Cera wrażliwa – pielęgnacja i charakterystyka

Cera wrażliwa – pielęgnacja i charakterystyka

Cera wrażliwa bywa podrażniona, tkliwa i zaczerwieniona. Do jej charakterystyki można dołączyć swędzenie, pieczenie i nieprzyjemne uczucie „ściągnięcia”. Taka skóra gorzej radzi sobie ze zmianami temperatury, stresem, klimatyzacją i niewłaściwie dobranymi kosmetykami. Jak pielęgnować wrażliwą cerę? Podpowiadamy!


Skóra wrażliwa – różna charakterystyka

Na temat wrażliwej skóry można znaleźć w sieci mnóstwo informacji. Tymczasem ten problem wymyka się ścisłym definicjom, ponieważ może wynikać z wielu przyczyn oraz powodować duży pakiet podrażnień. Tkliwość skóry występuje w każdym wieku oraz dotyczy każdego typu cery. Nadwrażliwość na bodźce, widoczne zmiany i dyskomfort dotyczą zarówno skóry trądzikowej u nastolatków, jak i dojrzałej cery naczynkowej.

Wspólnym mianownikiem dla czynników powodujących podrażnienia jest często niewłaściwa pielęgnacja. Właśnie dlatego, gdy zaczyna dokuczać dyskomfort, warto wypróbować sprawdzone kosmetyki do cery wrażliwej. Aby przeciwdziałać problemowi, powinno się także zredukować stres, zdrowo odżywiać i porządnie wysypiać. Przyjrzyjmy się jednak temu tematowi nieco bliżej.


Cera wrażliwa, czyli taka o zwiększonej reaktywności

Zwiększona reaktywność skóry twarzy oznacza, że cera nie broni się w wystarczającym stopniu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Innymi słowy skóra wrażliwa reaguje podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem, pieczeniem lub innym typem dyskomfortu na bodźce, które w przypadku innych typów cery nie wywołują nieprzyjemnych reakcji. Nadwrażliwość skóry wynika z obniżenia progu tolerancji na bodźce, a im bardziej cera jest wrażliwa, tym niższy jest jej próg tolerancji.


Cera wrażliwa – objawy i cechy

Objawy wrażliwej skóry to cały katalog reakcji dermatologicznych oraz subiektywnych odczuć, które można określić jako dyskomfort. Wśród nich wymienić można: zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie, nadwrażliwość, obrzęk i uczucie „ściągnięcia”.

Jak rozpoznać wrażliwą cerę?

Twoje przypuszczenia potwierdzi lub rozwieje doświadczony kosmetolog bądź dermatolog. Zanim jednak umówisz się na wizytę, odpowiedz sobie na 5 najważniejszych pytań.

1. Czy Twoja skóra łatwo się podrażnia i często jest zaczerwieniona?

2. Czy reaguje na słońce, wiatr, nagłe zmiany temperatury, suche powietrze, kawę, ostre potrawy, detergenty, stres, alkohol, dym papierosowy, chlorowaną wodę, używane kosmetyki?

3. Czy wyżej wymienione czynniki powodują zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie lub nieprzyjemne uczucie „ściągnięcia” skóry?

4. Czy wrażliwość skóry dotyczy przede wszystkim twarzy, szyi i okolic dekoltu?

5. Czy problemy ze skórą są przewlekłe i występują z różnym nasileniem?

Jeśli zauważyłaś u siebie wymienione objawy, może to oznaczać, że problem wrażliwej skóry dotyczy także Ciebie. Ale spokojnie! Wyeliminowanie niekorzystnych czynników oraz właściwie dobrane kosmetyki do cery wrażliwej pozwolą Ci o tym zapomnieć.


Dobry krem, czyli podstawa pielęgnacji cery wrażliwej

Posiadaczki wrażliwej cery powinny stosować kremy nawilżające, które wzmacniają właściwości ochronne skóry, łagodzą podrażnienia, głęboko odżywiają, zapewniają błogie uczucie ukojenia oraz gwarantują widoczny efekt regeneracji. Najlepszym wyborem będą naturalne preparaty o jak najkrótszym składzie. Nawet kosmetyki wysokiej klasy często zawierają substancje, które zwiększają atrakcyjność kremu czy balsamu, ale tak naprawdę nie zapewniają cerze żadnych dodatkowych korzyści. Tymczasem wrażliwa skóra bardzo często reaguje alergią na sztuczne barwniki i inne składniki.

Dobry krem do skóry wrażliwej zdecydowanie nie powinien zawierać:
- parabenów (środków konserwujących), takich jak methylparaben, ethylparaben czy propylparaben,
- sztucznych substancji zapachowych,
- silikonów,
- retinolu (choć witamina A służy innym typom skóry),
- oleju parafinowego,
- PEG (glikoli polietylenowych), zapewniających atrakcyjną konsystencję.

Przykładem produktu, który spełnia wszystkie te wytyczne jest odmładzający krem Mel Skin. Stosowany w zestawie z nawilżającym hydrolatem tej samej marki zapewni skórze twarzy spokój, równowagę i zdrowy wygląd. O potrzebach swojej cery warto pamiętać także podczas wykonywania makijażu. Polecamy nasz poradnik na temat wyboru podkładu do wrażliwej skóry.

Cera wrażliwa – pielęgnacja zgodna z porami roku

Cera wrażliwa lubi stabilizację i źle reaguje na zmiany – przede wszystkim te związane z porami roku. W Polsce pogoda jest wyjątkowo chimeryczna i lubi nas zaskakiwać nagłymi skokami temperatury nawet o kilkanaście stopni. Delikatny zefir potrafi szybko zmienić się w porywisty wiatr, a słoneczną sielankę nagle przykrywa granatowa chmura.

Z tego względu skóra wrażliwa najbardziej narażona jest na niekorzystne bodźce w okresie wiosennym i jesienią, kiedy pogoda jest najbardziej nieprzewidywalna. Zmiany dermatologiczne i dyskomfort pojawiają się wtedy wskutek podrażnienia czułych zakończeń nerwowych oraz faktu, że cera nie potrafi błyskawicznie przystosować się do nowych warunków. Tym samym wrażliwość wzrasta, a dolegliwości się pogłębiają.

Warto mieć to na uwadze, wybierając produkty do pielęgnacji twarzy. Gdy za oknem mróz lub upał, spędźmy nieco więcej czasu przed lustrem. Zaaplikujmy dodatkowe serum ultranawilżające lub wzmacniającą maseczkę, która wspomoże regenerację wymagającej skóry.


Cera wrażliwa to powszechny problem

Wrażliwą skórę mogą posiadać także mężczyźni. U nich o podrażnienia szczególnie łatwo podczas golenia twarzy. Dlatego tak ważne jest, by panowie również stosowali przemyślaną pielęgnację. Niemniej jednak dermatolodzy szacują, że problem wrażliwej skóry częściej dotyczy kobiet – mowa o ok. 60% przypadków. Co ciekawe, sam kolor skóry nie wpływa na poziom jej podatności na alergie i podrażnienia.



Mamy nadzieję, że wiesz już nieco więcej na temat wrażliwej cery. Jeśli jesteś jej posiadaczką, nie zwlekaj z wprowadzeniem delikatnej, naturalnej pielęgnacji. W asortymencie Nutridome znajdziesz starannie wyselekcjonowane kosmetyki, które zawierają tylko niezbędne składniki. Przeczytaj opinie innych „wrażliwców” i odkryj swoich nowych ulubieńców!


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz