksturę warto wzbogacić o gruboziarnisty cukier.
- Następnym krokiem jest użycie kremu na cellulit. W tym etapie możesz zastosować mleczko do ciała z olejem joboba. Kosmetyk ten ma potwierdzone działanie, które wpływa na znaczną poprawę jędrności i nawilżenia skóry. Dobrym sojusznikiem w walce z grudkami pod skórą będzie także balsam antycellulitowy Celloo.
- Od czasu do czasu warto sięgnąć również po szczotkę o średnio twardym włosiu. Szczotkowanie na sucho miejsc dotkniętych cellulitem skutecznie poprawi kondycję skóry.
- Wśród domowych sposobów na cellulit świetnie sprawdza się także body wrapping. Zabieg ten polega na nałożeniu balsamu, peelingu lub kremu na skórę, a następnie ciasnym owinięciu tego miejsca folią kuchenną – dzięki temu pory rozszerzają się, co wpływa na lepsze wchłanianie preparatu.
- Ostatni krok? Radość z pięknej skóry bez cellulitu!
Nie wiesz, jak pozbyć się cellulitu? Zastosuj się do powyższych rad, a efekty zauważysz już niebawem! Pamiętaj jedynie, by się nie poddawać, bo regularność i motywacja to Twoje klucze do sukcesu. Od ćwiczeń, przez masaże, aż po dietę i tabletki – domowych sposobów na cellulit jest naprawdę sporo. Wybierz najlepszy dla siebie i zapomnij o grudkach pod skórą na ramionach, nogach i pośladkach. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!