Masło shea – zastosowanie na twarz, ciało i włosy

Masło shea – zastosowanie na twarz, ciało i włosy

Naturalne masło shea to powszechnie znany składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych. Znajdziesz je w balsamach i peelingach do ciała, kremach na twarz i pod oczy, odżywkach i maskach do włosów. Jakim właściwościom masło shea zawdzięcza swoją popularność i dlaczego warto je stosować? Wyjaśniamy!


Czym jest masło shea?

Masło shea często określa się także jako masło karite lub masło galam. Jest to olej pozyskiwany z nasion afrykańskiego drzewa Masłosz Parka. W temperaturze pokojowej przybiera postać twardego masła o jasnobeżowej barwie, które po rozgrzaniu w dłoniach szybko staje się płynne. Warto wiedzieć, że masło shea jest powszechnie stosowane nie tylko w kosmetyce, ale również gastronomii. Produkt ten z powodzeniem zastępuje klasyczny olej do smażenia, stanowiąc jego zdrowszą i pełną witamin alternatywę.


Właściwości naturalnego masła shea

Z czego tak naprawdę słynie masło shea? Okazuje się, że jego właściwości, zwłaszcza kosmetyczne, są bardzo rozległe. Naturalne masło shea działa nawilżająco i odżywczo na skórę. Jest również bogatym źródłem witamin E i A, które odpowiadają między innymi za opóźnianie procesów starzeniowych, chroniąc skórę przed wytwarzaniem wolnych rodników. Masło shea zapewnia cerze lepszą regenerację, łagodzi podrażnienia, koi oraz chroni przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak mróz, słońce czy wiatr. Warto wiedzieć, że stanowi ono także naturalny filtr UV, dlatego tak często występuje w kosmetykach do opalania.


Masło shea można spotkać w postaci rafinowanej i nierafinowanej. Produkty te różnią się sposobem przetworzenia. Rafinowane masło ekstrahowane jest w wysokiej temperaturze przy udziale środków chemicznych. Otrzymany w ten sposób produkt, choć uboższy o niektóre wyjątkowe właściwości, staje się stabilny chemicznie i zyskuje długą datę przydatności. Masło shea nierafinowane pozyskuje się z kolei w wyniku mechanicznego wyciskania orzechów masłosza. Tak wytworzone masło charakteryzuje się wyraźnym orzechowym aromatem i żółto-brązowym kolorem. Szukając dla siebie czystego masła shea, warto zatem wybierać nieco droższe masło nierafinowane.


Czy masło shea może stosować każdy?

Z szerokich właściwości pielęgnacyjnych masła shea może korzystać niemal każdy. Wiele kobiet widząc jednak bogatą, tłustą formułę, zastanawia się, czy masło shea zapycha skórę. Co ciekawe, mimo swojej oleistej konsystencji jest to składnik niekomedogenny. Oznacza to, że nie zapycha on porów i mogą z powodzeniem stosować go osoby borykające się z różnymi problemami skórnymi. Masło karite polecane jest dla cery suchej, wrażliwej, tłustej, mieszanej, a nawet trądzikowej. Jego przeciwzapalne działanie może skutecznie pomóc zwalczać niedoskonałości skóry.


W przypadku problematycznej cery lepiej jest jednak korzystać z lżejszych kosmetyków pielęgnacyjnych wytworzonych na bazie masła shea, niż używać go w czystej postaci. Mowa o takich produktach, jak krem Eko Sorbet BIOUP czy odmładzający krem Mel Skin.


 
Odmładzający krem do cery dojrzałej z koenzymem Q10 i witaminą E Mel Skin - 1
Oszczędzasz 22,50 zł

Masło shea dla kobiet w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie panie szczególną uwagę zwracają na zdrowie swojego dziecka, ale też na zmiany zachodzące w swoim ciele. Wiele kobiet podejmuje szczególne starania, mające na celu ochronę skóry przed pojawieniem się rozstępów oraz utratą jędrności. W codziennym rytuale pielęgnacyjnym doskonale sprawdzą się kosmetyki z masłem shea, takie jak ujędrniający balsam Lili&Mu. Dlaczego?


Masło shea to w pełni bezpieczny produkt pielęgnacyjny, szczególnie polecany przyszłym mamom. Jego ujędrniające i nawilżające działanie jest widoczne gołym okiem. Dodatkowo masaż zapachowym masłem shea może być wyjątkowo odprężającym doświadczeniem dla kobiety w ciąży. Dla pełnego bezpieczeństwa warto inwestować w najwyższej jakości produkty oparte na naturalnych składnikach. Dobrym wyborem będą wegańskie kosmetyki marki AUNA. W jej ofercie znajduje się ręcznie wyrabiane winogronowe masło shea z dodatkiem oleju z pestek winogron czy waniliowe masło shea o aromatycznym zapachu. Warto przetestować!


 
Ujędrniający balsam do ciała dla mam w ciąży i po porodzie Lili&Mu - 1

Masło shea – zastosowanie

Masło shea jest jednym z najbardziej wszechstronnych kosmetyków na świecie. Nawilża, odżywia, regeneruje, zabezpiecza, natłuszcza, koi… A to wciąż nie wszystko! Co jeszcze masło shea ma do zaoferowania i w jaki sposób warto je stosować?


Masło shea do twarzy

Masło shea przede wszystkim nawilża i odżywia cerę. Dzięki niemu skóra twarzy staje się miękka i sprężysta. Co ciekawe, masło shea pozytywnie wpływa na produkcję kolagenu. Regularne stosowanie tego produktu nie tylko poprawi ogólny wygląd skóry, ale także wyrówna koloryt cery i zmarszczki mimiczne. Co jeszcze? Masło shea stosowane pod oczy rozjaśni cienie i rozluźni napiętą skórę w tym delikatnym miejscu. Sprawdzi się też jako naturalny balsam do ust. W tej formie warto stosować je przede wszystkim jesienią i zimą. Z dobroczynnych właściwości masła shea pozwala skorzystać m.in. balsam Smilebite.



Masło shea do ciała

Masło shea warto stosować również w pielęgnacji skóry całego ciała. Na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Gładka, jędrna i nawilżona skóra to marzenie każdej z nas – jeśli zatem drogeryjne balsamy i kremy do tej pory zawodziły, to znakomitą alternatywą może okazać się masło shea. Ten kosmetyk warto docenić również za działanie antycellulitowe i za zdolność do zapobiegania rozstępom.


Masło shea błyskawicznie regeneruje uszkodzony naskórek, zmiękcza skórę i intensywnie ją nawilża – świetnie sprawdzi się zatem w pielęgnacji stóp i popękanych pięt. Doskonałym rozwiązaniem będzie odżywczy balsam BJO, bazujący właśnie na tym składniku. Aplikację dobroczynnego kremu warto poprzedzić złuszczeniem skóry. Może posłużyć do tego ulubieniec naszych klientek, czyli pachnący peeling cukrowy Oh!Tomi.


 
Cukrowy peeling do pielęgnacji ciała z masłem shea i witaminami o zapachu tęczy Oh!Tomi - 1

Masło shea na włosy

Naturalne masło shea może być także idealnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji włosów. Można stosować je na wiele różnych sposobów – na przykład jako odżywczą maskę na skalp lub serum zabezpieczające końcówki. W wyniku pielęgnacji z użyciem masła shea włosy będą wyraźnie nawilżone, odżywione i wzmocnione. Masło shea zregeneruje zniszczone pasma, przywracając im efektowny blask. Warto pamiętać, że produkt ten stanowi także bardzo dobrą ochronę przed inwazyjnymi zabiegami fryzjerskimi, takimi jak farbowanie lub prostowanie. Należy jednak uważnie dobierać dawkę produktu – zbyt duża ilość masła shea nałożona na włosy może je zanadto obciążyć.


W codziennym użytku świetnie sprawdzą się gotowe kosmetyki z masłem shea w składzie. Mowa np. o regenerującej odżywce Orientalny Ogród z oferty YOPE.


Kosmetyki DIY z masłem shea

Choć masło shea samo w sobie stanowi produkt o niezwykłym działaniu, można potraktować je także jako bazę do stworzenia domowych kosmetyków. Oto kilka naszych propozycji na jego wykorzystanie.


Jak zrobić balsam do ciała z masłem shea?

Do przygotowania balsamu ujędrniającego z masłem shea potrzebne będą:

- 75 gramów nierafinowanego masła shea,

- 2 łyżki oleju migdałowego,

- łyżka oleju kokosowego,

- łyżka oleju z awokado,

- łyżka oleju jojoba.


W kąpieli wodnej połącz ze sobą wszystkie tłuszcze stałe. Oddzielnie wymieszaj płynne oleje. Następnie całość połącz i zostaw do przestygnięcia. Później umieść miksturę na pół godziny w zamrażalniku. Po tym czasie balsam ubijaj mikserem przez około 10 minut. Kiedy uzyskasz lekką, puszystą konsystencję, Twój domowy kosmetyk z masłem shea będzie gotowy. Przełóż go do pojemniczka z zamknięciem i stosuj jak każdy inny balsam.


Jak zrobić domowy balsam do opalania?

Aby przygotować naturalny balsam do opalania na bazie masła shea, potrzebujesz:

- 75 gramów nierafinowanego masła shea,

- 50 gramów masła kakaowego,

- 30 gramów oleju kokosowego,

- 4 łyżki oleju z pestek malin,

- 2 łyżki oleju z pestek wiśni,

- łyżkę oleju jojoba,

- łyżkę oleju sezamowego,

- łyżkę oleju z nasion róży.


Postępuj ze składnikami tak, jak w przykładzie wyżej. Jeśli nie przepadasz za opalaniem się, możesz wypróbować balsam brązujący Lajuu z masłem shea w składzie.


Jak zrobić balsam do ciała dla dzieci z masłem shea?

Do sporządzenia balsamu do ciała dla najmłodszych z masłem shea będziesz potrzebować:

- 75 gramów nierafinowanego masła shea,

- 3 łyżki oleju migdałowego,

- 2 łyżki oleju konopnego,

- łyżkę oleju kokosowego.


Połącz tłuszcze jak w przypadku pozostałych przykładów. Jeśli nie masz czasu na przygotowanie kosmetyku DIY, możesz sięgnąć po gotowy balsam do ciała Manaya, bazujący na wspomnianych składnikach.



Masło shea to naturalny produkt, który ze względu na wszechstronne właściwości warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji, również w ciąży. Czyste, nierafinowane masło karite idealnie nada się do nakładania na twarz, ciało i włosy. Równie wiele zastosowań mają wysokiej jakości kosmetyki z tą dobroczynną substancją w składzie. Odkryj ich mnogość, przeglądając ofertę sklepu NUTRIDOME.


 
Regenerująca odżywka do włosów suchych i zniszczonych Orientalny ogród Yope - 1
Niedostępny
 
Lecznicze naturalne masło shea butter do każdego rodzaju skóry w tym ze skłonnością do trądziku Nacomi - 1
Niedostępny


← Starszy post Nowszy post →

Zostaw komentarz